Co ile wymieniać materac?

Zastanawiasz się na tym, co ile wymieniać materac? Niestety nawet te najlepsze modele do spania pewnego dnia będą wymagały wymiany. Dlatego podpowiadamy, jak często zmieniać materac, aby spełniał on swoje funkcje. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego oraz jak często, wymieniać materac w łóżku. 
Co ile wymieniać materac

Jak często wymieniać materac?

Wymiana materaca wbrew pozorom prędzej czy później będzie dotyczyła każdego modelu. Jest tak, ponieważ nawet najlepsze z nich pod wpływem czasu zaczynają tracić swoją sprężystość. Są również bardziej podatne na wgniecenia, które z każdym kolejnym rokiem będą coraz częściej pojawiać się na ich powierzchni. Spanie na takim materacu w końcu stanie się uciążliwe, a coraz częściej pojawiające się bóle pleców, szyi i kończyn, zaczną się nasilać.

Co powinno nas zaniepokoić? Materac z pewnością będzie skrzypieć i wydawać niepokojące dźwięki. Obniżenie komfortu to jednak nie wszystko, co czeka osoby, które odkładają w czasie wymianę materaca. Spadek jakości snu to dopiero początek problemów. Każdej nocy materac jest narażony na wchłanianie zanieczyszczeń w postaci potu, martwego naskórka, włosów itp. Oznacza to więc, że przedmiot ten po wielu latach stanie się mało higieniczny. Zdaniem wielu specjalistów w ciągu 10 lat pod wpływem użytkowania, materac może zwiększyć swoją wagę nawet dwukrotnie! Z ubiegłorocznych badań w Ohio wynika, że zaledwie po 2 latach od zakupu, waga materaca zwiększa się o 10% z powodu roztoczy. Strach więc pomyśleć o tym, co będzie dalej...

Kiedy wymienić materac

Co ile lat wymieniać materac?

Jeżeli nie chcesz, żeby Twój materac stał się miejscem zalegania roztoczy i bakterii – zadbaj o to, aby regularnie go wymieniać. Zdaniem ekspertów należy robić to przynajmniej co 7 lat. W przeciwnym wypadku z każdym kolejnym rokiem materac będzie powodował coraz większy dyskomfort, a pojawiający się ból pleców stanie się nie do zniesienia.

Należy pamiętać również o tym, że głównym zadaniem materaca jest zapewnienie właściwego podparcia plecom. Kiedy po upływie 7 lat zaczyna on ulegać deformacjom, to dalsze jego użytkowanie może się przyczynić do kształtowania wad postawy. Pojawiające się bóle pleców i kończyn są tego efektem. Jeżeli po 4–5 latach spania na jednym materacu, zaczynasz odczuwać sztywność karku, to z upływem kolejnych lat będzie tylko gorzej. Z każdym kolejnym rokiem użytkowania materac będzie powodował jeszcze większy dyskomfort. Nie wspominając o tym, że stanie się on wylęgarnią roztoczy, bakterii i zarazków.

Kiedy wymienić materac?

Co ile wymieniać materac na łóżku? Eksperci rekomendują wymianę materaca przynajmniej co 7 lat. Tak, jak jednak wspominaliśmy wcześniej, produkty te często zaczynają powodować dyskomfort dużo wcześniej. Pod wpływem użytkowania materac z każdym kolejnym dniem ulega stopniowej degradacji. Spanie na materacu, który po upływie 4 lat wywołuje uporczywe bóle, nie ma dalszego sensu. Dlatego wiele osób decyduje się na jego wymianę, jak tylko zauważy pierwsze znaki świadczące o takiej konieczności. Mowa tu o objawach takich jak:

-Wystające lub wbijające się w ciało sprężyny;

-Pojawianie się grudek i zagłębień w wypełnieniu oraz tuż pod powierzchnią materaca;

-Występowanie nierówności, które z czasem zaczynają się zapadać jeszcze bardziej;

-Skrzypienie i dźwięki, które powstają w trakcie użytkowania;

-Utrata sprężystości i powstawanie odkształceń o charakterze trwałym;

-Pogorszenie jakości snu – poczucie niewyspania się, bóle w plecach, karku i kończynach;

jak często zmieniać materac

O wymianie materaca na nowy należy również pomyśleć, gdy obecnie używany nie był wymieniany dłużej niż 7 lat. Dalsze jego użytkowanie może pogłębić problemy ze snem i wypoczynkiem. Lekceważenie tego problemu może doprowadzić również do poważnych problemów ze zdrowiem. Jeżeli więc zauważyłeś, że któryś z powyższych punktów dotyczy Twojego materaca, oznacza to, że pora pomyśleć o jego wymianie.

W twojej sypialnie nie może również zabraknąć wygodnego łóżka, które zapewni maksymalny komfort podczas snu. Przydadzą się także komody, stoliki nocne, lampki nocne czy toaletki

Co ile wymieniać materac na łóżku

Podsumowanie

Na końcu musimy wspomnieć również o tym, aby z przymrużeniem oka traktować stosowane przez niektórych producentów chwyty reklamowe typu "10 lat gwarancji". Jak już wcześniej wspomnieliśmy – o ile sam materac po upływie 10 lat będzie jeszcze w dalszym ciągu wygodny, o tyle stanie się on gniazdem groźnych dla zdrowia roztoczy. Niezależnie od tego, jak długą gwarancję daje producent – należy mieć na uwadze to, że bez względu na wszystko wymianę materaca rekomenduje się przynajmniej raz na 7 lat. Nawet kilkanaście lat gwarancji więcej nie uchroni tego produktu przed gromadzeniem się w nim drobnoustrojów. Pomóc mogą pokrowce na materace – oczywiście o ile są one regularnie prane i zmieniane.