Jak urządzić gabinet w stylu vintage?

Jednym z ciekawych trendów w aranżacji wnętrz jest stosowanie elementów z poprzednich epok. Czasami są to małe detale, jednak zdarzają się również projekty, w których dominują starsze meble i dodatki. Tyle słowem wstępu. Jak urządzić gabinet w stylu vintage? Poznaj nasze inspiracje i pomysły!  
gabinet w stylu vintage

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Styl vintage to swoista retro moda na stare markowe rzeczy. Często spotykana jest wśród miłośników mody, którzy wracają do ubrań z poprzednich epok lub w środowiskach miłośników starych, ale dobrych samochodów. Nie inaczej jest w przypadku architektury wnętrz. Styl vintage charakteryzuje się elegancją i pomysłowością. Jest on swoistą retrospekcją w czasy naszych rodziców, dziadków czy jeszcze dalszych przodków. Dla wielu krytyków jest nieznośnym miszmaszem dwudziestolecia międzywojennego, czasów PRL-u i baroku.

Już na starcie tego typu kompozycje mogą zdumiewać fanów prostoty stylu skandynawskiego. Jednak w tym całym romantycznym spojrzeniu wstecz jest także inspirująca próba przywrócenia przedmiotom nowego życia. Właśnie dlatego styl vintage jest nazywany przez jego entuzjastów ponadczasowym i zachwycającym.

W tym artykule skupimy się nie tylko na vintage gabinecie, ale także innych pomieszczeniach w Twoim domu!

meble w stylu vintage

Nowe meble w stylu vintage, czy to możliwe?

Wiele osób chcących wejść w burzliwy i namiętny romans ze stylem vintage, może być z początku przerażonych jego założeniem. Chodzi tu o fakt, że kojarzy nam się on ze starymi rzeczami. Jednak dziś nie jest to do końca prawda. Istnieją bowiem dwie szkoły, które mogą dać szansę młodym adeptom, na wdrożenie tego stylu w życie. Istnieje grupa, która wyszukuje na pchlich targach stare przedmioty i wkomponowuje je w nowoczesne wnętrza. Jeszcze inni starają się kupować nowe meble w stylu vintage. Tego typu produkty są inspirowane stylami z poprzednich epok i niejako imitują założenia tego konceptu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób szukających nowoczesnego produktu z ukrytą historią.

Gabinet w stylu vintage

Najpopularniejszym miejscem we wnętrzach, gdzie spotykamy się ze stylem vintage, są gabinety. Sercem każdego biura jest biurko i fotele, więc to właśnie te meble zazwyczaj stanowią o klasyfikacji danego pomieszczenia do stylu. Bardzo często spotykamy się tu z ciemnymi i ciężkimi meblami z lat dwudziestych. Coraz większą popularnością cieszą się także aranżacje z PRL-u. Gabinet w stylu PRL to również ciekawa propozycja dla fanów mody na vintage. Należy tu także odnieść się do genezy trendu. Jest to pewna nostalgia ludzi za przeszłością. Często wspominamy gabinet dziadka, w którym uwielbialiśmy się bawić, choć nie do końca było to dozwolone. Poprzez styl vintage szukamy pewnej odpowiedzi na fundamentalne pytania – kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Tego typu kompozycje nie odpowiadają nam na te dylematy, jednak dają nam chwile wytchnienia w pędzie nowoczesnego świata, który tylko oddala nas od prawdy.

nowe meble w stylu vintage

Salon w stylu vintage

Przed chwilą wspominaliśmy, że gabinet to najczęstszy przykład miejsca zaaranżowanego w stylu retro. Naszym zdaniem ta sytuacja może niedługo ulec zmianie. Coraz więcej osób decyduje się również na aranżację salonu w stylu vintage. Podobnie, jak w przypadku gabinetów, nie chodzi tu o dobrze nam znane kompozycje barokowe czy międzywojenne. Salony w stylu PRL są bardzo często inspiracją dla młodych ludzi. W przypadku Konsimo widzimy to po rosnącej popularności welurowego fotela Naset w stylu PRL. Brązowy, żółty, szary, zielony – nieważne, jaki kolor Cię interesuje. W naszym sklepie mamy dostępne siedem odcieni tego mebla, więc praktycznie każdy będzie mógł go dopasować do swojego salonu lub innego wnętrza. Pokój dzienny w stylu vintage to nie tylko fotele. Warto pomyśleć też o wygodnej kanapie oraz meblościance. Nie możemy zapominać o doposażeniu się w przedmiot z dawnych lat. Może być to stare radio lub pusty saturator.

Kuchnia i jadalnia w stylu vintage

W przypadku pomieszczeń kuchenno-jadalnianych należy pomyśleć o wykorzystaniu elementów, które kojarzą się nam z wizytą u babci w dzieciństwie. Idealnie sprawdzą się tu cukiernice, karafki czy kryształowe naczynia. Również wszystkie sprzęty AGD można zakupić w nieco zaokrąglonych kształtach. Na rynku dostępne są firmy, które produkują nowe urządzenia AGD w retro wzornictwie. Pamiętajmy, że zarówno stół kuchenny, jak i stół jadalniany powinny nieco odnosić się do zamierzchłych czasów. W przypadku tego typu pomieszczeń to właśnie stoły są sercem wnętrza.

salon w stylu vintage

Łazienka w stylu vintage

Retro łazienka to bardzo ciekawy koncept we wnętrzarstwie. Centrum tego pomieszczenia będzie z pewnością wanna na nóżkach. Dobrym partnerem dla niej może być regał z witryną lub sekretarzyk. Pomimo faktu, że przeznaczanie tego typu szafek jest nieco inne, to w stylu vintage wszystkie chwyty są dozwolone! Żeby było mało, to świetnym pomysłem będzie tu dywan Atinus. Wiele osób może zaskakiwać fakt, że terakotowa kompozycja będzie lepsza, niż mata łazienkowa, jednak w tym miejscu jeszcze raz przypomnimy – styl vintage ma tylu samo krytyków co entuzjastów. Tego typu aranżacje albo się kocha, albo nienawidzi.

łazienka w stylu vintage

Retro meble – gdzie szukać?

Nasz sklep nie jest może miejscem specjalizującym się w dostarczaniu retro asortymentu, jednak wiele naszych produktów odnosi się do stylu vintage. Przeszukując naszą stronę internetową bez problemu można natknąć się na meble retro, które są inspirowane poprzednimi epokami. Mamy dość sporą liczbę produktów, które ze spokojem można nazwać meblami PRL, więc nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć wędrówkę po wirtualnych regałach sklepu Konsimo!