Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym?

Aranżacja mieszkania w stylu eklektycznym nie jest łatwym zadaniem - nawet dla osób, które zawodowo zajmują się projektowaniem. Pozwala połączyć ze sobą elementy reprezentujące różne style. Jednak należy zrobić to umiejętnie - w innym wypadku we wnętrzu zapanuje niepożądany chaos. 
mieszkanie w stylu eklektycznym

Dom w stylu eklektycznym

Eklektyzm w architekturze i projektowaniu wnętrz wyróżnia to, że efekt końcowy powstaje z połączenia elementów na pozór niepasujących do siebie. Daje to możliwość łączenia we wnętrzu różnych stylów i jest to estetyka dla osób odważnych i pewnych swojego wyczucia smaku. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze sprawi, że efekt będzie oszałamiający.

Najważniejszym warunkiem, aby eklektyczne mieszkanie pozostało harmonijne i nie wyglądało na urządzone przypadkowo, jest to, aby elementy korespondowały ze sobą i tworzyły efektowną całość. Przy umiejętnym wykorzystaniu zasad eklektyzmu, osiągnąć możemy piękno i klasę. Idealnym przykładem jest Opera Paryska, reprezentująca eklektyzm w architekturze i o której nikt nie odważyłby się dziś powiedzieć, że poszczególne jej elementy do siebie nie pasują.

Meble w stylu eklektycznym

Eklektyczne mieszkanie nie ma jednej, ustalonej stylistyki. Łączyć można ze sobą bardzo różne style. Z pewnością wykorzystując w takim wnętrzu antyki, meble w stylu modernistycznym i nowoczesnym, a także przedmioty o określonym charakterze – ich estetyka nie będzie determinować całości. Poszczególne elementy będą łączyły się w całość i korespondowały ze sobą tworząc zaskakujące połączenia.

Przy aranżacji w stylu eklektycznym ważne jest, aby w głównej mierze skupić się na dwóch stylach, a jeden z nich powinien być stylem wiodącym. Nie jest to złota zasada, ale sugestia zapewniająca zachowanie równowagi we wnętrzu. Warto też eksperymentować i wprowadzać do wnętrza elementy z innych stylistyk.

Meble w stylu eklektycznym

Styl eklektyczny nowoczesnych wnętrz może powstać także z wykorzystaniem mebli i dekoracji. Wbrew pozorom wcale nie muszą być to meble historyczne. Eklektyzm występował jako styl w meblarstwie w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Jego przedstawicielami są ciekawe, bogato zdobione meble, których powstanie wiązane jest z modą na style historyczne. Współcześnie meblem eklektycznym możemy nazwać także inne artykuły, które świadomie sięgają i łączą w swej formie inne stylistyki.

Styl eklektyczny nowoczesnych wnętrz nie oznacza stosowania w nim mebli w stylu eklektycznym. Można zestawić ze sobą bardzo różne estetyki: meble klasyczne, nowoczesne, industrialne czy egzotyczne. Eklektyczne mieszkanie nie zakłada określonej stylistyki. Może być przytulne i kolorowe, ale też nowoczesne i oszczędne kolorystycznie.

Poza meblami w mieszkaniu eklektycznym stosuje się także dodatki. Przy łączeniu wzorów i kolorów warto trzymać się zasady, aby wykorzystywać podobne wzory w różnych kolorach albo przy różnych wzorach trzymać się jednej kolorystyki. Dzięki temu elementy będą do siebie pasować i pomimo różnych estetyk będą ze sobą współgrały.

Styl eklektyczny w architekturze
Eklektyczne mieszkanie

Styl eklektyczny w architekturze

Współcześnie eklektyzm w architekturze przejawia się najczęściej w projektach wnętrz. Eklektyczne wnętrze daje nieograniczoną ilość rozwiązań. Gdy przestajemy ograniczać się do jednego stylu, otrzymujemy cały wachlarz nietypowych i efektownych rozwiązań.

Eklektyzm w architekturze wnętrz może przejawiać się między innymi zestawieniem obok nowoczesnej, minimalistycznej sofy rozkładanej czy fotela nawiązującego do stylu historycznego. Ich kolorystyka może się uzupełniać albo też komponować na zasadzie kontrastu. Eklektyczne mieszkania mogą posiadać nowoczesny, szklany stół, a przy nim krzesła w stylu retro albo nawet rustykalne. Rozwiązań i zaskakujących połączeń jest bardzo wiele.

Eklektyzm pozwala na połączenie ze sobą wielu stylistyk. Może to być styl retro i industrialny albo styl glamour ze stylem kolonialnym. Dobrym pomysłem jest także połączenie stylu prowansalskiego z schabby chic czy stylu skandynawskiego i boho. Reguły wyznacza jedynie fantazja oraz, co najważniejsze, wyczucie.

Styl eklektyczny jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy. Jest dobry dla osób, które lubią często dokonywać zmian w swoim otoczeniu oraz dla takich, których wyobraźnia nie pozwala ograniczyć się do jednej stylistyki. Z całą pewnością odnajdą się w takim wnętrzu osoby z duszą artysty, ale także te, które lubią gromadzić pamiątki i eksponować je we wnętrzu.