Co postawić na szafce RTV?

Szafka RTV jest obowiązkowym elementem w każdym salonie, w którym znajduje się telewizor. Aby gustownie zaaranżować przestrzeń i zadbać o każdy najmniejszy detal, warto dokładnie przemyśleć nie tylko wygląd samej szafki, ale również wszystkie dodatkowe przedmioty, które na niej postawimy. 
Co postawić na szafce RTV

Aranżacja szafki RTV - poznaj nasze sposoby!

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, szafka RTV najczęściej wykorzystywana jest do przechowywania i ekspozycji sprzętów elektronicznych. Meble umożliwiają nam wiele możliwości aranżacyjnych wnętrz, dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup konkretnych artykułów. Zastosowanie przemyślanych i sprawdzonych rozwiązań, które są dostępne na rynku, pozwoli nie tylko na ergonomiczne umiejscowienie wszystkich niezbędnych elementów, ale także na uzyskanie świetnie wyglądającego salonu, w którym będziemy mogli spędzać wolny czas.

Osoby, które nie chcą decydować się na umieszczenie telewizora na ścianie, zapewne postawią go w centralnym punkcie szafki RTV. Pytanie brzmi - jak wybrać odpowiedni mebel? Stolik pod telewizor powinien charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością i wysokością. Produkowane obecnie telewizory najczęściej są wyposażone w płaski ekran, dzięki czemu nie są ciężkie. Jednakże w połączeniu z innym sprzętem RTV, np. dekoderem, konsolą, odtwarzaczem DVD czy Blu-ray, drobna szafeczka pod TV może okazać się niewystarczająca. Warto zastanowić się również nad wysokością, na której powinien znaleźć się ekran telewizora. Jest ona uzależniona od miejsca, z którego użytkownicy będą spoglądać na ekran, jak np. kanapa.

Co postawić na szafkę RTV?

Co postawić na szafkę RTV?

Tak, jak już wspomnieliśmy wcześniej, poza samym telewizorem na szafce RTV może znajdować się wiele innych sprzętów. Są to między innymi urządzenia umożliwiające przekazanie obrazu wyświetlanego na ekranie TV. Warto zwrócić uwagę na rodzaj pilota dołączonego do naszego dekodera. Jeżeli ten komunikuje się ze sprzętem przez podczerwień, niezbędne może okazać się umiejscowienie samego dekodera w otwartej przestrzeni. Zamknięcie wewnątrz szafki lub zasłonięcie innymi elementami znajdującymi się na niej, mogłoby uniemożliwić jego obsługę.

Ten aspekt dotyczy również innych urządzeń podłączonych do telewizora. Odtwarzacze płyt DVD i Blu-ray, komponenty składające się na kino domowe (wzmacniacz, amplituner, korektor, odtwarzacz) lub inne sprzęty obsługiwane za pomocą pilota, mogą wymagać umieszczenie ich w taki sposób, aby sygnał z pilota nie był blokowany. W takiej sytuacji można zdecydować się po prostu na dobór odpowiedniego mebla dla konkretnych potrzeb związanych z posiadanym wyposażeniem. Szafka pod telewizor, która nie została wyposażona w drzwiczki, powinna poradzić sobie z tym problemem. Takie rozwiązanie może jednak wyglądać mniej estetycznie w naszym wnętrzu. Dlaczego? Centralna część salonu, gdzie najczęściej postawiony jest stolik pod TV, zostanie „zaśmiecona” kablami i niekoniecznie pasującymi do siebie elementami domowego centrum dowodzenia. 

Jak ukryć kable od TV

Wiele urządzeń nadaje się do zamknięcia wewnątrz szafki RTV, np. dzięki zamykanym lub przesuwanym drzwiczkom. Wewnątrz szafki można również umieścić router obsługujący domową sieć Wi-Fi. Ściana szafki nie powinna zakłócić sygnału, natomiast poprawa wyglądu będzie widoczna natychmiast!

Na jakiej wysokości wiesza się telewizor

Jak ukryć kable od TV?

Najprostszym sposobem na pozbycie się kabli od telewizora oraz innych urządzeń elektronicznych, które znajdują się w jego pobliżu, jest zakup odpowiedniej szafki RTV. Nowoczesny stolik pod telewizor powinien posiadać otwory przelotowe, które pozwolą na umieszczenie części sprzętu i kabli wewnątrz szafki. Jeżeli właściciel mieszkania zdecyduje się na powieszenie telewizora na ścianie, dobrym rozwiązaniem jest poprowadzenie kabli wewnątrz ściany za wyświetlaczem. Częstą praktyką jest obecnie umieszczanie pod tynkiem plastikowej rurki, która łączy tylny panel telewizora z wnętrzem szafki RTV. W ten sposób można całkowicie pozbyć się widoku kabli.

Na jakiej wysokości wiesza się telewizor?

Umieszczenie telewizora na ścianie wiąże się z kilkoma ważnymi aspektami. Jednym z nich jest wysokość, na której powinien zostać umieszczony ekran. Powinna być ona mierzona od poziomu podłogi do punktu będącego połową wysokości samego telewizora (jego środka). W przypadku większości telewizorów standardową wysokością montażu na ścianie jest przedział między 100, a 110 centymetrów od podłogi. Większe ekrany (55 cali i więcej) mogą zostać powieszone nieco wyżej (kilka-kilkanaście dodatkowych centymetrów). Wszystko po to, aby dolna część ekranu znajdowała się mniej więcej na wysokości oczu oglądającego. 

Stolik pod telewizor