Jak ustawić w salonie narożnik L?

Salon stanowi miejsce idealne do rozrywki, wypoczynku i przyjmowania gości. Często głównym meblem w tej przestrzeni jest obszerny narożnik w kształcie litery L. W jaki sposób ustawić w salonie tego typu mebel i na co warto zwrócić uwagę? Który narożnik wybrać? Sprawdź najważniejsze informacje! 
duże narożniki w kształcie litery l

Klasyczne rozwiązanie: narożnik w kształcie litery L przy ścianie

Nawet wyjątkowo przestronny salon powinien być w pewien sposób uporządkowany, dlatego najchętniej wybieranym ustawieniem narożnika jest dosunięcie mebla do jednej ze ścian. Jeżeli miejsce na to pozwala, może być również umiejscowiony w kącie, najczęściej naprzeciwko strefy multimedialnej, telewizora. Duży narożnik w kształcie litery L w takiej sytuacji nie dominuje w przestrzeni. Jeżeli ma być jednak najważniejszym elementem aranżacji, warto zdecydować się na przyciągający wzrok kolor lub formę narożnika.

narożnik L

Przytulny kącik wypoczynkowy z dużym narożnikiem L

Jeżeli wybierasz duże narożniki w kształcie litery L do salonu, zwróć uwagę na uzupełnienie funkcjonalności przestrzeni do wypoczynku. W zależności od modelu narożnik może mieć miękkie oparcie w dopasowanym obiciu, które warto uzupełnić dekoracyjnymi poduszkami. W kąciku nie powinno zabraknąć także ławy lub stolika kawowego albo pufy mogącej pełnić taką funkcję. Wiele osób decyduje się również na zakup wygodnych foteli lub mniejszych sof pasujących do narożników.

Duże narożniki w kształcie litery L na środku salonu

Jeżeli salon jest wyjątkowo przestronny, możesz zdecydować się postawić duży narożnik L na jego środku lub w innej strefie bez kontaktu ze ścianą. Warto pamiętać w takiej aranżacji o odpowiednim oświetleniu i przemyśleniu rozmieszczenia innych mebli. Narożnik może wtedy dzielić przestrzeń na różne strefy, w szczególności gdy salon pełni również funkcję jadalni czy biura albo biblioteki.

Wybierz odpowiedni narożnik w kształcie L do aranżacji!

Decydując się na wolnostojący duży narożnik w kształcie L, zwróć uwagę na jego wykończenie. Ważne jest, aby tył narożnika był również estetycznie obity tkaniną czy innym materiałem. Jeżeli jest to narożnik z funkcją spania, warto sprawdzić sposób jego rozkładania i dobrać idealny system do zajmowanej przestrzeni. Wybór narożnika oraz jego ustawienie powinny oczywiście uwzględniać kolorystykę wystroju wnętrza, rodzaj oświetlenia, wymiary i pozostawienie odpowiednich odległości od innych mebli czy ścian na swobodne przejście.

Jak wykorzystać duży narożnik L do podziału przestrzeni?

Dobrze dobrany narożnik w kształcie L w salonie może idealnie podzielić przestrzeń na funkcjonalne strefy. Korzystając z charakterystycznego kształtu mebla warto wyznaczyć użyteczną część pomieszczenia do relaksu, spożywania posiłków czy przeglądania książek. Z tyłu lub boku narożnika, jeżeli jest wolnostojący, można z powodzeniem ustawić niskie meble, podkreślające rozgraniczenie.

duży narożnik l

Duży narożnik w kształcie litery L a regał, ława i stół

W salonie obok mebli tapicerowanych przeważnie znajdują się również meble skrzyniowe o różnorodnych funkcjach. Często także w tym pomieszczeniu spożywa się posiłki, dlatego może znaleźć się tam stół i krzesła. Narożnik w kształcie litery L należy ustawić tyłem do części jadalnianej, ale w odległości przynajmniej jednego metra - pozwalającej na przejście nawet przy stole, przy którym siedzą ludzie. Wbrew pozorom stolik czy ławę można ustawić nie tylko przed narożnikiem, ale również po jego bokach czy nawet w tylnej części. Ciekawe rozwiązanie to ustawienie niskiego regału na książki czy bibeloty za narożnikiem, albo też użycie szafek nocnych w roli niewielkich stolików.