Jak oddzielić salon od sypialni?

Kupiłeś kawalerkę lub mieszkanie loftów? Z pewnością w najbliższej przyszłości będziesz szukać rozwiązań na oddzielenia salonu od sypialni. Nie jest to łatwe, ale na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które pomogą Ci znaleźć odpowiedzieć na pytanie: jak oddzielić salon od sypialni? Zapraszamy! 
jak oddzielić salon od sypialni

Sypialnia w salonie - jak zaaranżować osobne przestrzenie

Musimy pamiętać, że sypialnia oraz pokój dzienny to osobne przestrzenie w naszym domu. Powinniśmy je więc wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli nawet okaże się, że zdecydujemy się na zakup nowoczesnego rozwiązania do naszej sypialni i wstawimy do niej narożnik z funkcją spania, zamiast klasycznego łóżka, to musimy pamiętać, żeby nie zapraszać gości do sypialni tylko ugościć ich w salonie.

Dla większości osób sypialnia jest prywatną przestrzenią - zamkniętą na innych domowników lub gości, Sam widok stolików nocnych może być krępujący dla kogoś, kogo zaprosimy na herbatę, gdyż ta osoba będzie miała poczucie, że weszła w naszą osobistą strefę. Dlatego właśnie bardzo ważnym krokiem jest oddzielenie od siebie przestrzeni sypialni i salonu. Kolejnym argumentem przemawiającym za podzieleniem mieszkania, jest organizacja przestrzeni w naszym wnętrzu. Warto posiadać miejsce do regeneracji, czyli sypialnię oraz miejsce do odpoczynku i przyjmowania gości - salon. Dzięki temu podziałowi łatwiej będzie nam funkcjonować w małym mieszkaniu oraz zakupić do niego szafy czy komody z przeznaczeniem dla danej przestrzeni. 

sypialnia w salonie

Wybór narożnika do salonu w małym mieszkaniu

Jeśli posiadacie mieszkanie 2 pokojowe i wiecie o tym, że już niedługo w Waszym życiu pojawi się dziecko, to przed Wam stoi wyzwanie zaaranżowania salonu na miejsce do spania. Obecnie mamy bardzo dużo różnych możliwości, które sprawią, że nasz salon będzie miejscem odpowiednim do przyjmowania gości, a przed snem zmieni się w sypialnię, gdzie będziemy odpoczywać.

Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest wykorzystanie mebli tapicerowanych rozkładanych, które łączą w sobie kilka funkcji np. łóżka oraz kanapę. Najczęściej wybieranymi rozwiązaniami są narożniki oraz sofy. Najbardziej popularnymi meblami tapicerowanymi są narożniki, które posiadają funkcję spania.

Wspomniane meble posiadają wbudowany pojemnik na pościel, w którym możemy przechowywać kołdry, poduszki oraz pościel. Często skrzynie są tak duże, że pomieszczą nie tylko pościel, ale także kilka par kurtek i płaszczy, które możemy schować, gdy kończy się sezon, a także sprzęt sportowy, na który przechowywanie zabrakło miejsca.

Jak oddzielić salon od sypialni - jak wybrać sofę do salonu?

Kolejnym polecanym rozwiązaniem są sofy. Jeśli mamy już oddzieloną przestrzeń i posiadamy 2 pokoje, to nie potrzebujemy już rozkładanego narożnika. Możemy zdecydować się na elegancką sofę jednoosobową lub dwuosobową, która będzie ozdobą przestrzeni salonu oraz miłym i wygodnym towarzyszem do oglądania filmów i seriali. Minusem zakupu sofy jednoosobowej będzie brak łóżka, które pomieści 2 osoby, gdy będziemy chcieli przenocować znajomych lub rodzinę. 

jak oddzielić sypialnie od salonu
oddzielenie salonu od sypialni

Jak oddzielić na stałe salon od sypialni w małym mieszkaniu?

Jeśli zależy nam na wydzieleniu sypialni w salonie, to może okazać się, że mieszkanie wyda nam się mniejsze niż na początku. Jeśli planujemy na stałe oddzielić salon od sypialni, to musimy liczyć się z remontem, a co za tym idzie ze sporymi kosztami, kurzem i często nieterminowymi fachowcami. Jeśli nie jesteśmy pewni, że jest to dobry pomysł, powinniśmy poszukać innego rozwiązania tymczasowego i sprawdzić, czy będziemy zadowoleni z podziału przestrzeni w mieszkaniu. 

Mobilne rozwiązania w oddzielaniu przestrzeni w małym mieszkaniu

Alternatywą do remontu i tworzenia nowej ściany w mieszkaniu są rozwiązania tymczasowe. Do oddzielenia salonu od sypialni możemy wykorzystać ażurowy regał, który sprawia, że przestrzeń mieszkania staje się większa i przytulniejsza. Regał zazwyczaj należy umieścić za zagłówkiem łóżka, a dzięki temu będzie on odgradzał salon od sypialni, a przy tym doda uroku i przestrzeni. Na wspomnianym regale możemy umieścić dekoracje i tekstylia, które nadadzą mieszkaniu charakteru. Często na takich regałach umieszczane są pamiątki przywiezione z wakacji, zdjęcia oprawione w ramki czy kwiaty doniczkowe oraz pnące.

Kolejnym rozwiązaniem, które oddzieli przestrzeń sypialni i salonu, mogą być zasłony, które umieścimy na suficie zaraz za łóżkiem. Takie rozwiązanie gwarantuje nam całkowite zasłonięcie tego, co mamy w sypialni. Zasłony są często wykorzystywanym rozwiązaniem, gdyż posiadając w sypialni szafę lub wieszając pranie, możemy całkowicie zasłonić pokój i przyjąć gości w salonie.

oddzielenie sypialni od salonu

Sprawdzony sposób na oddzielenie salonu od sypialni

Drzwi przesuwne również mają rzeszę fanów w kwestii dzielenia przestrzeni mieszkania. Dzięki tej zabudowie w zależności od sytuacji możemy prezentować całość mieszkania lub przysłonić łóżko czy elementy, których nie chcemy pokazywać. Jeśli Twoje mieszkanie zawiera wnękę, w którą idealnie komponuje się łóżko w sypialni, a Ty chciałbyś ukryć łóżko przed spojrzeniami gości, to drzwi przesuwne są doskonałym rozwiązaniem. Kolor oraz model drzwi przesuwnych możemy dobrać do wystroju mieszkania, więc rozwiązanie z drzwiami przesuwnymi jest często wybierane.

Rozwiązań dedykowanych do oddzielania przestrzeni w mieszkaniach możemy znaleźć sporo, np. aranżując antresolę w salonie i zaoszczędzając w ten sposób sporo miejsca. Inną opcją jest rozkładana sofa, która będzie pełniła funkcję łóżka. Pamiętajmy o tym, że jest to opcja tymczasowa - docelowo nie jest zalecane, aby na stałe spać na tego typu meblach.