Gęstość pianki w materacu – zestawienie najpopularniejszych!

Wybór odpowiedniego materaca to sprawa, której nie należy bagatelizować. Kupując nowy materac, należy zwrócić uwagę na podstawowe jego parametry – w tym gęstość pianki w materacu. Masz problem z jej wyborem? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, którą z nich wybrać! 
gęstość pianki w materacu

Pianka HR35 czy T35?

Gęstość pianki w materacu przyjęło określać się za pomocą liter (T lub HR) oraz cyfr (od 14 do nawet 50). Co oznaczają poszczególne składowe takiego oznaczenia? Literą T określa się głównie pianki tapicerskie, podczas gdy oznaczenie HR (ang. High Resilience) odnosi się do pianek wysokoelastycznych. Kombinacja cyfr oznacza bowiem, ile dokładnie materiału (pianki) użyto na każdy metr sześcienny materaca.

Twardość materaca T25 będzie oznaczała, że do jego produkcji użyto pianki tapicerskiej o gęstości 25 kg/m3. W praktyce taka gęstość pianki w materacu dla dzieci sprawdzi się znakomicie. W przypadku dorosłych wartość nie będzie jednak wystarczającą. Osoby dorosłe potrzebują bowiem materaca o większej gęstości, który zapewni im lepsze podparcia ciała. Zakup materaca T25 dla osoby dorosłej może bowiem stać się powodem wielu problemów z kręgosłupem. Przed zakupem warto więc dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu. Źle dobrana gęstość pianki w materacu, może spowodować, że zakup tego produktu okaże się nietrafiony.

Pianka HR30

Pianka HR, czyli pianka poliuretanowa, charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami niż typowa pianka tapicerska. Jej największą zaletą jest wysoka elastyczność, która sprawia, że pianka doskonale dopasowuje się do kształtów ciała. Najczęściej produkowana jest ona w wariantach od HR25 do HR35, aczkolwiek w przypadku osób lubiących spać na nieco twardszej powierzchni, polecana jest także pianka HR40. Taki rodzaj zapewni znacznie lepszy komfort snu, dlatego specjaliści rekomendują ją osobom o wadze powyżej 100 kg.

Materace wykonane z pianki HR25 poleca się wyłącznie w przypadku dzieci. W przypadku młodzieży oraz osób o drobnej budowie ciała i wadze poniżej 60 kg, zaleca się wybór pianki HR30. Z kolei pianka poliuretanowa HR35 jest przeznaczona dla osób ważących powyżej 90 kg. Oczywiście istnieją również bardziej specjalistyczne produkty – wspomniane wcześniej pianki HR40 oraz HR45. Ze względu na swoją wysoką cenę są one jednak znacznie rzadziej spotykane.

Pianka poliuretanowa T28

Pianka poliuretanowa, czyli pianka HR, to tworzywo najczęściej wykorzystywane do produkcji materacy. Tradycyjna pianka coraz częściej odchodzi już do lamusa. Co prawda, w dalszym ciągu jest ona stosowana jako pianka tapicerska do mebli, aczkolwiek w przypadku materacy do spania poleca się stosowanie lepszych jakościowo wypełnień. 

Pianki poliuretanowe są nie tylko bardzo wygodne, ale i dostępne w przystępnych cenach. Są to również produkty znacznie bardziej wytrzymałe od zwykłej pianki. Nie są one tak bardzo podatne na powstawanie odkształceń, dzięki czemu z pewnością posłużą przez wiele lat. Doskonałym tego przykładem może być m.in. pianka poliuretanowa T28, która dedykowana jest młodzieży oraz osobom o drobnej sylwetce. Przed dokonaniem zakupu warto również pamiętać o tym, że atrakcyjnie niska cena pianki w materacu nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem, którym należy się kierować przy wyborze idealnego modelu. Istnieje wiele rodzajów pianki poliuretanowej, które różnią się pomiędzy sobą właściwościami. Jeżeli więc zależy Ci na materacu, który nie straci swojego kształtu po roku użytkowania – lepiej sięgnąć po produkt z nieco wyższej półki cenowej.