Jak wybrać oświetlenie do kuchni i jadalni?

JAK WYBRAĆ OŚWIETLENIE DO KUCHNI?

Wybór oświetlenia zależy od rodzaju pomieszczenia. Lampy sufitowe doskonale sprawdzą się w salonach, a kinkiety w łazience, szczególnie w okolicach lustra, gdzie zapewniają odpowiednie warunki do przeglądania się. Do pokoju dziecka, które odrabia lekcje i uczy się, idealnie pasuje dodatkowa lampka na biurko. Także kuchnia ma swoje wymagania względem rodzaju oświetlenia. Tu najlepiej sprawdzi się oświetlenie sufitowe, jako główne źródło światła, ale przydatne okazać się może także dodatkowe oświetlenie, które podniesie komfort przebywania w pomieszczeniu i ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków.

PODZIEL KUCHNIĘ NA STREFY

W kuchni, jak i w innych pomieszczeniach, oświetlenie centralne to oczywiście obowiązek, ale oprócz niego warto zainstalować dodatkowe źródła światła, które mogą zapewnić niepowtarzalną atmosferę. Duże znaczenie ma rozmieszczenie lamp, ponieważ po podzieleniu kuchni na strefy okazuje się, że niektóre z nich powinny być oświetlone bardziej od innych. Mowa tu chociażby o blacie, na którym przyrządzamy posiłki. Tam, gdzie operujemy ostrym nożem, musimy mieć lepszą widoczność, dlatego oświetlenie zadaniowe znacznie ułatwi pracę i uczyni ją bezpieczniejszą.

STREFA ROBOCZA

Miejsce przygotowywania posiłków jest tym najważniejszym, dlatego oświetlenie przestrzeni roboczej powinno być przemyślane. Świetnie sprawdzą się punkty świetlne – mogą to być równomiernie rozmieszczone punkty z żarówkami LED, ale także listwa montowana pod szafkami. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy lepiej widzieć daną przestrzeń, a tym samym gotowanie stanie się przyjemniejsze. Co więcej, jeśli zgasimy centralną lampę i pozostawimy włączoną listwę, może okazać się, że nowoczesne oświetlenie LED nada kuchni oryginalny klimat.

ARANŻACJA WYSPY KUCHENNEJ

Wyżej wymienione rozwiązania dotyczą oczywiście klasycznych kuchni, ale w wielu mieszkaniach możemy spotkać się także z wyspą kuchenną. Zwykle to na jej blacie kroimy poszczególne składniki, dlatego oświetlenie powinno być skierowane w dużej mierze na to miejsce. Doskonale sprawdzą się lampy wiszące nad blatem, które nie tylko są funkcjonalne, ale również dekoracyjne. Oświetlenie do kuchni sufitowe nie musi więc być monotonne – wystarczy zdecydować się na niepowtarzalne, nowoczesne lampy w finezyjnym kształcie i zachowane w wybranej stylistyce. Warto skierować również oświetlenie na stół, przy którym spożywamy posiłki – tutaj doskonale nadaje się oświetlenie podwieszane. Korzystnie jest wybierać nieprzezroczyste klosze, ponieważ unikniemy sytuacji, w których światło będzie raziło nas w oczy.

OŚWIETLENIE W KUCHNI

Ważną kwestię stanowi również wybór oświetlenia – zimnego czy ciepłego. Jeśli pomieszczenie jest dobrze nasłonecznione, doskonale sprawdzi się zimne światło, a ciepłe z kolei pasuje do zacienionej kuchni, aby ją rozjaśnić. Jeśli już zdecydujemy się na określone lampy czy listwy LED montowane pod szafką, przychodzi moment na dobór oświetlenia dekoracyjnego. Oczywiście najważniejsze, aby było ono funkcjonalne, ale kwestia estetyki również ma niemałe znaczenie. W nowoczesnej kuchni świetnie sprawdzi się oświetlenie LED i delikatne listwy oraz prosty, elegancki klosz. Miłośnicy przepychu mogą wybrać kolorowe lampy lub w określone desenie..

Jak wybrać lampy do kuchni w stylu skandynawskim?

Upodobanie do minimalizmu, prostoty i funkcjonalności sprawiło, że styl skandynawski zawitał już do wielu domów. To nie tylko do salonu czy pokoju gościnnego, ale również w kuchni. Jasna i przestronna nowoczesna kuchnia to marzenie wielu osób, które dążą do oszczędności w zakresie aranżacji mieszkania. Nieprzypadkowo styl skandynawski wyróżnia się takimi cechami, ponieważ w Norwegii, Szwecji czy innych krajach skandynawskich jest mniej naturalnego oświetlenia słonecznego. Takie warunki z pewnością przyczyniły się do rozpoczęcia urządzania pomieszczeń w sposób, który zapewniałby więcej światła, a jasna stylistyka dodatkowo rozświetlała kuchnię.

Styl scandi – dwa rodzaje wystroju

Styl skandynawski wyróżnia się prostotą, jasnymi barwami, a także zamiłowaniem do naturalnych surowców – drewna czy kamienia. Oświetlenie w kuchni scandi musi być funkcjonalne, a więc warto zadbać o to, by strefa robocza była odpowiednio widoczna. Nad nią można zamontować wiszącą lampę – prostą i lekką w formie, która wykorzystuje metalowe elementy lub tworzywa sztuczne pokryte lakierem. Z kolei rustykalna odmiana scandi wyróżnia się wykorzystaniem drewna i porcelany, które dopełniają charakter wnętrza. Oświetlenie to bardzo ważna kwestia, nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również zachowanie stylistyki. Dobrze dobrane lampy z łatwością wpiszą się w styl skandynawski, zapewniając odpowiedni dostęp do światła.

Duńska odmiana stylu skandynawskiego

Wpływy duńskie wprowadziły nieco urozmaicenia, ponieważ do chłodnej, skandynawskiej stylistyki wprowadziły delikatne akcenty kolorystyczne. Lampy mogą być już bardziej urozmaicone – w barwie miętowej, błękitnej, żółtej czy pudrowego różu. Również wystrój może się trochę różnić, ponieważ częściej pojawią się kwiatki czy zdobiona porcelana. Kuchnia skandynawska lubi również wykorzystywać kolorystykę miedzi oraz złota, dlatego lampy w tej stylistyce doskonale ozdobią przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie w stylu skandynawskim może również dotyczyć listew montowanych pod szafkami. Światło LED wprowadzi do pomieszczenia jasność, co ma szczególne znaczenie wtedy, gdy okna tego pomieszczenia znajdują się po mniej nasłonecznionej stronie.

Nowoczesne oświetlenie – funkcjonalne i dekoracyjne

Styl skandynawski lubi również geometryczne konstrukcje, dlatego nowoczesne oświetlenie może odnosić się do brył – lampy plecionki to pomysł na instalację oświetlenia, szczególnie nad wyspą kuchenną. Tam jeszcze sprawdzi się oświetlenie w stylu loftowym. Z racji tego, że styl skandynawski szczyci się minimalizmem, projekt lamp bez klosza idealnie wpisze się w nowoczesną przestrzeń. Warto dodać, że scandi jest jednym z nielicznych sposobów aranżacji wnętrza, który duży nacisk kładzie na oświetlenie. Nowoczesne, minimalistyczne, a jednak gwarantujące wystarczającą jasność. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich lamp, które spełnią te zadania, a przy tym będą dekoracyjne.