Jak urządzić dom w stylu prowansalskim?

Prowansja od wieków urzeka swoimi kolorami, wyrafinowaniem oraz dobrym smakiem. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawia się ona we wnętrzach polskich domów. Poniżej podpowiadamy, jak urządzić dom w stylu prowansalskim!  
dom w stylu prowansalskim

Meble w stylu prowansalskim

Wnętrza w stylu prowansalskim są przyjazne, przytulne oraz pełne tradycji. Bardzo często nawiązują do klimatu wsi, przez co odczuwa się w nich sielską atmosferę domowego ciepła. Właśnie dlatego meble w stylu prowansalskim są najczęściej wykonane z naturalnych materiałów oraz przyjmują tradycyjne formy. Bardzo ważnym elementem jest także kolorystyka – w prowansalskich aranżacjach nie brak odcieni lawendy, brązów, błękitu oraz bieli. Meble powinny być utrzymane w jasnej, pogodnej stylistyce. 

Domy w stylu prowansalskim

Równie ważnym elementem jest materiał, z którego zostały wykonane. Szczególne miejsce zajmuje drewno – dobrze więc, aby wszystkie meble były wykonane z tego szlachetnego tworzywa. Najczęściej będzie to drewno z orzecha lub drzew owocowych. Niezwykle pożądane są również stare meble, które zostały odrestaurowane, np. przy pomocy cienkiej warstwy jasnej farby. W aranżacjach prowansalskich warto wykorzystać także meble stylizowane na stare, które są ciekawą alternatywą prawdziwych antyków. Takie bielone meble zrobią wrażenie w każdym pomieszczeniu. Najczęściej spotykanym we wnętrzach prowansalskich meblem jest drewniany kredens – najlepiej z przeszklonymi drzwiami. Warto więc zadbać o to, aby pojawiły się on w jadalni lub salonie. 

Domy w stylu prowansalskim

Wnętrza prowansalskie bazują na naturalnych materiałach (drewno, kamień) oraz ceramice. Bardzo ważnym elementem jest także wykończenie ścian. Bardzo efektownie prezentują się chropowate ściany wykonane w technice tynku strukturalnego. To właśnie one będą stanowić idealne tło dla klasycznego kredensu lub stołu z litego drewna. Poniżej przedstawiamy najmodniejsze pomysły na to, jak urządzić domy w stylu prowansalskim.

Sypialnia w stylu prowansalskim

Aranżacje w tym stylu uwielbiają towarzystwo jasnych, pastelowych odcieni. W połączeniu z "brudnymi" kolorami pozwalają na wprowadzenie romantycznej atmosfery. Sypialnia nadaje się więc idealnie, aby przekształcić ją we wnętrze prowansalskie. Urządzając to pomieszczenie warto sięgnąć po postarzane meble o prostej formie. Koniecznie musi się w niej pojawić również toaletka, np. na stylowych, lekko wygiętych nogach.

Wnętrze w stylu prowansalskim

Jadalnia w stylu prowansalskim

Prowansja kojarzy się przede wszystkim z dużymi, drewnianymi stołami oraz kredensami. Dlatego nie może ich zabraknąć w jadalni w stylu prowansalskim. Dużą rolę odgrywają tu również tkaniny. Warto więc, aby w jadalni pojawiły się lekkie i zwiewne zasłony. Należy jednak zrezygnować z ażurowych firan, które mogą jedynie przytłoczyć pomieszczenie. W jadalni w stylu prowansalskim należy również sięgnąć po dekoracje prowansalskie. Świetnie w tej roli sprawdzą się kwiatowe poszewki oraz pęki suszonych ziół.

Sypialnia w stylu prowansalskim

Salon w stylu prowansalskim

Styl prowansalski znakomicie sprawdzi się również w salonie. Aranżując go, koniecznie warto sięgnąć po wzory kwiatowe - zarówno na obiciu mebli, jak i na ścianach. W tego typu aranżacjach można również wykorzystać lustra, które nie tylko optycznie powiększą wnętrza, ale i dodadzą im francuskiego szyku.

Poleca się również ozdobne żyrandole, które dodadzą pomieszczeniu sielskiego klimatu. W salonie prowansalskim można także ustawić meble obite żakardem lub kretonami. Dodadzą one wnętrzu rustykalnego wyglądu. Urządzając salon w tym stylu, nie można również zapomnieć o umieszczeniu w nim przeszklonej witryny i drewnianego stolika do kawy

Wnętrze w stylu prowansalskim – elegancka sielanka

Nie sposób nie zauważyć, że styl prowansalski silnie nawiązuje do natury i wiejskiego klimatu. Dlatego też wnętrze w stylu prowansalskim uwielbia towarzystwo roślin. Świetnie w tej roli sprawdzą się trawy ozdobne i lawenda – zarówno świeże, jak i suszone. W kuchni dobrze prezentować się będą pęki przypraw, warkocze czosnku oraz dekoracje z wikliny.

Charakterystyczną cechą tego stylu jest również jego kolorystyka. Pojawiające się w niej biele, beże i szarości zrównoważą odcienie żółci, fioletu oraz pastelowych barw. Tworząc dom w stylu prowansalskim, nie sposób zapomnieć także o oświetleniu – powinno być ciepłe i zbliżone barwą do światła naturalnego. W połączeniu z drewnem i meblami w stylu vintage, stworzą one niezwykle eleganckie i pełne rodzinnego ciepła wnętrza.