Jak urządzić salon w stylu loftowym?

Marzy Ci się salon w stylu loftowym? To świetnie trafiłeś. W tym poradniku podpowiadamy jak urządzić industrialny salon, aby Twoje wnętrze było dokładnie takie, o jakim myślisz. Industrialne wnętrza to obecnie bardzo modny wybór. Nie jest to dziwne, ponieważ ten styl nadaje wnętrzu niezwykły wygląd. Styl loft to kopalnia ciekawych inspiracji, dlatego sprawdź poniżej, czym charakteryzuje się styl industrialny, a także jakie meble i kolory muszą się w nim znaleźć.  

Salon loftowy – czym się charakteryzuje?

Gdy słyszymy, że ktoś urządza mieszkanie w stylu loftowym, zastanawiamy się, na czym właściwie to polega. Styl industrialny można określić jako otwartą, jasną przestrzeń, która może kojarzyć się z przemysłowym wyglądem. Salon loftowy charakteryzuje się dużymi oknami, wysokimi sufitami i surową podłogą. Przestronny salon loft uzupełnia się ceglanymi lub betonowymi ścianami w salonie i różnego rodzaju dekoracjami ze skóry, metalu, a także surowego drewna. Dobór odpowiedniego oświetlenia salonu również nie powinien zostawać obojętny. Styl loftowy wymaga, aby oświetlenie było nietypowe, przywodzące na myśl fabryczne lampy wiszące. Obecnie wiele osób posiada lub planuje loftowy salon w bloku, a co ciekawe, najczęściej wybiera się w stylu industrialnym jedynie aranżację salonu, a pomieszczenia typu sypialnia, pokój dziecięcy pozostawia w neutralnym wystroju. Pomimo tego, że planując zaaranżować salon w stylu industrialnym, potrzebne są duże nakłady finansowe, to wiele elementów można wykonać samemu. Otwarty salon powinien posiadać odpowiednio dobrane meble loftowe, które mogą sprawić, że uzyska się dużą przestrzeń.

salon industrialny

Salon w stylu industrialnym – jakie meble muszą się w nim znaleźć?

Pokój dzienny w stylu loft można uzyskać poprzez wyeksponowanie cementowej posadzki, czy elementy, które zwykle w mieszkaniu chcemy ukryć, takie jak rury, kable czy też belki. Dodatkowo bardzo ważne jest, że aby urządzić salon w stylu industrialnym wystarczy kupić kilka niedrogich mebli. Do salonu w stylu loft sprawdzą się meble, które posiadają w swojej kolorystyce połączenie czerni, szarości z drewnem. Mogą to być zarówno komody, szafki RTV, a także regał z półkami. Warto również zwrócić uwagę na stół, który dobrze, gdyby posiadał duży, drewniany blat. Bardzo ważne jest również oświetlenie, do którego wykorzystuje się ozdobne żarówki w różnego rodzaju kloszach. Wybór mebli i oświetlenia jest ogromny, dlatego warto sprawdzić bogate oferty sklepów, które uginają się od mebli w loftowym stylu. 

Aby urządzić salon w stylu loft ważne jest aby pamiętać, że meble powinny być odpowiednio dobrane, dzięki czemu uzyska się optycznie większą przestrzeń. Takie detale jak wysokie stalowe, metalowe nogi, stojące lampy, wiszące na linkach lub zamieszczone na belkach żyrandole, ściany działowe, czy po prostu meble stylizowane na stare są niezwykle ważne. Nie można zapominać o meblach wypoczynkowych. Sofa powinna stać na wysokich nóżkach i być zachowana w neutralnej kolorystyce. Pomoże to uzyskać pokój w stylu vintage. W końcu aranżacje w stylistyce loftowej to nic innego jak nawiązanie do dawnych wnętrz przemysłowych, które zostały przerobione na mieszkania. Ogromne okna to również niezbędny element, który wpuści odrobinę dziennego światła. Takie elementy nawiązują do dawnych wnętrz przemysłowych.

Salon w stylu loft – na jaką kolorystykę postawić?

Loftowy charakter opiera się się na otwartej przestrzeni, minimalizmie, a także na dodatkach, które wykorzystywane były w fabrykach i magazynach. Rezygnujemy z firan i zasłon w zamian na drewniane żaluzje, tak aby przestrzeń była jak najbardziej surowa i przemysłowa. Należy pamiętać, aby co najmniej jedną ścianę pozostawić w stanie surowym lub nadać jej wygląd starej cegły, lub betonu. Pozostałe ściany warto pomalować w palecie kolorów szarości, bieli, a nawet nadać mocny dodatek czarnej farby.  Światło w salonie industrialnym powinno wychodzić z masywnych kloszy i mieć ciepły ton, który podkreśli cegłę, ale nada również przytulności pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane oświetlenie, np. w formie reflektorów pomoże doświetlić pomieszczenie. Meble warto wybierać również w kolorach szarości i czerni, a także bazując na naturalnym drewnie i betonie. Wybierając styl loftowy, należy się kierować główną zasadą, że ma być w pomieszczeniu luźno, elementy wystroju nie powinny na siebie nachodzić i być ich za dużo.