Aranżacja małej sypialni z szafą – jak zrobić to dobrze?

Sypialnia to miejsce, w którym nie tylko śpimy, ale także spędzamy czas wolny, odpoczywamy czy przygotowujemy się do kolejnego dnia. Jak może wyglądać aranżacja małej sypialni z szafą, pełniąca rolę garderoby? 
aranżacja małej sypialni z szafą

Szafa do małej sypialni - czy zmieści się w pokoju w bloku?

Wiele osób planując budowę domu, uwzględnia w nim przestrzeń na osobną garderobę - niemal przy każdej sypialni. W gotowym mieszkaniu nie możemy pozwolić sobie na taki komfort, dlatego pozostaje nam jedynie wyposażenie pokoju w pojemną szafę, która pomieści wszystkie ubrania. 

szafa w małej sypialni

Jeśli wnętrze jest przestronne, jego umeblowanie nie stanowi problemu. Natomiast szafa w małej sypialni może okazać się kłopotliwa. Jaki mebel wybrać? Wiele zależy od dokładnego metrażu pomieszczenia oraz umieszczonego już w sypialni łóżka. Szafa w małej sypialni powinna być wąska, ale wysoka. Ciekawym rozwiązaniem jest także model narożny, pozwalający zagospodarować praktycznie cały kąt pokoju. Jeśli naprawdę trudno jest nam zmieścić szafę i łóżko w małej sypialni, być może dobrym rozwiązaniem będzie wymiana tradycyjnego modelu z materacem na rozkładaną sofę czy fotel rozkładany lub model z funkcją spania. 

Jaka szafa do małej sypialni?

Aby mała sypialnia z szafą nie stała się pomieszczeniem zatłoczonym, należy dużo uwagi poświęcić na wybór odpowiednich mebli. Jeśli nie chcemy rezygnować z łóżka z materacem, musimy postarać się dobrać do pokoju taką szafę, która zadziała na korzyść aranżacji. Będzie to przede wszystkim model wąski, ale wysoki, czyli niezajmujący dużej ilości miejsca podłogowego, a jednocześnie mieszczący wiele ubrań i dodatków. Jeśli chodzi o jego estetykę, to w małym pokoju najlepiej sprawdzi się szafa uniesiona na nóżkach, która nie obciąża optycznie aranżacji. Warto stawiać także na jasne kolory: biel, szarości, jasne drewno, ponieważ optycznie powiększają i rozjaśniają wnętrze. Dobrym rozwiązaniem są również lustrzane fronty, które otwierają przestrzeń, dają wrażenie głębi i sprawiają, że mebel w pewnym sensie "znika" z aranżacji. 

Mała sypialnia z szafą przesuwną - wygodne i praktyczne rozwiązanie

W małej sypialni nie możemy pozwolić sobie zwykle na szafę z tradycyjnymi drzwiczkami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku mebel z drzwiami przesuwnymi, do którego mamy stały dostęp. Aby mała sypialnia w bloku z szafą miała rację bytu, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim modele przesuwne. Idealnie, jeśli będą one wykończone taflami lustra lub frontami wykonanymi z efektem wysokiego połysku. Odbijające światło powierzchnie są bowiem bardzo pożądane w ciasnych pomieszczeniach. 

mała sypialnia z szafą
mała sypialnia w bloku z szafą

Jak wygospodarować miejsce na szafę w małej sypialni?

Odpowiednio rozplanowana aranżacja pozwoli nam umieścić w małej sypialni nie tylko szafę na ubrania, ale nawet komody na dodatki. Warto jednak przemyśleć wcześniej cały układ pomieszczenia, decydując się na pewne kompromisy. Najwięcej miejsca zaoszczędzimy, decydując się na sprytne rozwiązanie w postaci łóżka z szufladami lub kanapy z funkcją spania. Zamiast stojących regałów, warto wybrać wiszące półki, które nie zajmują miejsca na podłodze, a jednocześnie dobrze sprawdzają się do przechowywania książek czy innych przedmiotów. Kilka sprawdzonych rozwiązań, a także mebli z dodatkową funkcją przechowywania pozwoli nam bez trudu zmieścić w małej sypialni szafę, która będzie idealnym miejscem na rozwieszone sukienki, płaszcze czy kurtki.