Jadalnia w stylu klasycznym – jak ją urządzić?

Styl klasyczny jest jednocześnie modny i ponadczasowy. Idealnie sprawdzi się tym, którzy nie lubią częstych zmian. Charakteryzuje go także elegancja, harmonia i powściągliwość. Jak powinna wyglądać, na przykład, jadalnia w stylu klasycznym
aranżacja jadalni w stylu klasycznym

Aranżacja jadalni w stylu klasycznym - najważniejsze założenia

Klasyczne wnętrza wyróżnia symetria i harmonia, a także wyrafinowanie, które nie wpada w efekt przesady. Pojawiają się w nich szlachetne surowce (kamień, marmur), wysokiej jakości tkaniny i zdobienia, które nawiązują do antycznej architektury, na przykład kolumny, łuki, sztukaterie.

Kolorystyka klasycznej jadalni kształtuje spokojną atmosferę, sprzyjającą wyciszeniu. Bazuje na beżach, brązach, złocie i ciepłych odcieniach bieli, jak kolor piaskowy czy ecru. Ożywiać je może jasna zieleń, zgaszony pomarańcz lub błękit. Na podłogach królują deski ułożone prostopadle lub w jodełkę, a ściany pomalowane są w sposób jednolity lub udekorowane tapetą w neutralne, geometryczne wzory. Do rzadkości nie należy również sztukateria ścienna i sufitowa. Całość klasycznej aranżacji stanowi więc idealną równowagę pomiędzy minimalistycznym, a wyrafinowanym stylem aranżacyjnym.

klasyczne krzesła do jadalni

Meble do jadalni klasyczne - jakie wybrać?

Jadalnie klasyczne wyposażamy z reguły w meble drewniane, które zachowują jego naturalne odcienie, czyli brązy i beże. Zarówno stół, jak i witryny czy komody, które można wstawić do klasycznej jadalni, są stosunkowo masywne i mogą mieć ozdobne elementy jak frezowania frontów, złocone uchwyty czy przeszklenia.

W klasycznych aranżacjach wystrój budowany jest wokół jednego centralnego mebla - w przypadku jadalni stołu. Model powinien być stosunkowo duży, ewentualnie rozkładany. Ponieważ takie wnętrza są przestronne, pomieszczą również dodatkowe meble do przechowywania, czyli komodę i witrynę, w której wyeksponujemy ozdobną ceramikę jak np. zastawy stołowe. Warto pamiętać, że wszystkie elementy wyposażenia muszą idealnie do siebie pasować, co osiąga się najłatwiej poprzez wybór produktów z tej samej kolekcji. 

Klasyczne krzesła do jadalni - czyli co postawić przy blacie?

Elegancki charakter klasycznej jadalni nie pozwala nam postawić w niej krzeseł z plastiku. Jedyny słuszny wybór to krzesła drewniane, najlepiej tapicerowane. Mniejsze znaczenie ma fakt czy zdecydujemy się na pełne czy ażurowe oparcia. Istotniejsze będzie dopasowanie koloru drewnianych stelaży do koloru stołu oraz wybranie wysokiej jakości obić, które mogą być gładkie lub pokryte prostym wzorem geometrycznym, na przykład rombami. Krzesła do klasycznej jadalni nie powinny wyróżniać się nadto swoją formą - najlepsze będą te z prostym oparciem kończącym się powyżej blatu. 

Jakie dekoracje wybrać do klasycznej jadalni?

Jak w przypadku wszystkich aranżacji również jadalnie klasyczne nie byłyby pełne bez odpowiednio dobranych dodatków. Jakie elementy wystroju podkreślą ten styl dekoratorski? Zacznijmy od oświetlenia. W jadalni idealnie sprawdzi się duża lampa wisząca nad blatem - na przykład kryształowa - oraz ozdobne kinkiety na ścianach.

Kolejny krok to wybór tekstyliów. W klasycznej jadalni rezygnujemy z rolet na rzecz tradycyjnych firan i zasłon z wysokiej jakości materiału. Podłogę może zdobić dywan, umieszczony centralnie pod stołem, a na krzesłach zagościć dobrze dopasowane pokrowce. Nierzadko sam stół dekoruje również elegancki obrus. Na komodach i półkach ustawia się efektowne świeczniki, cenne zegary, elegancką porcelanę, świeże kwiaty w donicach lub wazonach oraz ozdobne ramki ze zdjęciami. 

meble do jadalni klasyczne