Jaki materac wybrać? Twardy materac do sypialni

Sen to naturalny sposób na regenerację organizmu. Odpoczynek w sypialni, w wywietrzonym pomieszczeniu i na wygodnym materacu gwarantuje, że obudzimy się pełni energii. Wybór materaca ma duże znaczenie dla naszego komfortu. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do przeczytania artykułu! 
Jaki materac wybrać

Materace 160 × 200 twarde — najlepszy wybór do Twojej sypialni

Często popełnianym błędem jest wybór zbyt miękkiego materaca. Nie jest on dobry dla naszego kręgosłupa, a jego właściwości mogą być wręcz szkodliwe.

Materace bardzo twarde nie są oczywiście odpowiednie dla każdego. Lekarze ortopedzi i fizjoterapeuci polecają je szczególnie dla osób w pełni zdrowych. Taki materac daje wtedy solidną podporę dla kręgosłupa - odciąża mięśnie i stawy, które mają czas na regenerację podczas snu. Pozycja, którą przyjmujemy śpiąc na twardym podłożu, sprawia, że automatycznie nasze ciało się prostuje. Dzięki temu przyjmujemy postawę, która sprzyja odpoczynkowi.

Twardy materac będzie odpowiedni także dla wysokich osób oraz takich, które mają większą masę ciała. Nacisk, który wywierają na podłoże, rozkłada się wtedy równomiernie i nie ma efektu zapadania się. Solida podpora umożliwia wygodny odpoczynek.

Materace 160 × 200 twarde

Materac 160 x 200. Twardy czy miękki — który będzie najlepszy?

Producenci posługują się określonymi symbolami dla określenia stopnia twardości. Nr 1 będzie oznaczał najbardziej miękki produkt, zaś nr 5 to górna granica skali. Jak łatwo się domyślić, materace twarde mają więc oznaczenie H5. Środkowa wartość, czyli H3 oraz H4, to najpopularniejsze modele.

Na twardość materaca znaczący wpływ ma materiał, z którego został wykonany oraz jego wypełnienie. Główny podział, z którym najczęściej możemy się spotkać, dzieli je na materace piankowe i sprężynowe. Pierwsze z nich są zazwyczaj tańsze, ale też mniej trwałe. Są miękkie i komfortowe w użyciu, dlatego gwarantują spokojny sen. Po pewnym czasie mogą niestety ulec odkształceniom i nie wracają już do swojego pierwotnego kształtu. Dobrze sprawdzą się w dziecięcych i młodzieżowych sypialniach. Materace sprężynowe posiadają w środku mechanizm, który w różnym stopniu poddaje się sile nacisku. Jego właściwości powodują, że materac łatwo powraca do pierwotnego kształtu. Osobną kategorię stanowią materace kokosowe. Ich środek jest wypełniony przez włókno, utkane w specjalną matę. Odznaczają się dużą wytrzymałością, więc mogą służyć przez długie lata. 

Materac 160 x 200 Twardy

Twardy materac

Twardy materac — dobry wybór dla wymagających

Wybór materaca o największym stopniu twardości bywa często kontrowersyjny. Obawy pojawiają się same, a potencjalni użytkownicy mogą się zastanawiać czy na pewno będzie wygodny oraz czy tak solidne podparcie, zamiast przyjemnych odczuć, nie spowoduje bólu kręgosłupa. Jeżeli masz wątpliwości, to warto zainspirować się doświadczeniami innych kultur. Japończycy, którzy cieszą się dobrym zdrowiem i długą średnią życia, od wieków sypiają na futonach. Są to specjalne materace, wykonane z naturalnych włókien. Układa się je bezpośrednio na podłodze. Sypiają tak zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. 

Według dalekowschodniej medycyny spanie na twardym podłożu gwarantuje głęboki i nieprzerwany sen. Odpoczynek na miękkim łóżku przy każdej zmianie pozycji może powodować wybudzanie się. Przerywany nocny sen nie sprzyja pełnej regeneracji organizmu. Materace twarde H5 nie są zatem nowoczesnym wynalazkiem. Nawiązują do wieloletniej tradycji i są jej aktualną interpretacją.

Śpiąc na twardym materacu, fundujemy sobie naturalny masaż lędźwi. Zyskuje wtedy nie tylko nasz kręgosłup, ale i pozostałe tkanki i stawy w ciele. Nasz organizm to sieć naczyń krwionośnych, które są ze sobą połączone, dlatego warto zadbać o każdy jego obszar z taką samą dbałością. W łóżku spędzamy naprawdę dużą część naszego życia, stąd tak istotne jest, aby było nam po prostu wygodnie!

Zalety spania na twardym materacu

Pierwsze noce spędzone na twardym materacu mogą być niemałym wyzwaniem. Człowiek przyzwyczajony do miękkości może mieć wrażenie, że noc spędzona na solidnym materacu będzie okupiona licznymi pobudkami. Rzeczywiście organizm może potrzebować czasu, żeby dostosować się do nowych warunków. Warto jednak przeczekać ten okres, ponieważ późniejsze korzyści będą naprawdę opłacalne!

Zalety spania na twardym materacu

Najlepsza pozycja do spania na twardym materacu, to ta bezpośrednio na plecach. Przyjmujemy wtedy optymalną postawę, która pozwala kręgosłupowi na zasłużoną regenerację. Próby spania na brzuchu lub boku mogą być zwyczajnie bolesne. Nawet wtedy, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do tych pozycji, twardy materac “zmusza” nas do przyjęcia jej na wznak. Pozytywne skutki odczujemy w trakcie dnia, mając niekończące się pokłady energii do działania. Nie będziemy też narzekać na bóle niewiadomego pochodzenia.