Materace miękkie do sypialni – dlaczego warto?

Dobrej jakości materace miękkie to przede wszystkim inwestycja w nasze zdrowie. Odpowiednio dobrany korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie, prawidłową postawę ciała i wartościowy sen. Musi być on wygodny, wykonany z wysokiej klasy materiałów oraz dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.  
Materace miękkie do sypialni

Materac miękki, czyli właściwie dobrany model

Ze względu na to, że sen zajmuje około ⅓ naszego życia, wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle istotny. Odpowiednio dopasowany pomoże nam złagodzić liczne dolegliwości bólowe, a także zapobiec schorzeniom związanym z układem krążenia oraz z kręgosłupem. Dobre dobrany model powinien jak najlepiej odciążać nas kręgosłup oraz zapewniać mu możliwość przybrania naturalnej pozycji. W ten sposób nasze mięśnie oraz plecy odprężą się, a przestrzeń pomiędzy dyskami ponownie napełni się płynem, co przełoży się na pełną regenerację.

Materac miękki H1

Kluczowym wyznacznikiem doboru materaca jest waga. Osoby lżejsze powinny wybierać bardzo miękki materac, cięższe zaś nieco twardszy. Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu nie należy zapominać także o wzroście - twardość materaca może być zupełnie inaczej odczuwalna przez osobę ważącą 60 kg przy wzroście 180 cm, a jeszcze inaczej przez kogoś, kto ma 160 cm wzrostu. Istotną kwestią jest także stan naszego zdrowia. Pod uwagę weźmy zatem wszelkie choroby kręgosłupa, a także problemu z układem krążenia oraz to, ile czasu w ciągu dnia spędzamy w łóżku. Materace twardsze z pewnością nie sprawdzą się w przypadku osób starszych mających problem z krążeniem, a także u najmłodszych użytkowników. Na zbyt miękkich materacach nie powinny spać z kolei osoby dorastające, bowiem może on utrudnić prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Materac miękki H1 - co to oznacza?

Każdy, kto przymierza się do zakupu odpowiedniego materaca, na pewno widział w katalogach lub często słyszał dodawany symbol H. Określa on stopień twardości materaca. W odniesieniu do materacy występują cztery stopnie twardości - H1, H2, H3 oraz H4.

H1. Symbol ten oznacza materac lekki, dedykowany osobom ważącym do 60 kg. Modele oznaczone tym symbolem są najbardziej miękkimi materacami. Doskonale sprawdzą się zatem u małych dzieci, czyli użytkowników o wyjątkowo niewielkich gabarytach oraz delikatnym ciele. Bardzo miękki materac zapewnia wygodę, a jednocześnie odpowiednie podparcie dla barków oraz kręgosłupa osobom lekkim.

H2. Symbol oznacza materac średnio miękki, przeznaczony dla osób o wadze między 50 a 80 kg. Uważany jest on za najczęściej wybierany, uniwersalny rodzaj materacy. Podtrzymuje on bowiem odpowiednie podparcie, a jego struktura delikatnie otula ciało.

H3. Jego właściwości są takie same, jak poprzednika, jednak przeznaczony jest dla osób o wadze 70-110 kg. Osoby o niższej wadze mogłyby się czuć niekomfortowo ze względu na zbyt twarde podłoże.

H4. Ta twardość materaca przeznaczona jest dla osób, które ważą więcej niż 100 kg. Jego wnętrze skonstruowane jest tak, aby zapewniać równomierne podparcie kręgosłupa, a jednocześnie maksymalny komfort użytkowania.

-12%
SPUMO, https://konsimo.pl/kolekcja/spumo/ Materac- sprężyny kieszeniowe, Visco biały - zdjęcie

KONSIMO

SPUMO

Materac- sprężyny kieszeniowe, Visco

1499
PLN
1699
PLN
-11%
ELATER, https://konsimo.pl/kolekcja/elater/ Materac bonellowy, pianka PU biały - zdjęcie

KONSIMO

ELATER

Materac bonellowy, pianka PU

889
PLN
999
PLN

Za miękki materac - jak rozpoznać?

To, że materac jest źle dobrany, najprościej rozpoznać po złym ułożeniu kręgosłupa, a przede wszystkim po sygnałach, jakie wysyła nasze ciało. Jeżeli podczas snu często budzimy się, wstajemy obolali, zmęczeni, drętwieją nam ręce oraz czujemy napięcie mięśni karku - mogą być to objawy źle dobranego produktu, jakim jest za miękki materac.

W domowych warunkach istnieje bardzo łatwy sposób, aby rozpoznać źle dobrany materac. Wystarczy, że w pozycji na wznak wsuniemy otwartą dłoń w przestrzeń ponad biodrami: między nasze ciało a materac. Jeżeli czynność ta będzie trudna do zrobienia, oznacza to, że materac jest za miękki, a Twoje ciało zbyt mocno się zapada. Jeżeli natomiast miejsca będzie za dużo, a my z łatwością wsuniemy rękę, oznaczać to będzie, że materac jest za twardy i nie podpiera całego ciała. Dobrze dobrany materac powinien pozwolić nam wsunąć rękę pod plecy stawiając przy tym niewielki opór. 

miękki materac
Bardzo miękki materac

Posiadając podstawową wiedzę na temat materacy, sami musimy dopasować odpowiedni model do naszego ciała. Nie istnieje bowiem "jedyny słuszny wybór" dotyczący tego, czy lepiej wybrać materac miękki czy twardy. Wszystko zależy od tego, ile ważymy, jaki jest nasz wzrost oraz czego oczekujemy. Pamiętajmy, że długotrwałe narażanie naszego kręgosłupa na nienaturalną oraz niezdrową pozycję podczas snu, przyczynia się do powstawania schorzeń kręgosłupa i wad postawy, nie pozwala na prawidłową regenerację, zwiększa napięcie mięśniowe, a także ryzyko kontuzji. Postaw zatem na dobry materac i ciesz się zdrowym i długim snem przez wiele lat!