Jak urządzić pokój dla alergika?

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego dziecko było zdrowe. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna mieć problemy z alergią. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele - stres, zanieczyszczenia czy chemiczne dodatki do żywności. Jak urządzić pokój dla alergika i co powinno się w nim znaleźć? 
jak urządzić pokój dla alergika

Pokój dla alergika - jak ograniczyć ilość alergenów?

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów w ograniczaniu ilości alergenów w pokoju dziecka alergika, jest regularne sprzątanie. Należy robić to nawet do 3 razy w tygodniu. Podstawową zasadą jest także częste zbieranie kurzu z takich miejsc jak: framugi drzwi, parapety czy kaloryfery. Zamiast mopa warto skorzystać ze ściereczki, aby następnie wyprać ją w 60 stopniach i tym samym pozbyć się większości bakterii i roztoczy. Zalecane jest też bardzo częste, a nawet codzienne, wietrzenie pokoju dziecka lub nastolatka. Idealnym rozwiązaniem jest wietrzenie pokoju w zimie, kiedy zimne powietrze jest w stanie wymrozić roztocza. 

jak powinien wyglądać pokój dla alergika

Jeżeli pokój posiada balkon, warto wywiesić pościel na zewnątrz na cały dzień. Jeśli mowa o komplecie pościeli to korzystne będzie wybranie łatwych do czyszczenia pokrowców a prześcieradło powinno być lniane, z kolei kołdry warto aby były z włókien sztucznych. Sposobem na ograniczenie niechcianych drobnoustrojów w pokoju alergika jest zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu. Idealnymi warunkami dla rozwoju roztoczy jest temperatura między 21 a 27 stopni. Usuwaniu alergenów sprzyja również porządek, dlatego warto ukryć wszystkie możliwe książki, figurki, sprzęt elektroniczny, dekoracje czy zabawki w szczelnie zamkniętych pojemników.

W magazynie
-10%
ERGONO, https://konsimo.pl/kolekcja/ergono/ Kołdra biały - zdjęcie

KONSIMO

ERGONO

Kołdra

62,90
PLN
69,90
PLN
W magazynie
-10%
SEMPER, https://konsimo.pl/kolekcja/semper/ Kołdra biały - zdjęcie

KONSIMO

SEMPER

Kołdra

44,90
PLN
49,90
PLN

Jak powinien wyglądać pokój alergika?

Tutaj główna zasada brzmi: im mniej, tym lepiej!. Mowa tu o gołych podłogach i ścianach. Najlepiej, aby ściany nie były pokryte tapetą, a podłoga została wykonana z naturalnego drewna. To samo dotyczy łóżka dziecięcego. Taki surowiec to skarb w pokoju alergika, bo nie ma żadnych właściwości alergizujących, natomiast posiada właściwości antystatyczne. Dzięki takiemu stanu rzeczy na drewnianych łóżkach i meblach nie osadza się kurz.

Urządzając pokój dla dziecka alergika warto postawić na rolety, ponieważ firany lub zasłony zbierają duże ilości kurzu, a roleta jest dość łatwa w czyszczeniu. Wystarczy tylko wilgotna ściereczka do tego celu. Wybierajmy takie szafki, półki czy witryny, aby posiadały one funkcję zamykania, bo tego typu meble otwarte będą tylko zbierały niepotrzebny kurz.

jakie kwiaty w pokoju alergika

Na co zwracać uwagę przy remoncie?

Już na etapie remontu ważne jest, aby wybierać materiały posiadające specjalistyczne certyfikaty oraz te, które są pozbawione substancji toksycznych. Należy też przeprowadzić odgrzybianie, które z pewnością pozwoli na “zdrowe oddychanie” naszemu dziecku. Jeżeli decydujemy się na nałożenie farby, to istotne jest, aby nie znajdowały się w nich rozpuszczalniki. Kolejna kwestia to zastosowanie tynków gipsowych oraz płyt kartonowo-gipsowych. Dlaczego? Taka powierzchnia jest wtedy gładka, a taki właśnie efekt chcemy uzyskać w pokoju dziecka z tego rodzaju schorzeniem.

Jakie kwiaty w pokoju alergika się sprawdzą?

Pokój alergika powinien być sterylny i pozbawiony wielu elementów, np. zabawek, książek czy nawet mebli. Co ciekawe istnieją kwiaty, które są bezpieczne, a nawet potrzebne w pokoju dziecka z taką przypadłością. Będą to aloes, storczyki czy sukulenty - bez trudu można je oczyszczać za pomocą wilgotnej szmatki a dodatkowo nie wymagają one częstego podlewania. Dzięki temu można w łatwy sposób zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni w doniczce. Wybierając rośliny doniczkowe dla alergika można pomyśleć też o funkcji oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków. Świetnie się tutaj sprawdzą kwiaty takie jak: draceny, skrzydłokwiaty, zielistki czy palma areka.

Nie jest istotne czy od zera urządzamy pokój dla alergika, czy go tylko remontujemy. Każdy etap powinien wiązać się z wyborem odpowiednich produktów oraz materiałów, aby nasze dziecko mogło w pełni cieszyć się komfortowym funkcjonowaniem

urządzamy pokój dla alergika