Jak urządzić dom w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny nawiązuje do dawnych kolonii, znajdujących się na terenie Afryki i Azji. Kolonizatorzy dekorowali swoje wnętrza m.in mahoniowymi i hebanowymi meblami. Pomysł, aby urządzić dom w stylu kolonialnym, na pewno będzie trafiony, a ponadczasowość mebli zachwycać przez długie lata. 
dom w stylu kolonialnym

Główne cechy stylu kolonialnego

Aby urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym, nie trzeba wydawać fortuny ani posiadać szerokiej wiedzy historycznej czy kulturalnej. Tak naprawdę znalezienie odpowiednich mebli i dodatków okazuje się łatwiejsze niż można by przypuszczać.

Charakterystycznymi cechami stylu kolonialnego są konkretne kolory i odcienie. Przede wszystkim więc brązy, beże, a także meble z ciemnego drewna, mahoniu lub hebanu. Nie jest jednak powiedziane, że wybierając umeblowanie musimy dokładnie naśladować bogatych kolonizatorów - dobrym pomysłem będzie zastąpienie mahoniowych mebli zwykłymi, stylizowanymi na kolonialne, przykładowo w kolorze orzechu. 

Parterowy dom kolonialny

Kolejną cechą stylu kolonialnego jest naturalna skóra, którą obijane są meble. Powinna być ona ciemna, a sam mebel ciężki, odpowiadający standardom tego egzotycznego stylu. Dobrym pomysłem będzie kompletowanie mebli tak, aby skóra, którą będą obite, charakteryzowała się tym samym odcieniem.

Ważnym punktem są również dekoracje, którymi warto wzbogacić wnętrze, aby mogło nabrać cech stylu kolonialnego. Przede wszystkim trzeba postawić na naturalne materiały i tkaniny. Świetnie sprawdzi się len, bawełna i jedwab, więc jeżeli posiadasz bawełniany obrus lub lniane zasłony,to będą one idealnym uzupełnieniem, aby w pełni urządzić mieszkanie w stylu kolonialnym

Parterowy dom kolonialny - jakie meble wybrać?

Jeżeli zainteresował Cię styl kolonialny, a Twoim marzeniem jest urządzenie własnego domu w takim właśnie klimacie, warto już od samego początku zaplanować rozmieszczenie pomieszczeń i wybór odpowiednich, pasujących mebli. Dodatki zawsze można pozostawić na sam koniec, stopniowo je dobierając i znajdując w różnych sklepach.

Najlepiej zaplanować każde pomieszczenie z osobna, zaczynając od najważniejszego - czyli salonu. Parterowy dom kolonialny swoje serce ma właśnie w tym pomieszczeniu - jest to największy pokój, gdzie najczęściej spotyka się cała rodzina. Warto wstawić do niego dużą, skórzaną sofę, a najlepiej narożnik. Idealnie sprawdzi się narożnik skórzany w stylu loft na nóżkach, ponieważ oddawać będzie indyjski klimat. Ważne, aby był w kolorze ciepłego brązu. Dobrym pomysłem będzie także wstawienie do salonu szezlonga, który jest charakterystycznym meblem dla stylu kolonialnego.

Oczywiście nie można zupełnie wykluczyć najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych, jakimi są np. telewizor, wieża stereo czy radio. Jednak i je da się zgrabnie włączyć w nasz kolonialny salon. Telewizor wystarczy ustawić na szafce rtv, która będzie odpowiednio masywna i obowiązkowo w kolorze ciemnego orzecha. 

Kolejnym ważnym pomieszczeniem jest oczywiście sypialnia. Punktem koniecznym jest tu ciężkie łóżko drewniane w ciemnych kolorach. Dobrze, aby stało one na masywnych nóżkach i posiadało ozdobne dekory. Jeżeli chcemy dodatkowo podkreślić kolonialny styl, warto postawić przed nim drewnianą skrzynię lub wiklinową ławeczkę. Szafa, jaką ustawimy w sypialni, powinna być duża i przestronna. W sypialni nie powinno znajdować się wiele sprzętów, aby nie przyjęła ona przytłaczającej atmosfery. Jeżeli chcemy nadać jej odrobinę lekkości, zainwestować możemy w drewniane łóżko z baldachimem.

Jadalnia w parterowym domu kolonialnym może stanowić nie lada wyzwanie. Przede wszystkim, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Sprawdzą się delikatne lampy z kloszami wykonanymi z jasnej tkaniny lub wikliny. Wynika to z faktu, że jadalnia i kuchnia w stylu kolonialnym powinny być nieco lżejsze od pozostałych pomieszczeń. Warto jednak umiejscowić tu krzesła obite ciemną skórą, oraz duży, wykonany z drewna stół. 

Dodatki w stylu kolonialnym

Dodatki w stylu kolonialnym

Meble i odpowiednia kolorystyka to nie wszystko! Parterowy dom w stylu kolonialnym osiągniemy także poprzez kolory, formę brył, a także teksturę. Bardzo ważną funkcję pełnią również dodatki. Nie powinny one przyćmić mebli, ani w zupełności "przejąć" wnętrza, lecz nadać mu lżejszy ton i odpowiedni klimat. 

mieszkanie w stylu kolonialnym

Ważnym elementem są tu rośliny. Warto zaopatrzyć się w egzotyczny kwiat czy pęd, a następnie postawić go na masywnej komodzie czy szafce. Należy jednak pamiętać, że rośliny świetnie sprawdzą się w gabinecie, salonie czy nawet jadalni, ale nie powinno stawiać się ich w nadmiernej ilości w miejscu, w którym śpimy. W przypadku stylu kolonialnego idealnym wyborem może być storczyk, bananowiec lub monstera. Po zakupie rośliny, należy włożyć doniczkę w zakupioną wcześniej ceramiczną osłonkę do kwiatów, najlepiej w kolorze kremowym.

Parterowy dom w stylu kolonialnym nabiera prawdziwej przytulności, jeżeli znajdą się w nim ważne pamiątki z podróży czy stare podarunki i sprzęty rodzinne. Jeżeli więc posiadamy globusy, szkatułki, skrzyneczki, posążki czy porcelanę - to czas, aby wydobyć je na powierzchnię i udekorować nimi dom!

Niestandardowymi dodatkami okazać się mogą np. metalowy dzwonek w kolorze brązowym lub misa dekoracyjna, w której umieścić można biżuterię lub inne drobiazgi.