Jak usunąć gumę do żucia z kanapy?

Guma do żucia na tapicerce nie jest rzadkością, a w szczególności wtedy, gdy po domu biegają małe dzieci. Niestety ma ona tendencję do przywierania do różnych materiałów, z których później ciężko jest ją usunąć bez uszkodzenia. Jak więc zabrać się za naprawę szkód, by nie pogorszyć sytuacji? 
Jak usunąć gumę do żucia

Jak usunąć gumę z kanapy - sposób pierwszy

W przypadku, gdy już dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i do tapicerki np. na sofie przyklei się guma do żucia, należy sięgnąć po coś zimnego. Najlepiej, jeśli okres między próbą usuwania gumy do żucia z tapicerki, a spostrzeżeniem, że się pojawiła, nie będzie zbyt długi. Dlaczego? Ponieważ im dłużej guma przyklejona będzie do materiału, tym większe prawdopodobieństwo, że w miejscu gumy po jej usunięciu, pozostanie nieprzyjemna, drażniąca oko plama. 

Jak usunąć gumę do żucia z tapicerki

Dlaczego akurat sięgać po coś zimnego? Ponieważ gumy do żucia nie przepadają za zimnem. Ich skład chemiczny pod wpływem zimna zaczyna reagować w taki sposób, że w kolejnym kroku guma twardnieje. W momencie, gdy stanie się twarda, traci również swoje niektóre właściwości. Jedną z nich jest rozciągliwość i kleistość. Innymi słowy - pod wpływem zimna guma do żucia w większym stopniu sama odklei się od materiału.

Jak usunąć gumę do żucia z materiału kanapy lub fotela? Najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie do zamrażalnika i wyciągnięcie z niej kostek lodu. Wystarczy, że zostaną zawinięte na przykład w foliowy woreczek, aby nie zmoczyć powierzchni kanapy. Następnie trzeba przyłożyć kostki lodu do gumy do żucia i poczekać na reakcję. Później pozostaje już tylko delikatnie zeskrobanie gumy z tapicerki za pomocą np. noża stołowego CERAS przy użyciu jego tępej końcówki.

Jak usunąć gumę do żucia z tapicerki - sposób drugi

Mało kto jest świadomy, żę rozwiązaniem problemu pt. „jak usunąć gumę z materiału” może być także ciepło. Jest to proces, który wymaga odrobinę więcej ostrożności, jednak równie skuteczny, co traktowanie gumy zimnem. W jaki sposób zacząć usuwanie gumy do żucia z tapicerki ciepłem?

Na wyposażeniu każdego z domów czy mieszkań z pewnością znajduje się suszarka do włosów. Wystarczy po prostu podłączyć ją do kontaktu i włączyć najcieplejszy nadmuch. Okrężnym ruchem, aby nie potraktować tapicerki zbyt wysoką temperaturą, zaczynamy ogrzewać gumę. 

Równomiernie podgrzana guma na tapicerce zacznie powoli zmieniać swoją konsystencję. Stanie się bardziej miękka i rozciągliwa. Jest to zatem świetny sposób na te gumy, które już jakiś czas mącą głowę pytaniem o to, jak usunąć gumę z materiału. Gdy już do tego dojdzie, należy delikatnie, tak samo jak w przypadku użycia zimna, odkleić przyklejoną gumę do żucia od kanapy za pomocą tępej strony noża.

Jak usunąć gumę z tapicerki

Jak usunąć gumę z tapicerki - sposób trzeci.

Trzecim sposobem, choć najrzadziej wykorzystywanym w tego rodzaju sytuacjach jest użycie żelazka jako źródła ciepła. Nie jest to jednak sposób często polecany ze względu na szkody, jakie może spowodować kontakt żelazka z materiałem tapicerki. Jeśli jednak nie ma innego wyjścia, można z niego skorzystać. Trzeba do tego przygotować szmatkę, bądź ściereczkę, którą zostanie przykryta przyklejona guma do żucia. Na minimalnych ustawieniach żelazka, należy prasować szmatkę, bądź ściereczkę do momentu, aż guma zacznie się robić miękka i rozciągliwa. Później należy powtórzyć proces odklejania z poprzednich punktów.

Znakomicie sprawdzą się do tego zadania bawełniane ściereczki z zestawu LOUIE.

Jak chronić tapicerkę

Jak chronić tapicerkę przed przyklejeniem się do niej gumy do żucia?

Aby chronić tapicerkę przed takimi sytuacjami, jak guma na materiale, można skorzystać z wyjątkowo prostego sposobu, jakim jest zakup koca. Koce marki KONSIMO świetnie sprawdzą się w roli zasłony tapicerki. Dodatkowym atutem będzie możliwość urozmaicenia wystroju wnętrza danego pomieszczenia poprzez dopasowanie wyglądu koca do aranżacji. Ciepły koc, który będzie chronić tapicerkę przed zabrudzeniem jest zdecydowanie prościej wyczyścić w razie takiej potrzeby.