5 złotych zasad – jak dbać o porcelanę?

Choć niektórym porcelana kojarzy się z babciną zastawą eksponowaną w przeszklonej witrynie, to są również tacy, którzy doceniają funkcjonalność i kunszt wykonania naczyń z porcelany. Aby cieszyć się jej pięknem, należy ją odpowiednio pielęgnować. Jak dbać o porcelanę? 
porcelana mycie w zmywarce

Czyszczenie porcelany - jak robić to dobrze?

Porcelana im starsza, tym cenniejsza. Jednak niewłaściwie pielęgnowana nie zachowa pełni swojego uroku i elegancji. Jak więc powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie porcelany? Chociaż na rynku dostępne są zastawy stołowe porcelanowe, które można myć mechanicznie (w zmywarce), to jednak nadal wiele kompletów wymaga ostrożniejszego czyszczenia ręcznego. Myjąc porcelanę tradycyjną metodą, należy stosować 5 złotych zasad:

czy porcelanę można myć w zmywarce

-Naczynia z porcelany należy myć w plastikowej misce, umieszczonej w komorze zlewozmywaka. Jeśli talerz lub filiżanka wyślizgną się z dłoni, istnieje wtedy mniejsze ryzyko ich stłuczenia.

-Do mycia gładkiej porcelany należy stosować letnią wodę z płynem do mycia naczyń.

-Do mycia delikatnej, zdobionej porcelany należy stosować wodę z mydłem - jest delikatniejsze niż detergenty do mycia naczyń.

-Porcelanę zabytkową, ze złoceniami lub malowaną należy myć chłodną wodą z sokiem z cytryny.

-Porcelanę należy myć ściereczką lub delikatną gąbką, nigdy drucianą myjką czy twardą stroną gąbki.

Warto pamiętać również, że umytych naczyń z porcelany nie odkładamy na suszarkę, lecz od razu wycieramy do sucha miękką ściereczką i odstawiamy na półkę.

Jak usunąć z porcelany trudne zabrudzenia?

Nie wszystkie plamy i osady usuniemy z porcelanowych naczyń miękką gąbką zamoczoną w letniej wodzie. Niekiedy konieczne staje się użycie silniejszych środków, w tym nawet wybielaczy. Jeśli na naczyniach pozostały ślady z herbaty, kawy czy szminki, warto w pierwszej kolejności spróbować usunąć je przy pomocy wody z sodą oczyszczoną.

Skuteczne może okazać się także namoczenie porcelany w wodzie z delikatnym detergentem, a następnie przykładanie do plam wacika nasączonego wybielaczem. Jeśli problemem są zabrudzone w zakamarkach wypukłe wzory, najlepszym rozwiązaniem będzie wyszorowanie ich miękką szczoteczką zamoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń lub z wybielaczem.

Czy porcelanę można myć w zmywarce?

O tym, czy dany komplet porcelany można myć w zmywarce, powinien poinformować nas jej producent. Na rynku dostępne są bowiem zarówno naczynia nadające się do mycia mechanicznego, jak i takie, które nadal trzeba myć ręcznie. Jaka porcelana do zmywarki? Do mycia w automacie nadaje się wyłącznie porcelana barwiona metodą wszkliwną, czyli w polewie lub pod polewą, ponieważ jedynie takie naczynia posiadają odpowiednio zabezpieczony kolor i motywy wzornicze. Jak możemy sprawdzić, z jakim rodzajem porcelany mamy do czynienia? Informacja o tym, czy dany komplet naczyń nadaje się do mycia w zmywarce, powinna znajdować się na przykład na opakowaniu, w instrukcji producenta czy w opisie produktu (w przypadku sklepu internetowego).

czyszczenie porcelany

Porcelana - mycie w zmywarce

Gdy upewnimy się, że nasz porcelanowy serwis kawowy lub obiadowy można myć w zmywarce, pozostaje nam dowiedzieć się, jak należy to robić. Zacznijmy od układania. Elementów zastawy nie wolno układać w zmywarce "na ścisk". Wtedy naczynia nie tylko się nie umyją, ale również mogą ulec zniszczeniu - wyszczerbieniu lub pęknięciu.

Z kolei parametry mycia porcelany warto ponownie odczytać z instrukcji producenta umieszczonej na opakowaniu. Niektóre komplety porcelanowe można bezpiecznie czyścić nawet w programie z wysoką temperaturą, inne wymagają mycia w chłodnej wodzie. Dla pewności można również zawsze wybierać programy z niższą temperaturą - to lepsze rozwiązanie także dla domowego budżetu i środowiska.