Witryny na książki – jakie modele wybrać?

Każdy miłośnik książek doskonale wie, jak o nie zadbać. Zdarza się jednak, że brakuje na nie odpowiedniego miejsca, które podkreślałoby ich wagę w jego życiu. Ciekawym rozwiązaniem jest witryna na książki, jednak warto przemyśleć wybór konkretnego modelu. Na co warto postawić? 
Witryny na książki

Klasyka, czyli witryny na książki oszklone

Szkło samo w sobie zapewnia przezroczystość, dzięki której coś może być chronione przed kurzem, jednocześnie będąc w pełni odsłoniętym. Jest to nie tylko praktyczna opcja, ale też niezwykle korzystna estetycznie. Witryny na książki oszklone kojarzą się z elegancją i luksusem, podkreślając wagę pisanego słowa w danym domu. Dobrym przykładem takiego mebla będzie witryna LEMAS, które sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Choć szklane witryny pomagają w szybkim znalezieniu danej książki, wymagają też od posiadacza wyjątkowej skrupulatności, co do porządkowania swoich zasobów. W innym wypadku każde niedociągnięcie będzie dokładnie widoczne. Warto wziąć to pod uwagę, zanim wybierze się taki model.

Witryna na książki loft

Witryna na książki loft – czym się charakteryzuje?

Styl loftowy cechuje z jednej strony pewien stopień minimalizmu, ale też przytulność, której brakuje w jej industrialnym odpowiedniku. Wszystko to dopełnione jest wysokim sufitem, gdzie świetną opcją będzie równie wysoka witryna na książki. Co jeszcze wyróżnia styl loftowy?

Przede wszystkim jest tutaj duży nacisk na naturalność, którą widzimy w ścianach z cegły, ale jednocześnie w drewnianych meblach, które zachowują swój naturalny kolor. Dlatego w przypadku takiej aranżacji świetnie sprawdzi się podwójny regał z witryną HURICO. Jest to zarówno drewniana witryna na książki, jak i bardzo pojemny mebel, co wiąże się z kolejną cechą stylu loftowego, a więc funkcjonalnością.

Minimalizm, przytulność i funkcjonalność świetnie łączą się z książkami, nadając piękną atmosferę, która zaprasza każdego do wzięcia książki i zapadnięcia się np. w wygodny fotel uszak.

A może tak witryna na książki biała?

Biały kolor jest w dzisiejszych czasach widziany w większości kompozycji mieszkań. Nic w tym dziwnego, gdyż wpisuje się on w modernistyczny i nowoczesny styl, który jest ostatnio niezwykle popularny. Witryna na książki biała ma też inne zalety. Jest to sposób, aby rozjaśnić całe mieszkanie, jak również wyeksponować posiadane tomy. Wszystko to poprzez kontrast.

Rzadko widujemy okładki białe, co sprawia, że dzięki grze kolorów można zrobić piękne kompozycje, które biała witryna jeszcze bardziej uwydatni. Nowoczesne style są bardzo dobrze zaznajomione z niskimi meblami, co sprawia, że niska witryna na książki będzie się tutaj świetnie prezentować. Dobrym przykładem jest witryna FARGE, której elegancja, a zarazem prostota, łączą się z dużą ilością miejsca do przechowania, dzięki czemu pomieścisz nawet największe kolekcje literatury.

witryna na książki biała
wysoka witryna na książki

Którą witrynę wybrać?

Mając do wyboru tysiące modeli, często trudno jest podjąć decyzję. Nic w tym dziwnego, gdyż wiele z nich jest piękne i ma zawsze coś, czego innemu modelowi brakuje. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Na początku warto postawić na funkcjonalność. Dobrze jest sprawdzić posiadaną kolekcję książek pod kątem ich liczby, aby nie okazało się, że niektóre z nich będą musiały znajdować się w innym miejscu i być w pewien sposób zapomniane. Jednocześnie wielkość mebla musi być zdeterminowana przez to, jak dużą przestrzeń mamy do zagospodarowania. Często może zdarzyć się tak, że nie mamy odpowiednio dużego miejsca na witrynę, która pomieści wszystkie nasze zbiory. Warto wtedy pomyśleć o dodatkowych półkach, które można zamontować osobno, a które będą mogły być miejscem na nasze ulubione tomy.

Dopiero w momencie, gdy podjęliśmy decyzję o aspektach funkcjonalnych, należy skupić się na estetyce danego mebla. Tutaj warto starać się dopasować go do wystroju naszego mieszkania - niezależnie czy to opcja nowoczesna, czy klasyczna. Wszystko zależy od naszego gustu, więc warto popuścić trochę wodzy fantazji i zaprojektować swój spersonalizowany salon z piękną witryną na książki.