Jak urządzić korytarz? Wyjątkowe pomysły aranżacyjne

Dobrze zaprojektowany korytarz to nie tylko dobrane dodatki i meble - to przede wszystkim przestrzeń, która wymaga miejsca do przechowywania. Dzięki zastosowaniu kilku ciekawych patentów, możemy poprawić wygląd i użyteczność korytarza. Jak urządzić korytarz tak, aby był w pełni funkcjonalny?  
sypialnia szara z turkusem

Jak urządzić korytarz w domu?

Decydując się na remont, nierzadko zastanawiamy się nad ostateczną wizją korytarza, który zaspokoi zarówno nasze potrzeby estetyczne, jak i te związane z funkcjonalnością pomieszczenia. Nierzadko szukamy informacji takich jak "długi korytarz jak urządzić" czy odpowiedzi na pytania dotyczące pojemnych mebli, które są dedykowane do tego pomieszczenia.

Najważniejszym aspektem tej przestrzeni jest zorganizowanie miejsca do przechowywania. Korytarz to pomieszczenie, w którym nie spędzamy dużej ilości czasu i z tego właśnie względu warto jak najbardziej go wykorzystać. Aby dobrze spełniał swoją rolę, warto nie tylko umieścić w nim pojemną szafę, ale także szafkę przeznaczoną na buty. Ubieranie ułatwi także połączenie szafki z siedziskiem - jest to wówczas dużo wygodniejsze, szczególnie w mniejszych mieszkaniach.

A jak urządzić wąski korytarz? W przypadku niezbyt rozstawnego mieszkania, duże i długie korytarze są poniekąd marnowaniem dużej ilości przestrzeni, która bardziej przydałaby się w innych pokojach. Możemy wówczas wykorzystać go na do stworzenia miejsca do przechowywania, dzięki czemu zwiększymy nieco pozostałe pomieszczenia. Oprócz garderoby, siedziska i szafki na buty, możemy także ustawić tam niewielką spiżarnię na przetwory. 

szare sypialnie

Jak urządzić korytarz w domu jednorodzinnym?

W przypadku domu sprawa jest nieco prostsza ze względu na to, że dysponujemy jeszcze większą przestrzenią przeznaczoną na korytarz. Nierzadko jest to także pomieszczenie oddzielone drzwiami od reszty pokojów, dzięki czemu ubrania i buty nie będą stale na widoku. W domach jednorodzinnych warto stawiać na korytarze zabudowane większą ilością szaf, szczególnie w przypadku kilkuosobowej rodziny z dziećmi.

Musimy pamiętać również o tym, że poza przesuwanymi szafami, konieczne jest także zaplanowanie miejsca, gdzie umieszczone zostaną zewnętrzne wieszaki przeznaczone do odwieszania ubrań, jak kurtki, swetry czy płaszcze. Brak konieczności ciągłego chowania ich do głównej szafy zdecydowanie zwiększy ogólną wygodę, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy ubrania mogą być przemoczone. Poza meblami warto postawić też na ciekawą wycieraczkę lub długi dywanik, a także ozdoby ścian w postaci kompozycji zdjęć czy obrazów. W korytarzu możemy także umieścić rustykalny wazon z kwiatami lub pałeczki zapachowe. 

Jak urządzić mały korytarz?

Ze względu na konieczność organizacji na niewielkiej ilości miejsca, istotne jest korzystanie z całej przestrzeni sufitowej. Możemy nie tylko postawić na zabudowaną szafę do samej góry, ale także zdecydować się na niewielkie wiszące półeczki. Meble nie muszę być duże - płytsze szafki także będą dobrym rozwiązaniem, gdyż wysokość jest wówczas dużo bardziej istotna. A jak urządzić korytarz w bloku tak, aby oddzielić go od reszty pomieszczeń? Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa szafy odgradzająca go od salonu bądź specjalna cienka ścianka. Kolejną opcją, która optycznie zwiększy i poszerzy korytarz, jest zastosowanie luster, które możemy umieścić na drzwiach szaf przesuwnych. Jeśli nie mamy takiej możliwości - duże i ozdobne lustro można powiesić także na ścianie. 

szara sypialnia