Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku w opuszczonych pomieszczeniach pofabrycznych. Charakterystyczne są dla niego przestrzenie, surowość ścian, połacie okienne oraz zamiłowanie do nadawania nowego życia starym rzeczom. Jakie jest mieszkanie w stylu industrialnym
mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny czyli mieszkanie w stylu loft - czym się charakteryzuje?

Na myśl o industrialnym stylu aranżacyjnym powinniśmy zobaczyć w swojej głowie obraz ścian z czerwonej cegły, gołych żarówek, surowości betonu oraz mebli z dodatkiem malowanej na czarno stali. W industrialnych wnętrzach dominują ciemne barwy, tworzące w mieszkaniu szczególny klimat. Styl aranżacyjny industrial nie sprawdzi osobom, które poszukują idealnie dopracowanych, katalogowych rozwiązań. Aby dom tego typu miał duszę, jego właściciel powinien urządzić go z pasją. 

mieszkanie w stylu loft

Jakie materiały zastosować w mieszkaniu w stylu industrialnym?

Mieszkanie industrialne bazuje na surowych materiałach wykończeniowych, takich jak beton, metal, szkło czy cegła. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nim miejsca na ciepłe drewno! Jest ono jednak wprowadzane do wnętrz w wersji postarzanej lub przyciemnionej. Liczy się bowiem konsekwencja - w stylu industrialnym wybieramy raczej ciemne, głębokie kolory. Idealne warunki dla stworzenia przestrzeni typu industrial tworzą wysokie sufity i panoramiczne przeszklenia, jednak nie oznacza to, że podobnej aranżacji nie uda się stworzyć także w małym mieszkaniu w bloku. Wystarczy zastosować takie materiały wykończeniowe jak tynk dekoracyjny, czerwona cegła, panele winylowe w kolorze ciemnego drewna na podłodze i ciemne farby na ścianach. 

Jak umeblować dom industrialny?

Niezależnie od tego, czy planujemy industrialne wnętrze w bloku czy w domu jednorodzinnym, musimy dobrze zaplanować jego wyposażenie. Meble w tym stylu aranżacyjnym są bardzo charakterystyczne, dlatego wykorzystując je jako bazę łatwo będzie nam stworzyć loft nawet na bardzo małym metrażu. Wyposażenie tego typu jest minimalistyczne, solidne i stosunkowo masywne. Z reguły łączy drewno z malowanym proszkowo metalem. W kolorystyce industrialnych mebli dominuje czerń zestawiona z ciemnym drewnem, ale nie brakuje także kontrastujących białych płaszczyzn, które rozjaśniają ciemne co do zasady wnętrza loftowe.

-10%
HURICO, https://konsimo.pl/kolekcja/hurico/ Komoda z półkami loft dąb artisan/czarny - zdjęcie

KONSIMO

HURICO

Komoda z półkami loft

1119
PLN
1249
PLN

Jakie meble do sypialni, salonu i jadalni?

Styl industrialny w bloku lub w domu wprowadzimy przy pomocy odpowiednich mebli. W sypialni będzie to masywne łóżko z materacem i ciemnym zagłówkiem, zestawione z szafą w tym samym stylu oraz stolikiem nocnym osadzonym na metalowym stelażu. Z kolei sercem jadalni powinien stać się duży stół wykonany z podobnych materiałów, czyli drewno i malowany na czarno metal. Przy takim blacie najlepiej zaprezentują się krzesła tapicerowane czarną ekoskórą lub proste modele drewniane z ciemnym siedzeniem. W przestrzeni salonu idealnie sprawdzi się prosta, ciemna kanapa, komoda z elementami czarnej płyty laminowanej oraz stolik RTV na metalowych nóżkach. Aby rozjaśnić loftowy pokój dziecka, warto wybrać do niego meble łączące ciemny brąz z czystą bielą. 

Jak umeblować dom industrialny
małe mieszkanie w stylu industrialnym

Jak wykończyć małe mieszkanie w stylu industrialnym - praktyczne wskazówki

Industrial to przede wszystkim przestronne wnętrza, które wypełnia światło wpadające przez duże okna. Nie oznacza to jednak, że mieszkanie industrialne w bloku to coś całkowicie nieosiągalnego. Urządzając je, warto pamiętać o podstawowych zasadach: stosować ciemne, chłodne barwy na ścianach, korzystać z elementów charakterystycznych, jak beton architektoniczny czy czerwone cegiełki oraz wybierać wybarwione na ciemno podłogi z widoczną strukturą drewna.

We wnętrzu powinny dominować takie surowce jak metal, szkło, beton czy ciemne drewno. Wprowadzamy je nie tylko przy pomocy wykończeń, ale również wraz z meblami i dekoracjami, które muszą być minimalistyczne. Dobrze sprawdzą się metalowe lampy, szczotkowana armatura łazienkowa czy metalowe ramy obrazów. Nie wolno zapominać także o roli zielonej roślinności.