Jak najlepiej dobierać dekoracje stołu wielkanocnego?

Stół podczas świąt Wielkanocnych to prawdziwa wizytówka każdego domu i mieszkania. Jak wiadomo, są to jednocześnie święta niezwykle radosne i pełne różnorodnych kolorów. Wobec tego dekoracje stołu wielkanocnego są niezwykle istotne. Jednak jak można je odpowiednio dobrać? 
dekoracje stołu wielkanocnego

Dekoracja stołu wielkanocnego- czego z pewnością nie może zabraknąć?

Co roku z przyjemnością siadamy do stołu, by wspólnie z rodziną cieszyć się wielkanocnym śniadaniem. Wobec tego dekoracje na stole wielkanocnym spełniają niezwykle ważną rolę. To one kreują magiczną atmosferę tych radosnych i pełnych miłości świąt. Tak więc jak udekorować stół wielkanocny?

-Odpowiednie nakrycie stołu

Pierwszym, a jednocześnie najważniejszym elementem dekoracyjnym powinien być wielkanocny bieżnik. Można zdecydować się na model utrzymany w klasycznej bieli z delikatnymi, tłoczonymi wzorami, ale także na kolorowy obrus z motywami roślinnymi. Warto pamiętać, że wielkanocny stół powinien być radosny i nawiązywać do wiosny.

-Naturalne dekoracje

Dekoracje na stole wielkanocnym powinny nawiązywać do natury i z niej czerpać. Nie powinno więc zabraknąć naturalnych kwiatów ciętych, umieszczonych w ozdobnym wazonie. Co więcej, świetnie sprawdzają się również niewielkie kwiaty z cebulkami w ziemi. Warto stawiać na różnokolorowe tulipany, hiacynty lub żonkile. Są to kwiaty typowo wiosenne, więc wprowadzą do mieszkania świąteczny, ciepły klimat.

-Pisanki i wydmuszki- symbole świąt wielkanocnych

Dekoracja na stół wielkanocny to również nasze pisanki i wydmuszki. W naszej tradycji to właśnie one są symbolem nowego, radosnego życia. Można więc je wykorzystać i ułożyć w misce lub półmisku. Co więcej jajko wielkanocne można również owinąć w kolorową serwetkę, a taka dekoracja z pewnością będzie przyciągała wzrok.

stół wielkanocny dekoracje

Inspiracja stół wielkanocny dekoracja- skorzystaj z gotowych pomysłów

Stół wielkanocny w naszym kraju mimo wszystko rządzi się swoimi prawami. Wobec tego czerpanie z pomysłów innych i adaptowanie ich do własnych potrzeb również jest dobrym rozwiązaniem. Okazuje się, że wszystkie inspiracje odnośnie tego jak udekorować stół wielkanocny mają jedną cechę wspólną. Otóż nie brakuje tam figurek, zarówno zajączka wielkanocnego jak i tradycyjnego baranka. Te dwa zwierzęta są prawdziwym symbolem świąt wielkanocnych, więc z pewnością nie może ich zabraknąć. Co więcej, często urządzamy stół wielkanocny w konkretnym stylu. Warto wprowadzić na stół odrobinę rustykalności, która zadba o ciepły i przytulny wydźwięk. Niektórzy jednak stawiają w urządzaniu wielkanocnego stołu na klasyczny minimalizm. Wówczas dekoracja na stół wielkanocny cechuje się surowym kształtem i formą, jednak ma w sobie swoisty urok. Bez względu na wszystko, nasz stół na święta wielkanocne powinien być idealnym odzwierciedleniem naszych uczuć i emocji, które towarzyszą nam w tym wyjątkowym dniu. 

Stół wielkanocny dekoracje- odpowiednia zastawa kluczem do sukcesu

Dekoracje wielkanocne na stole to nie tylko figurki, żywe kwiaty czy wydmuszki. Okazuje się, że bardzo ważną rolę będzie tu spełniać również zastawa stołowa. W tym momencie wszystko jednak zależy do tego, jaki styl będzie na naszym stole dominował. Jeśli stawiamy na tradycję, to zastawa stołowa powinna być wykonana z porcelany. Jest to niezwykle klasyczny materiał, który świetnie się prezentuje, szczególnie jeśli wybierzemy zastawę dekorowaną ręcznie. Niemniej jednak, jeśli postawiliśmy na minimalizm, wówczas proste, białe talerze w kształcie kwadratu, a także półmiski świetnie wywiążą się ze swojej roli jako dekoracja na stół wielkanocny. Nie można również zapomnieć o odpowiednim doborze sztućców i półmisków na sałatki. Przy aranżacji stołu wielkanocnego powinniśmy także zachowywać zdrowy rozsądek, nawet najpiękniejsza zastawa stołowa nie będzie dobrze się prezentować, jeśli cały stół będzie przeładowany i przytłoczony. Zbyt duża ilość misek, półmisek i kubków, może skutecznie zepsuć efekt estetyczny. Trzeba więc mieć to na uwadze.

inspiracja stół wielkanocny dekoracje