Idealna Sofa – podpowiadamy jak wybrać sofę

Aranżacja własnego kącika do wypoczynku to nie lada wyzwanie.

Jak wybrać idealną sofę?

Aranżacja własnego kącika do wypoczynku to nie lada wyzwanie. Miejsce to ma relaksować, integrować domowników, dawać chwilę wytchnienia. Centrum kącika wypoczynkowego stanowi oczywiście sofa lub kanapa, która musi spełnić szereg naszych wymagań. Powinna być zarówno wygodna, jak i funkcjonalna, pasować formą i kolorystyką do całego wnętrza, a dzięki temu być chętnie wykorzystywana przez wszystkich domowników i gości! W tym artykule podpowiadamy jaką wybrać sofę lub kanapę, by każdego dnia móc na niej wygodnie odpocząć.

Czym się różni sofa od kanapy?

Na wstępie warto wyjaśnić najważniejsze różnice pomiędzy sofą a kanapą. Otóż sofa to mebel służący głównie do siedzenia. Sofy są zazwyczaj niższe, bardziej rozłożyste i miękkie. Swymi pękatymi kształtami wręcz zachęcają do zatopienia się na moment w ich miękkich wypełnieniach. Czy sofa się rozkłada? Nie, i jest to główna cecha, która odróżnia ją od kanapy czy wersalki. Mebel ten nie posiada funkcji spania, służy jedynie jako siedzisko. Ze względu na swoją funkcję sofa jest najlepsza do salonu, gabinetu a także sypialni, jako dodatkowy mebel służący do wypoczynku przy dobrej książce. Doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystywanie sofy do małego mieszkania, gdyż zajmuje ona niewiele miejsca. Kanapa, zwana także potoczenie „sofą rozkładaną” lub „wersalką” stanowi mebel 2w1, który może pełnić funkcję dodatkowego łóżka. Jest to szczególnie pomocne i funkcjonalne rozwiązanie w przypadku chęci zakupu kanapy do małych mieszkań lub gdy często miewamy gości, którzy u nas nocują. To także dobry wybór, gdy zastanawiamy się co jest lepsze: łóżko czy sofa? Kanapa bowiem w dzień posłuży jako siedzisko, a nocą zamieni się w wygodne, przestronne łóżko. Chcąc trafnie wybrać mebel wypoczynkowy musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy potrzeba nam sofy czy kanapy rozkładanej. Jest to wyjściowy punkt do dalszych rozważań nad wyborem idealnego produktu.

Charakterystyka idealnej sofy

Poszukiwanie sofy do salonu czy wersalki do sypialni to trudna kwestia. Jest to długoletnia inwestycja, stanowiąca jeden z najważniejszych elementów wyposażenia całego domu. Każda sofa i kanapa musi być funkcjonalna, wytrzymała, uniwersalna, atrakcyjna wizualnie i w dobrej cenie. Oto cechy idealnej sofy.
• przeznaczenie – musimy zastanowić się czy mebel ma być maksymalnie funkcjonalny i służyć do siedzenia oraz leżenia oraz czy chcemy, aby można było przenocować na nim gości. A może sami chcemy ustawić kanapę w sypialni zamiast łóżka, aby zaoszczędzić miejsce? To bardzo ciekawa alternatywa, o której więcej dowiemy się w osobnym wpisie: „Łóżko czy sofa?”. Sofa może także trafić do salonu lub gabinetu, gdzie będzie pełnić rolę ozdobnego siedziska i nadawać wnętrzu osobliwego charakteru.
• wielkość – wymiary sofy czy wersalki, na którą się zdecydujemy warunkowane są wielkością pomieszczenia, w którym zamierzamy ją ustawić, a także ilością osób, które będą na co dzień z niej korzystać. Świetnym rozwiązaniem do małych salonów będą kompaktowe sofy dwuosobowe. W dużych wnętrzach mamy zdecydowanie większe pole manewru. Nic nie stoi na przeszkodzie aby w jednym salonie ustawić dwie sofy – np. jedną dwuosobową, drugą trzyosobową. Możliwości jest wiele. W kawalerkach natomiast sprawdzą się rozkładane kanapy, które zajmują zdecydowanie mniej miejsca w porównaniu z osobno wstawionym łóżkiem i sofą. Zakup sofy zawsze musimy poprzedzić dokładnymi pomiarami wnętrza. (A znacznie więcej o tym, jak ustawić sofę w małym salonie przeczytamy w osobnym artykule.)
• kolor i styl – są to cechy bardzo indywidualne. W zależności od stylu, jaki panuje lub chcemy, aby zapanował w naszym wnętrzu będziemy dobierać kolor i formę kanapy. Istnieją kolory uniwersalne, które będą pasować niemal do każdej aranżacji, wśród nich możemy wymienić beż, szarość oraz biel. Są też takie, które od razu utożsamiamy z konkretnymi typami urządzania wnętrz np. turkus i grafit kojarzymy ze stylem skandynawskim, mocną czerwień ze stylem nowoczesnym, antracyt ze stylem eleganckim a ciepłe brązy i beże ze stylem włoskim. Musimy się zastanowić jaka: jasna czy ciemna sofa będzie najlepiej korespondowała z naszym wnętrzem. Pamiętajmy, że zawsze możemy urozmaicić jej wygląd stylowymi, kontrastowymi dodatkami – pledami i poduszkami – które nadadzą jej indywidualnego charakteru. (O tym jak dobierać kolory sofy do innych mebli i ścian oraz jak dopasować idealną kanapę do panującego stylu można przeczytać w osobnym artykule.)
Analizując funkcję naszej przyszłej sofy oraz możliwy do zastosowania w naszym pomieszczeniu przedział wielkości mebla, sprawdzając swoje odczucia dotyczące różnych typów wypełnienia i obicia, a w końcu określając wymarzony wygląd – kształt i kolor – możemy być pewni, że kupimy najwygodniejszą i najpiękniejszą sofę, która posłuży nam przez długie lata.