Łóżko czy sofa? Dokonaj najlepszego wyboru

Jakie są między nimi różnice i na co warto zwrócić uwagę?

EFEKTYWNY SEN

Sen to podstawa zdrowia, dobrego samopoczucia oraz efektywnego funkcjonowania w ciągu całego dnia. Szacuje się, że człowiek przesypia mniej więcej 1/3 swojego życia. Biorąc pod uwagę te dane, nie można zaprzeczyć, że wybór mebla na którym spędzamy tak dużą część swojej egzystencji wymaga dobrego przygotowania i wzięcia pod uwagę wielu różnych aspektów, wpływających na zdrowy sen. W tym artykule spróbujemy dokonać porównania co jest lepsze: łóżko czy sofa? Mebel do spania musi spełniać określone parametry techniczne mające wpływ na jego komfort. Musi także posiadać określone walory estetyczne, dzięki którym sypialnia nabierze wymarzonego charakteru. Wśród mebli, na których możemy wygodnie się rozłożyć wyróżniamy łóżka, kanapy i wersalki (potocznie zwane sofami rozkładanymi). Jakie są między nimi różnice i na co warto zwrócić uwagę?

ŁÓŻKO A WERSALKA

Główne cechy łóżka to: • konstrukcja składająca się ze stelażu i materaca • brak możliwości składania • jednofunkcyjność – funkcja spania/leżenia • duże gabaryty docelowe (w przypadku łóżek podwójnych) • materiały budulcowe ram z reguły w postaci drewna lub metalu • możliwość indywidualnego doboru i wymiany rodzaju materacu • przeznaczenie tylko do sypialni
Natomiast główne cechy wersalki to: • konstrukcja składająca się z siedziska, oparcia i skrzyni, połączonych automatycznym mechanizmem • możliwość rozkładania i składania • funkcjonalność – funkcja siedzenia i spania • małe gabaryty przy złożeniu, duże gabaryty po rozłożeniu • materiały budulcowe w postaci obić z tkaniny lub ekoskóry • dostępność określonych wypełnień: sprężynowych lub piankowych, brak możliwości prostej wymiany wypełnienia • przeznaczenie do sypialni lub salonu
Zatem co lepsze: sofa czy łóżko? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór ten zależy od kilku czynników. Ważne jest przede wszystkim to, jaką ilością miejsca dysponujemy w domu lub mieszkaniu oraz czego oczekujemy od mebla. Jeśli ma on służyć jako wyposażenie typowej sypialni, warto zdecydować się na łóżko. Natomiast jeśli mebel ma służyć mieszkańcom kawalerki, którzy nie posiadają odrębnej sypialni, rozkładana sofa będzie idealnym, bardzo użytecznym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem. Funkcjonalność to kolejna różnica między łóżkiem i sofą. Łóżko spełnia tylko jedną funkcję, ale dzięki temu może posiadać ulepszone parametry, kluczowe dla zdrowego, komfortowego snu. Jego konstrukcja pozwala na bardzo precyzyjny wybór odpowiedniego materaca, spełniającego indywidualne potrzeby. Natomiast kanapa, jako mebel dwufunkcyjny jest przez nas znacznie intensywniej użytkowna. Podczas siedzenia może dochodzić do pewnych odkształceń, które nocą staną się dokuczliwe i wprawiające w dyskomfort. W przypadku kanapy nie mamy też aż tak dużego wyboru wypełnienia, jak w przypadku materacy do łóżka.
Ponadto, ważny jest aspekt estetyczny i styl panujący we wnętrzu. Do pokojów urządzonych w stylu eleganckim czy klasycznym doskonale będą pasować drewniane łóżka, o pięknie wykończonych stelażach czy profilowanych nogach. Natomiast w minimalistyczne wnętrza czy styl skandynawski świetnie wpasują się proste wersalki o stonowanych barwach, które w dzień posłużą jako miejsce wypoczynku, w nocy jako wygodne łóżko. Podsumowując: sofa to idealna alternatywa dla niewielkich, minimalistycznych wnętrz, spełniająca oczekiwania wszystkich, którzy zawsze cenią sobie funkcjonalność i oszczędność miejsca.

JAKĄ KANAPĘ KUPIĆ DO SPANIA?

Skoro chcemy, aby kanapa służyła nam do spania, musimy bardzo skrupulatnie zbadać jej parametry techniczne. Ma ona pełnić dwie ważne funkcje – w ciągu dnia będziemy na niej siedzieć, w nocy leżeć. Będzie to zatem mebel użytkowany bardzo intensywnie. Dlatego zwracajmy dużą uwagę na jej solidne wykonanie. Nie może być ona podatna na odkształcenia, gdyż deformacje sofy będą mocno zaburzać komfort snu. Zwróćmy zatem uwagę na wypełnienie kanapy, od którego zależy ta właśnie podatność oraz twardość powierzchni. Więcej szczegółów na temat rodzajów wypełnienia sof zawiera osobny artykuł. Która zapewni większą wygodę: sofa twarda czy miękka? W tym miejscu musimy jasno przyznać, że wygodna sofa do siedzenia to niekoniecznie wygodna sofa do spania. Podczas gdy najlepiej wypoczywa się zapadając się w miękkie poduchy, do spania zdecydowanie zdrowsza dla naszego kręgosłupa będzie kanapa twarda. Miękkie, zapadające się powierzchnie sprawiają, że śpi nam się o wiele gorzej.
Kolejnym aspektem, niezwykle ważnym przy wyborze sofy rozkładanej jest tapicerka. Pełni ona bardzo ważną rolę estetyczną, ale wywiera także znaczący wpływ na nasz sen. Atrakcyjny wygląd nie zawsze idzie w parze z wygodą. Sofy, które wykonane są z tworzyw skóropodobnych są łatwe do utrzymania w czystości i wyglądają elegancko, ale spanie na nich jest mało komfortowe z uwagi na ślizganie się pościeli, szybkie nagrzewanie i nieprzyjemne przylepianie do ciała.
Sofa rozkładana czy prosta wersalka stanowią doskonałe alternatywy dla łóżek. Szczególnie sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach, na których ważny jest umiejętny dobór wielkości wyposażenia. Ich funkcjonalność, idąca w parze z estetyką to mocne zalety, przemawiające za zastąpieniem nimi standardowych łóżek. Najważniejsze jednak, by dobrze sprawdzić wszystkie parametry przed jej zakupem. To nam zapewni zdrowy i komfortowy sen w nocy oraz relaksujący wypoczynek w ciągu dnia.