Jadalnie w stylu retro – największe inspiracje

Wnętrza z duszą, które zachwycają w swej prostocie i przywołują masę wspaniałych wspomnień, to zdecydowanie wnętrza w stylu retro. Nawiązanie do stylizacji z lat 70., 60., a nawet 50., to możliwość odkrycia nowej estetyki w zaciszu własnego domu. Dowiedz się, jak urządzić jadalnię w stylu retro!  
jadalnia w stylu retro

Ponadpokoleniowa jadalnia w stylu retro

To, jak mieszkamy, oddziałuje na wszystkie sfery naszego życia. Zamiłowanie do przedmiotów, które kojarzą się nam chociażby ze starymi fotografiami rodzinnymi lub też okresem beztroskiego dzieciństwa, jest oczywiście całkowicie zrozumiałe. Przywołując swoisty klimat dawnych lat, przedmioty stylizowane na minioną epokę, to świetny sposób, aby wprowadzić do naszej codzienności pewnego rodzaju nastrojowość oraz element nostalgii.

Jadalnia w stylu retro jest tego najlepszym przykładem. Krzesła retro do jadalni to klasyka, zarówno pod względem wzornictwa, jak i samego wykonania. Drewniane nogi oraz tapicerowane siedziska to cechy najbardziej znamienne dla późnego okresu XX wieku. Czas płynie, ale czy to znaczy, że nowoczesność powinna przesłonić wszystko, czym żyjemy na co dzień? Jak się okazuje, styl retro idealnie odnajduje się w kombinacji ze wszystkim tym, co współczesne, dzięki czemu uzyskać można bardzo ciekawe i niestereotypowe efekty końcowe. Nawet jeśli nie mamy ochoty urządzać naszego mieszkania w całkowitej retro stylizacji, warto zainspirować się chociażby niektórymi spośród dostępnych koncepcji i wyczarować prawdziwie niepowtarzalne aranżacyjne zestawienia.

jadalnia retro

Jadalnia retro - komfort, wyjątkowość i oryginalność

Styl retro to przede wszystkim wygoda i funkcjonalność na co dzień. Meble z tamtego okresu tworzone były głównie po to, aby spełniały konkretną funkcję użytkową. Masywne drewniane stoły, geometrycznie wzorzyste dywany oraz wszechobecna ceramika niepodzielnie królowały pośród emaliowanych metalowych akcesoriów. Aby podkreślić oryginalność naszej aranżacji, uwagę należy zwrócić również na dekoracje, jak chociażby emaliowane dzbanki czy wazony, bez których jadalnia retro nie miałaby racji bytu.

To, co przyciąga uwagę, to także rozmaitość syntetycznych tworzyw i materiałów, w tym wszelkiego rodzaju ozdobne plastikowe przedmioty. Nie należy zapominać, że osobliwość retro aranżacji to także zamiłowanie do akcesoriów nieco postarzanych, sprawiających wrażenie, jakoby swoje najlepsze lata świetności już dawno miały za sobą. Im jest to bardziej zauważalne, tym oczywiście lepiej. Wszelkie oryginalne elementy wystroju, w tym intensywna i wzorzysta kolorystyka, stanowią oczywiście przejaw pogody ducha, tak bardzo charakterystycznej dla tamtego okresu.

Jaka tapeta do jadalni retro?

Powrót do przeszłości w stylu retro to także ciekawe wzornictwo na ścianach, stąd też idealnym rozwiązaniem zawsze będzie tapeta do jadalni retro. To, co najbardziej oddziałuje na naszą wyobraźnię, to z całą pewnością duże i wyraziste motywy, nawiązujące w swej tematyce do okresu minionych lat. Okazałe geometryczne kompozycje, w tym nierzadko duże wzory kwiatów, wszelkiego rodzaju panoramy miast, czy też przedmioty codziennego użytku stylizowane w klimacie retro, to niemalże prawdziwa podróż w czasie.

Tapety nawiązujące do stylu retro to najczęściej bardzo wymowne i barwne wzornictwo, stąd też, aby uniknąć efektu przytłoczenia, warto stosować je co najwyżej na jednej ze ścian lub jej fragmencie. Tapeta umiejscowiona na przykład za stołem, będzie stanowiła ciekawy akcent, jak i podkreśli ciepły i przytulny charakter danego miejsca.

tapeta do jadalni retro