Jak powinien wyglądać dom w stylu greckim?

Grecja wielu z nas kojarzy się z wakacjami, ciepłem słońca, morzem oraz dobrym jedzeniem. Nic więc dziwnego, że po wakacjach wielu z nas pragnie przemycić ją do aranżacji swojego mieszkania. Tylko jak powinien wyglądać dom w stylu greckim? Podpowiadamy poniżej! 
dom w stylu greckim

Łazienka w stylu greckim

Styl grecki w mieszkaniu wnosi wiele lekkości i sprawia, że staje się ono niezwykle przytulne. Warto jednak wiedzieć, że styl ten nie ma wiele wspólnego z grecką mitologią czy kulturą antyczną. Właśnie dlatego wszelkie ozdobniki w postaci dzieł sztuki, amfor, rzeźb półnagich młodzieńców itd. należy odstawić na bok.

Współcześnie styl ten znacznie ewoluował i niewiele ma on wspólnego ze światem starożytnej mitologii. Jak zatem powinna wyglądać łazienka w stylu greckim? Po pierwsze, nie może w niej zabraknąć bieli i błękitów – od pastelowych odcieni, po intensywne granaty. To właśnie te kolory zdominowały greckie aranżacje. Tym samym jednak należy zachować umiar – greckie łazienki muszą być przede wszystkim jasne.

łazienka w stylu greckim

Dekoracje w stylu greckim

Grecka łazienka wielu osobom przypomina aranżacje w stylu morskim. Nic bardziej mylnego, gdyż śmiało można do niej przemycić dekoracje wykonane z drewna, wikliny, gliny oraz kamienia. Ważne, aby były one wykonane z naturalnych materiałów, które Grecy kochają! Osobom, które cenią sobie odrobinę luksusu, poleca się natomiast marmur – zarówno w postaci płytek, jak i wykonanych z niego dekoracji. Warto również wykorzystać we wnętrzu świece, które po zmroku dodatkowo doświetlą wnętrza i wprowadzą intymny nastrój.

Kuchnia w stylu greckim

Podobni, jak i łazienka, kuchnia w stylu greckim uwielbia towarzystwo bieli i różnych odcieni błękitu. Szczególnym powodzeniem cieszy się kolor kobaltowy, który można przemycić do kuchni zarówno w postaci płytek, jak i np. na frontach szafek. Dla zachowania efektu należy go jednak łączyć z bielą – najlepiej w proporcji 7:2:1 (biel, kobalt, uzupełniający aranżację odcień błękitu). Nie zaszkodzi również, jeśli w dekoracji pomieszczenia pojawią się elementy wykonane z naturalnego ciemnego drewna lub wypalana z gliny ceramika. Ich barwy będą idealnie współgrać z kolorem kobaltowym.

-13%
MARIME, https://konsimo.pl/kolekcja/marime/ Regał styl marynistyczny biały - zdjęcie

KONSIMO

MARIME

Regał styl marynistyczny

799
PLN
919
PLN
-14%
MARIME, https://konsimo.pl/kolekcja/marime/ Szafa na ubrania styl marynistyczny biały - zdjęcie

KONSIMO

MARIME

Szafa na ubrania styl marynistyczny

1119
PLN
1299
PLN
-14%
MARIME, https://konsimo.pl/kolekcja/marime/ Szklana witryna styl marynistyczny biały - zdjęcie

KONSIMO

MARIME

Szklana witryna styl marynistyczny

1119
PLN
1299
PLN

Meble kuchenne

Bardzo ważnym elementem wyposażenia kuchni są meble. Powinny być one proste i nieco surowe w swej formie. Dekoracyjne stoły i szafki z rzeźbionymi detalami warto zostawić dla aranżacji w stylu art deco. Kuchnia grecka ma być prosta i funkcjonalna. Dlatego też znakomicie sprawdzą się w niej nowoczesne i minimalistyczne meble. Nie może w niej również zabraknąć stołu – mebla, przy którym wieczorami do wspólnych posiłków będzie zasiadać cała rodzina. W aranżacji kuchni w stylu greckim, pomimo braku symetrii, bardzo ważnym elementem są ład i porządek. Dlatego też należy pozbyć się wszelkich dodatkowych i zbędnych ozdobników. Nawet dekoracje warto stosować w tym przypadku bardzo oszczędnie. Wyjątek stanowią poduszki, które powinny znaleźć się na siedziskach krzeseł lub na ławach i wnękach, tak charakterystyczne dla stylu greckiego.

łazienka w stylu greckim

Sypialnia w stylu greckim

Pokój w stylu greckim powinien być jasny i nasłoneczniony. Poza bielą, która będzie dominować w jego wystroju, nie może zabraknąć również i błękitów, które kojarzą nam się z Grecją. Absolutnie jednak nie powinny one zdominować całej aranżacji. Wystarczy, że znajdą się one na jednej z białych ścian – np. w postaci delikatnego, kobaltowego wzoru. Bardzo ważnym elementem tego stylu są również tekstylia. Tak, jak w przypadku ścian, warto postawić na jasne tkaniny, zdobione niebieskimi akcentami w postaci greckich meandrów lub wzorów etnicznych. Mile widziane są również inne dekoracje, które wprowadzą do sypialni sielski nastrój.

sypialnia w stylu greckim

Dodatki do sypialni

Poza poduszkami w sypialni greckiej nie może zabraknąć dekoracji wykonanych z wikliny lub trawy morskiej. Nawet zwykłe kosze, stojaki czy świeczniki sprawią, że wnętrze stanie się o wiele bardziej przytulne. Bardzo dobrze prezentują się również gliniane misy, które postawione w rogu sypialni, mogą zostać wykorzystane jako wazon lub donica. Absolutnie nie należy natomiast powielać schematów i nie umieszczać w pokoju waz, amfor, ani żadnych innych dekoracji ze scenami mitologicznymi. Próżno ich bowiem szukać w sypialni współczesnego Greka. Mile widziane są za to miniaturowe drzewka oliwne, cytrusowe, eukaliptusy itd. W ten sam sposób można również udekorować salon w stylu greckim.