Jak dobrać zasłony do salonu?

Pokój dzienny to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu. To właśnie w salonie przyjmujemy gości, dlatego chcemy, aby jego wystrój robił wrażenie. Dużą rolę w aranżacji pokoju pełni oprawa okienna. W tak eleganckim wnętrzu lepiej zrezygnować z rolet i żaluzji na rzecz klasycznych zasłon.  
zasłony do salonu

Eleganckie zasłony do salonu - czyli jakie?

Jakie zasłony do salonu wybrać? Współczesny salon to z reguły nowocześnie urządzone wnętrze - minimalistyczne i eleganckie. W takich aranżacjach żaden element wyposażenia nie może być przypadkowy. Całość musi być spójna i harmonijna - bez efektu aranżacyjnej przesady. Modne zasłony do salonu mogą być całkowicie gładkie, pozbawione wzorów, co ułatwia proces dekorowania wnętrza z umiarem. Niezależnie od wybranego koloru, jednolite zasłony wprowadzają do pomieszczenia szyk. Nie oznacza to jednak, że w nowoczesnym salonie nie ma miejsca na wzorzystą oprawę okienną. Jeśli pragniemy podkreślić właśnie ten element aranżacji, a pozostałe tekstylia, jak np. dywan czy obicie kanapy są gładkie, zasłony do salonu w subtelne wzory sprawdzą się doskonale i nadadzą pomieszczeniu charakter. 

Eleganckie zasłony do salonu

Jak dobrać zasłony do koloru ścian?

Najprostszym sposobem, który ułatwi Ci stworzenie efektownej aranżacji okiennej, jest dobranie zasłon sugerując się kolorem ścian. Należy pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze - zasłony do salonu nie powinny "wtapiać" się w ścianę, co oznacza, że decydując się na ten sam kolor, powinniśmy wybrać model w dużo ciemniejszym odcieniu. Po drugie - trzeba pamiętać także o tym, że tony ciepłe optycznie pomniejszają wnętrze, zwiększając jego przytulność, a tony zimne przeciwnie - powiększają pomieszczenie wizualnie. Jak dobrać zasłony do koloru ścian?

Jakie zasłony do ścian szarych, kremowych i beżowych?

Szare, beżowe i kremowe ściany to najpopularniejsze opcje we współczesnych salonach. Jakie zasłony będą do nich pasowały? W przypadku szarości idealnie współgrającymi kolorami jest przede wszystkim biel i grafit, a także błękit i energetyczna żółć. Na kremowej ścianie dobrze zaprezentują się natomiast zasłony brązowe lub ciemnozielone. Jeśli efekt ma być romantyczny, dobrze sprawdzą się także motywy kwiatowe. Do naturalności beżowych ścian dopasują się idealnie barwy natury, czyli odcienie zieleni, brązu, szarości oraz pastele. 

Jak dobrać zasłony do koloru ścian

Jakie zasłony do ścian żółtych i zielonych?

Ciemna zieleń jest elegancka, ale bardzo wyrazista. Z kolei żółć to kolor dla ludzi bardzo odważnych i pozytywnie nastawionych do świata. Jakie zasłony do salonu powinniśmy zatem wybrać? Z zielenią szmaragdową lub butelkową dobrze komponuje się biel, szarość i brąz. Z kolei do żółtych ścian pasować będą zasłony beżowe, szare, niebieskie i zielone, a ostateczna decyzja jest uzależniona od efektu, który pragniemy otrzymać. 

VELVET, https://konsimo.pl/kolekcja/velvet/ Zasłona na przelotkach żółty - zdjęcie

KONSIMO

VELVET

Zasłona na przelotkach

97,90
PLN
BLACKOUT, https://konsimo.pl/kolekcja/blackout/ Zasłona kremowy - zdjęcie

KONSIMO

BLACKOUT

Zasłona

99,90
PLN

Jak dobrać szerokość zasłon

Jak dobrać szerokość zasłon?

Eleganckie zasłony do salonu muszą się odpowiednio układać. Aby osiągnąć oczekiwany rezultat, należy zakupić materiał o właściwie dobranej szerokości. Na początku powinniśmy podjąć decyzję, jaką funkcję będą pełniły we wnętrzu zasłony salonowe. Jeśli ich rola ma być w pełni dekoracyjna, konieczny będzie wybór większej szerokości, która pozwoli na stworzenie efektownego marszczenia. Z kolei w przypadku zasłon, które mają zastępować w pomieszczeniu rolety dzień-noc, marszczenia mogą być nieco węższe. Jak obliczyć wymaganą szerokość zasłon? Pod uwagę nie powinniśmy brać szerokości okna czy odległości od ściany, lecz długość karnisza. W przypadku zasłon dekoracyjnych należy pomnożyć ją przez 1,5, a następnie podzielić przez 2, aby uzyskać szerokość jednego panelu. Z kolei przy zasłonach, które mają służyć do zaciemniania wnętrza, długość karnisza mnożymy przez 1,2 i również dzielimy przez 2, aby obliczyć, jaką szerokość powinien mieć każdy panel.

Zasłony do salonu nowoczesne aranżacje

Zasłony do salonu - nowoczesne aranżacje

Czym charakteryzują się modne zasłony do salonu? We współczesnych aranżacjach dominuje przede wszystkim prostota i elegancja. Wnętrza są nowoczesne i klasyczne zarazem. Często wybieramy ponadczasowy minimalizm, który sprawia, że pomieszczenia staną się bardziej szykowne. Jeśli chodzi o zasłony do salonu dla wnętrz nowoczesnych, to stawiaj na warianty sięgające do podłogi lub nawet subtelnie załamujące się na panelach. Wskazane są warianty gładkie lub z bardzo delikatnym wzorem. Warto zwrócić uwagę także na materiał, który powinien być odpowiednio gęsty i kryjący, gdyż ma w sobie więcej elegancji niż ten lekki i zwiewny.