Stolik kawowy w stylu skandynawskim do salonu

Meble w stylu skandynawskim wyróżniają się prostą formą i naturalnością. Z reguły są to jasne elementy wyposażenia, choć nie brakuje w nich również wyrazistych, nawet czarnych akcentów. Dotyczy to również stołów do salonu. Jak wybrać idealny stolik kawowy w stylu skandynawskim
Stolik kawowy w stylu skandynawskim

Stolik kawowy - styl skandynawski i jego podstawowe cechy

Czym charakteryzuje się stolik kawowy w stylu skandynawskim i jak odróżnić go od mebli przedstawiających inny nurt aranżacyjny? Najważniejszą cechą nordyckich stolików jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów, dzięki którym mebel jest trwały i solidny. Wśród skandynawskich elementów wyposażenia wnętrz dominuje przede wszystkim naturalne drewno - nadające wnętrzu ciepło i przytulność. Odcienie drewna łączy się także z innymi neutralnymi kolorami, takimi jak biel czy szarość. Przełamaniem delikatności tych tonów nierzadko jest też czerń, jednak decydując się na stolik kawowy z czarnymi akcentami, nadajemy wnętrzu konkretny charakter, którego musimy się trzymać na całym etapie dekorowania pomieszczenia. 

ława skandynawska

Co wyróżnia stoliki kawowe w stylu skandynawskim?

Kolor stolika kawowego w stylu skandynawskim to nie wszystko. Istotny jest także design mebla, który w tym przypadku jest prosty i minimalistyczny. W nordyckim stylu aranżacyjnym liczy się funkcjonalność, dlatego nie ma tam miejsca na zbędne detale. Stoliki kawowe skandynawskie są więc pozbawione elementów dekoracyjnych. Prostota sprawia natomiast, że są one niezwykle uniwersalne - sprawdzą się również w salonie tradycyjnym czy nowoczesnym.

Stolik czy ława skandynawska - co wybrać do salonu?

Jeśli blat zostanie osadzony na wysokich nóżkach, mamy do czynienia z klasycznym stolikiem kawowym. W przypadku, kiedy jest on osadzony na nóżkach krótkich, mebel zyskuje już miano ławy. Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w salonie? Wiele zależy od wielkości pomieszczenia i pozostałych mebli. Jeśli wnętrze jest niewielkie i urządzone proporcjonalnie niezbyt masywnymi elementami wyposażenia, dobrym wyborem będzie stolik skandynawski okrągły. Jego wysokie nóżki wprowadzą do aranżacji lekkość, a niewielki blat nie utrudnia poruszania się po pomieszczeniu. W przypadku, gdy dysponujemy większym metrażem i wyposażyliśmy pokój dzienny w duże meble wypoczynkowe, warto zachować te proporcje, decydując się na ławę w stylu skandynawskim. 

Ława w stylu skandynawskim - co mamy do wyboru?

Ławy w stylu skandynawskim pomimo większego blatu mają zwykle lekką formę, którą zawdzięczają zastosowaniu dłuższych nóżek, unoszących ich konstrukcję nad podłogą. Nóżki te bardzo często odchylają się od bryły mebla, co nadaje mu ciekawy wygląd. Zgodnie z założeniami funkcjonalności stylu skandynawskiego, nordycka ława nierzadko wyposażona jest w dyskretne miejsca do przechowywania czyli szuflady. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie porządku w salonie. W szufladzie ławy możemy schować bowiem wszystkie akcesoria, które chcemy mieć pod ręką, a które jednocześnie zagracałyby przestrzeń. Ciekawą propozycję stanowią także stoliki kawowe z blatem szklanym, niezwykle łatwym do utrzymania w czystości.

Styl skandynawski z pewnością spostra Twoimi oczekiwaniom!

ławy w stylu skandynawskim
stolik skandynawski okrągły

Jaki kolor ławy w stylu skandynawskim wybrać?

Większość stolików kawowych w stylu skandynawskim to modele w kolorze naturalnego drewna oraz warianty łączące drewno i biel lub czerń. Pierwszy rodzaj stolików i ław jest najbardziej uniwersalny, ponieważ z łatwością dopasujemy go do reszty umeblowania salonu i dowolnie dobranej kolorystyki aranżacji, która w przypadku wnętrz nordyckich zawsze bazuje na barwach ziemi. Stolik skandynawski biały będzie równie uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ skandynawskie wystroje uwielbiają biel na wszelkich powierzchniach. Sama w sobie jest ona również niezwykle elegancka i neutralna. Z kolei stolik skandynawski czarny stanie się już akcentem nieco industrialnym czy loftowym, który nada aranżacji wyrazistszy charakter. Dla zachowania spójności w takim wystroju warto postawić na równie wyraziste dekoracje w kolorze czerni lub czarno-białe. Stolik kawowy w stylu skandynawskim zestawiamy także z innymi meblami, jak m.in. komody, szafki RTV czy regały