Jaki kolor do pokoju dziecka?

Kolorystyka wnętrza to pierwsza rzecz jaka rzuca się w oczy po przekroczeniu progu pokoju. Kolory we wnętrzu dziecięcego pokoju nie pełnią jedynie funkcji estetycznej. Silnie oddziałują na samopoczucie i nastrój. Warto dobrze przemyśleć kwestię, jaki kolor do pokoju dziecka wybrać. 
kolor do pokoju dziecka

Jakie kolory do pokoju dziecka

Dziecięcy pokój to pomieszczenie wielofunkcyjne i ten fakt należy wziąć pod uwagę, wybierając kolorystykę wnętrza. Jest to miejsce do zabawy, a dla starszych dzieci także do nauki. Jednocześnie atmosfera w pokoju powinna sprzyjać wyciszeniu przed zaśnięciem. Wybrane kolory do pokoju dziecka powinny umożliwiać wyciszenie, ale z pewnością powinny też odpowiadać żywiołowemu, dziecięcemu temperamentowi. Nie zapominajmy też o gustach najmłodszych. W końcu nawet najmodniejszy wystrój pokoju nie będzie cieszył, jeśli pojawią się w nim nielubiane kolory.

kolor ścian do pokoju dziecka

Najczęściej wybierany kolor do pokoju dziecięcego to odcień neutralny, który zastosowany we wnętrzu, stanowi doskonałą bazę dla innych kolorów. Meble w kolorach białym albo szarym doskonale pełnią tę rolę. Mogą być przełamane innymi, żywymi kolorami – na przykład żółtym, zielonym, błękitnym czy różowym. Z zasady nie poleca się wykorzystania w pokoju dziecięcym ciemnych mebli – mogą okazać się zbyt poważne i sprawiać wrażenie przytłaczającej ciężkości.

Popularne i piękne są także meble w pastelowych kolorach – dodające charakteru i wyjątkowości dziecięcemu pokojowi. Może to dotyczyć wszystkich mebli, ale także tylko jednego elementu, który stanowić będzie dominantę we wnętrzu, jak na przykład pastelowo miętowy regał na książki. Pastelowe odcienie nie są przytłaczające i pozwalają na delikatne urozmaicenie wystroju wnętrza dziecięcego pokoju.

Jaki kolor farby do pokoju dziecka

Kolorystyka jest istota nie tylko wtedy, gdy meblujemy pokój dziecięcy. Kolor w pomieszczeniu akcentują najczęściej także ściany. Kolorystyka mebli, dodatków i farby do pokoju dziecka powinna być harmonijna i się uzupełniać. Jeśli decydujemy się na mocne kolory mebli, można zrównoważyć całość malując pokój w neutralnych barwach. Z kolei, jeśli kolor mebli jest neutralny można mocniejszy akcent skoncentrować na ścianie. Kolor wprowadzony do pokoju dziecięcego jest bardzo ważny, całość nie powinna jednak być krzykliwa i chaotyczna dlatego tak ważna jest równowaga.

Coraz częściej stosuje się bezpieczną zasadę, że zarówno kolor ścian jak i mebli w pokoju dziecięcym są bezpieczne – szare albo białe. Dzięki temu wystrój pomieszczenia można modyfikować z pomocą dodatków – jak kolorowy dywan, koce, poduchy, czy lampki nocne. Takie rozwiązanie pozwala na częste i niedrogie zmiany wystroju. Aranżując wnętrze w ten sposób, dajemy mu także możliwość „rośnięcia" razem z dzieckiem.

kolory do pokoju dziecka

Jaki kolor ścian do pokoju dziecka?

Przyjęło się, że kolory do pokoju chłopca i kolory do pokoju dziewczynki powinny się różnić. Najczęściej rezerwuje się róż dla dziewczynek, a błękit dla chłopców. Warto wiedzieć, że tradycja ta wcale nie jest długa i nie jest to absolutnie reguła, którą trzeba się kierować. Kolory nie mają płci, a róż wcale nie jest zarezerwowany tylko dla dziewczynek, a niebieski jedynie dla chłopców. Szczególnie w sytuacji, gdy dziecko jest już nieco starsze i ma swoje ulubione kolory, warto uwzględnić jego zdanie wybierając meble, ale także kolor ścian do pokoju dziecka

jaki kolor do pokoju dziecka

Podobnie jak w przypadku mebli, tak i przy malowaniu albo tapetowaniu ścian, warto kierować się umiarem, aby kolorystyka ożywiała wnętrze, a nie je przytłaczała. Często stosowane i polecane kolory do pokoju dziecka to zieleń, błękit, żółć czy róż. Dobrze jeśli kolor ścian koresponduje z kolorem dodatków, nawiązania nie muszą być jednak dosłowne.

W młodym wieku mocniej reaguje się na bodźce. Z tego względu kolor do pokoju dziecięcego wpływa na nastrój młodego człowieka. Kolory mebli i ścian mogą pobudzać intelekt i kreatywność, jak odcień żółty. Zielony kolor uspokaja i pomaga się zrelaksować, z kolei błękity sprzyjają koncentracji, a odcienie różu nastrajają optymistyczne i zachęcają do zabawy. Niezależnie od tego, jaki kolor będzie dominował we wnętrzu dziecięcego pokoju, pamiętajmy, żeby decydować się raczej na delikatne, pastelowe odcienie i neutralną bazę. Dzięki temu wnętrze będzie lekkie i radosne, a dzieci zawsze będą czuły się w nim dobrze, niezależnie od tego czy będą miały chęć na zabawę, czy będą szykować się do snu.