Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami?

Aranżacja wnętrz opiera się na równowadze między poszczególnymi elementami. Należy ocenić nie tylko ich dopasowanie kolorystyczne, lecz także funkcję, którą pełnią. Ostatnio popularne są ciemne pomieszczenia. Dzisiaj rozwiążemy jeden z najczęstszych problemów: jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami
jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami

Jak rozjaśnić ciemny pokój? Ogólne zasady aranżacji

Zastanawiasz się od dłuższego czasu, jak rozjaśnić ciemny pokój? Wbrew pozorom to nic trudnego, o ile unikniesz podstawowych błędów. Wyraziste kompozycje nacechowane na dużą ilość ciemnych odcieni, mają bardzo delikatną konstrukcję.

Wyobraź sobie: jeśli na czarnej kartce zrobisz niewielką, białą kropkę - będzie ona bardzo widoczna. Ponadto, będzie pierwszym elementem, który przykuwa Twój wzrok. Bardzo podobnie działa to z aranżacją wnętrz. Musisz więc zapamiętać, że przede wszystkim należy wystrzegać się przesadnego rozmachu. Czasem wystarczy jeden kontrastujący element, aby całkowicie zmienić odbiór wystroju. Skoro już jednak o kontraście mowa...

jak rozjaśnić pokój

Wykorzystaj efekt kontrastu, czyli jak rozjaśnić pokój z ciemnymi meblami?

Jak rozjaśnić pokój z ciemnymi meblami? To proste - wykorzystaj kontrast! W przypadku ciemnych pomieszczeń powinieneś zadbać o obecność kilku jaśniejszych punktów. Jednym z nich jest np. biała lampa podłogowa. Ciekawy efekt może dać również powieszenie okrągłego zegara z białą tarczą na ścianie.

Warto też pamiętać, że częścią odpowiedzi na pytanie: jak rozjaśnić ciemny pokój, jest rozmieszczenie poszczególnych elementów. Nie mogą się one znajdować zbyt blisko siebie, aby nie stworzyć efektu przytłoczenia. Nie należy również aranżować wnętrza w taki sposób, aby były od siebie przesadnie oddalone, ponieważ siła rozjaśnienia będzie wtedy zbyt mała.

Ogólna zasada odnośnie tego, jak rozjaśnić pokój z ciemnymi meblami to: dopasuj ilość jasnych elementów do wielkości pomieszczenia. Dla małych pokojów - trzy dodatki będą wystarczające. Dla średnich, około pięciu. Duże pomieszczenia mogą zaś wymagać ich już nieco więcej. Pamiętaj jedynie, aby dekoracje rozmieszczać mniej więcej w podobnych odstępach od siebie. Dzięki temu uda Ci się zachować równowagę.

Jak rozjaśnić pokój z użyciem dodatkowych mebli?

W sytuacji, gdy do rozjaśnienia pokoju zamiast dodatków chcesz użyć mebli, będziesz musiał użyć nieco więcej wyobraźni. Tutaj nie zawsze kontrast będzie dobrym rozwiązaniem (chociaż oczywiście można go wykorzystać). Lepiej zastanowić się nad barwą bardziej zbliżoną do naszej aranżacji - jednak o kilka tonów jaśniejszą.

Jak rozjaśnić pokój w taki sposób? Możesz wykorzystać większą ilość mebli (na przykład stolik kawowy, komodę i pufy pod nogi). Oprzyj na nich nawet połowę aranżacji pomieszczenia. Uzyskany efekt będzie bardzo naturalny i spójny z początkowymi założeniami wystroju.

Kolory rozjaśniające wnętrze - czym się kierować?

Omawiając kwestię tego, jak urządzić ciemny salon, warto pochylić się nad metodyką dobierania barw do aranżacji. Jeśli chodzi o kolory rozjaśniające wnętrze, masz do wyboru trzy drogi. Pierwszą z nich jest wybieranie jaśniejszych tonów tego samego koloru, na którym oparliśmy całą aranżację. Jest to zdecydowanie najprostsze i najszybsze w realizacji. Druga opcja to wybór koloru, który sąsiaduje na palecie barw z tym z naszej aranżacji. Możemy też pokusić się o wybranie nieco jaśniejszego odcienia. Trzecią metodą jest wykorzystanie koła barw.

kolory rozjaśniające wnętrze

Remedium na to, jak rozjaśnić ciemny salon, czyli koło barw

Jak rozjaśnić ciemny salon z wykorzystaniem koła barw? Najlepiej wybrać odpowiedni kolor kontrastujący. Jednak nie zawsze jest to tak proste, jak dla czerni i bieli. Dlatego warto wykorzystać koło barw. Zasada jest prosta: znajdź odcień swojej aranżacji, a do skontrastowania wybierz barwę, która znajduje się na przeciwległym końcu koła. Możesz mieć pewność, że kompozycyjnie wszystko będzie bez zarzutu.