Czym się różni sofa od kanapy? A czym od wersalki? Poznaj popularne modele!

Przyszedł już czas na wybór mebli tapicerowanych do domu? A może planujesz wymienić obecne na nowszy model? Sofa, kanapa czy wersalka? Czym się różnią? Co wybrać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wszystkie modele mebli tapicerowanych!
Czym się różni sofa od kanapy

Sofa a kanapa

Meble tapicerowane służące do wypoczynku różnią się nie tylko nazwą. Idealnym przykładem jest odwieczny dylemat, który niejednemu spędza sen z powiek: sofa czy kanapa? Różnica jest przede wszystkim w możliwości wygodnego wypoczynku. Kanapa bazuje na skrzyni, która daje możliwość wygodnego rozłożenia. Głównymi zaletami są uniwersalność, praktyczność oraz łatwość przekształcenia mebla z miejsca siedzącego w łóżko. Sofa do salonu natomiast pierwotnie nie dawała możliwości rozkładania. Można było na niej usiąść wygodnie oraz się położyć, jednak mebel cały czas miał jedną formę, bez możliwości rozłożenia. Jego głównym atutem była duża wygoda - znacznie większa niż w przypadku kanapy.

Sofa ma siedzisko umiejscowione niżej, które jest wyjątkowo miękkie. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: sofa czy kanapa? Warto mieć na uwadze, że kanapy są meblami rozkładanymi, a sofy nie, co sprawia, że znacząco różnią się cechami użytkowymi. Kanapy to meble do salonu, które są praktyczne i mają wiele zastosowań. Sofy są produktami, które spełnią nawet najbardziej wygórowane oczekiwania dotyczące wygody i relaksu.

Wersalka co to

Wersalka - co to?

Wersalka powstała na wzór mebli wielofunkcyjnych, które miały służyć do siedzenia oraz spania. Podobne zadania miały amerykanki oraz tapczany. Obecna forma mebla została rozpowszechniona w trzecim kwartale XX wieku. Nazwa „wersalka” pochodzi od Wersalu, czyli królewskiego pałacu pod Paryżem. Jest to mebel, który można umiejscowić funkcjonalnością i wyglądem pomiędzy kanapą i tapczanem. Jest przeznaczona do siedzenia maksymalnie dla 3 osób. Jej podstawą jest skrzynia prostokątna, w której można schować komplety pościeli oraz dwie ramy tapicerowane, które są połączone ze skrzynią oraz między sobą za pomocą metalowych łączników.

Jej rozkładanie jest bardzo proste. Podniesienie jednej ramy pozwala na zagwarantowanie wygodnego oparcia, a mebel może służyć do siedzenia oraz wypoczynku w trakcie dnia. Położenie ramy tworzy miejsce do spania oraz leżenia. Wersalka najczęściej ma krótsze boki, które zwykle mają poręcze. Jest meblem uniwersalnym, który sprawdzi się także na niewielkiej przestrzeni. To dobry wybór do małej kawalerki, gdzie ważny jest każdy centymetr powierzchni. W ciągu dnia będzie służyła jako miejsce do siedzenia, a w nocy będzie pełniła funkcję łóżka. 

Sofa czy wersalka?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: sofa czy wersalka? Warto rozważyć najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma meblami:

-Sofa i wersalka różnią się funkcjonalnością,

-Wersalka jest rozkładana, sofa nie,

-Sofa najczęściej jest wygodnym meblem o dużej powierzchni, wersalka natomiast pozwala zaoszczędzić przestrzeń,

-Sofa zwykle ma dużo poduszek, w przeciwieństwie do wersalki.

Tapczan a wersalka

Tapczan jest często mylony z wersalką. Oba meble mają podobną budowę, kształt oraz obicie. Mimo tego znacząco się od siebie różnią. Tapczan jest twardszy i jego budowa jest bardziej złożona. Wizualnie lepiej prezentuje się w sypialni niż w salonie. Tapczan często ma specjalną ściankę, która może pełnić funkcję oparcia, a jednocześnie determinuje ustawienie tego mebla tuż przy ścianie. 

Sofa czy wersalka
Tapczan a wersalka

Wersalka jest znacznie bardziej praktyczna. Jest wygodniejsza od tapczanu, ma lepszy i bardziej estetyczny wygląd. Przyozdobiona poduszkami oraz narzutą pomaga stworzyć ciepłą i przytulną atmosferę, dzięki czemu dobrze prezentuje się w salonie. Wersalka będzie dobrym wyborem do sypialni oraz do salonu. Jej wygląd można zaaranżować odpowiednio do stylu, w którym jest urządzone wnętrze. Tapczan zwykle najlepiej prezentuje się w klasycznej i tradycyjnej aranżacji.

Który mebel tapicerowany najlepiej wybrać do salonu? Warto rozważyć kilka opcji. Zastanowić się, czego oczekujemy od produktu. Jakie powinien mieć właściwości? Czy ma być miejscem tylko do siedzenia, czy również do spania? Odpowiedzi na te pytania pozwolą na wybór idealnej opcji.