Lampy do salonu – jakie wybrać?

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu. Warto więc odpowiednio je wyeksponować, pamiętając jednocześnie o własnym komforcie. Ogromne znaczenie ma w tym kontekście oświetlenie pokoju dziennego - jakie lampy do salonu sprawdzą się w tej roli?
Lampy do salonu

Sposoby oświetlenia salonu - pokój dzienny i salon typu open space

Co do zasady - każde pomieszczenie powinno zostać oświetlone równomiernie. Kiedy do każdego kąta pokoju dociera podobna ilość światła, oczy nie męczą się, a całość dobrze się prezentuje. W pokoju dziennym, który nie łączy się w sposób otwarty z jadalnią czy kuchnią, wystarczająca będzie jedna lampa zawieszona po środku sufitu. Warto pamiętać, że przy wysokich sufitach można bez obaw pokusić się na duży, ozdobny model, jak np. lampy wiszące, ale przy pomieszczeniach niskich znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zwykły plafon. Źródło światła powinno znajdować się bowiem co najmniej na wysokości 2 metrów. A co z oświetleniem salonu typu open space?

Oświetlamy salon

Oświetlamy salon typu open space - jakie są zasady?

W salonie typu open space mamy do czynienia ze strefami, które należy zaznaczyć również przy pomocy światła. Jeśli pokój dzienny łączy się z jadalnią, niezbędne będą przynajmniej dwie lampy wiszące - jedna nad stołem jadalnianym, druga nad kącikiem wypoczynkowym. W przypadku aneksu kuchennego, konieczne okaże się zastosowanie dodatkowego oświetlenia, na przykład podświetlenia blatów roboczych. Bardzo często w takich rozległych pomieszczeniach stosowane są także uzupełniające źródła światła. Lampa stojąca do salonu, znana również jako lampa podłogowa, ustawiana jest przy fotelu lub kanapie, na której czytamy książki czy oglądamy telewizję. 

Oświetlenie salonu a styl aranżacyjny wnętrza

Lampy do salonu od dawna nie pełnią już we wnętrzu jedynie roli praktycznej. Są także bardzo efektowną ozdobą, która swoim światłem dodatkowo eksponuje poszczególne, wybrane elementy wyposażenia czy dekoracje. Design lamp dobieramy więc do stylu aranżacyjnego, zgodnie z którym urządzony został salon. Liczy się nie tylko kształt abażuru czy jego kolor, ale również zastosowane materiały. 

Lampy do salonu w stylu skandynawskim, industrialnym, rustykalnym, glamour

Wybór lamp wiszących i stojących jest obecnie na tyle zróżnicowany, że bez problemu dobierzemy klosz idealnie dopełniający wystrój naszego salonu. Do pomieszczeń urządzonych w skandynawskim nurcie idealnie sprawdzą się modele z elementami drewna, z tekstylnymi kloszami oraz z abażurami z tworzywa sztucznego, które wizualnie przypomina papier. Takie lampy ocieplają wnętrze i podkreślają jego naturalny charakter. 

Oświetlenie salonu

Z kolei w surowym salonie w stylu industrialnym doskonale zaprezentują się lampy z barwionego na ciemno szkła oraz modele z metalowymi, ażurowymi kloszami w charakterystycznym geometrycznym kształcie. Styl rustykalny wymaga od nas zastosowania przede wszystkim lamp z abażurem pokrytym tkaniną, natomiast styl glamour najlepiej podkreślą lampy błyszczące z misternym ornamentem. 

Lampa stojąca do salonu

Dopełnienie oświetlenia do salonu, czyli lampy stojące stołowe i podłogowe

Podobnie jak lampy sufitowe również lampka stojąca do salonu pełni jednocześnie rolę praktyczną i dekoracyjną. Pozwala lepiej doświetlić duże pomieszczenie, a także wyznaczyć strefę, taką jak na przykład kącik czytelniczy. Duża lampa podłogowa ustawiona przy kanapie powinna zastąpić oświetlenie sufitowe, kiedy jedynie oglądamy telewizję lub odpoczywamy. Przekłada się to przede wszystkim na oszczędność energii, ale również na możliwość stworzenia we wnętrzu bardziej kameralnego klimatu.

Z kolei małe lampy stołowe z ozdobną podstawą i kloszem pełnią w salonie głównie rolę dekoracyjną, dlatego warto ustawiać je na półkach, na komodzie, stoliku czy parapecie obok ozdób, które chcemy wyeksponować. Subtelne światło takiej lampy będzie również wystarczające podczas wieczornych seansów. Nie wolno zapominać także o możliwości dopełnienia głównego oświetlenia sufitowego. I tu sprawdzą się kinkiety ścienne, które bardzo efektownie podkreślają zawieszone na ścianach zdjęcia i obrazy w pięknych ramach.