Jak wyczyścić materac? Domowe sposoby na czysty materac

Czysty i świeży materac jest kluczowym elementem zdrowej sypialni i głębokiego snu. W przypadku różnorodnych zabrudzeń, warto korzystać w pierwszej kolejności z naturalnych i szybkich sposobów - dostępnych od ręki. Zatem jak wyczyścić materac? 
Jak wyczyścić materac

Jak wyczyścić materac z moczu?

Pierwszym ciekawym sposobem na to, jak wyczyścić materac z moczu, jest mikstura z octu, płynu do naczyń oraz proszku do pieczenia. Składniki w takich samych proporcjach dokładnie ze sobą łączymy i rozprowadzamy na plamie za pomocą szczotki do czyszczenia z delikatnym włosiem. Wcieramy roztwór zaczynając od krawędzi plamy ku środkowi - nie trzemy zbyt mocno, aby nie uszkodzić materiału. Po odczekaniu kilkunastu minut odkurzamy pozostałości po plamie. Dla dodatkowego wchłaniania cząsteczek moczu, możemy także rozpylić na plamie mąkę, która absorbuje zabrudzenia - następnie również odkurzamy materac. 

jak wyczyścić materac domowym sposobem

Dostępne metody, czyli jak wyczyścić materac domowym sposobem

Istnieje kilka przydatnych technik, dzięki którym nie tylko pozbędziemy się miejscowych zabrudzeń, ale także zadbamy o ogólną świeżość materaca. Jeśli zależy nam właśnie na odświeżeniu, zaleca się wykorzystanie metody na sucho z użyciem sody oczyszczonej i ulubionego olejku eterycznego - najlepiej antybakteryjnego. Do szklanki sody dodajemy kilka kropel olejku i mieszamy, a następnie za pomocą sitka rozpylamy na całym materacu i pozostawiamy na kilka godzin, a nawet cały dzień. Po tym czasie dokładnie odkurzamy materac przy użyciu mocnej przyssawki. 

Inną metodą z cyklu: jak wyczyścić materac domowym sposobem, jest standardowe i regularne odkurzanie go z zalegających okruszków, włosów i roztoczy oraz częste wietrzenie. Z kolei niewielkie plamy, możemy usuwać za pomocą soku z cytryny - kwas zawarty w owocu ma działanie delikatnie wybielające i rozjaśniające. Jak stosować sok z cytryny? Możemy wykorzystywać go jako samodzielny składnik bądź połączyć z innymi dodatkami - na przykład z łyżeczką soli. Niezależnie od tego, która metoda sprawdza się nam najlepiej, warto korzystać z nich na przemian - dzięki temu mamy szansę wzmocnić uzyskany efekt. Domowe sposoby są bowiem bardzo delikatne i pojedynczy zabieg nie zawsze usuwa zanieczyszczenia w całości. 

Jak wyczyścić materac z krwi?

Aby świeża krew nie zaschła na materacu, możemy spróbować przede wszystkim metody z użyciem sody lub boraksu. Jak wyczyścić materac sodą? To bardzo proste - wystarczy przygotować pastę z niewielkiej ilości sody z dodatkiem wody. Konsystencja pasty nie może być zbyt płynna i musi wygodnie się nakładać. Umieszczamy ją na plamie krwi i zostawiamy minimum na pół godziny. Zaschniętą papkę możemy usunąć odkurzaczem. W razie potrzeby zabieg ten możemy wykonać dwa lub trzy razy lub zrobić go naprzemiennie z nakładaniem pasty z soli lub wody utlenionej. 

Jak wyczyścić materac z krwi

Inny sposób na to, jak wyczyścić materac z krwi, sprawdzi się w przypadku starszych plam. Również wykorzystamy do niego sodę, jednak nie w formie pasty, a metodą na sucho. Plamę należy posypać sodą i wetrzeć w materac, a następnie pozostawić na kilka godzin i również odkurzyć. Zaschnięta krew jest jednak dość opornym zabrudzeniem i soda nie usunie jej w pełni. 

ochrona materaca przed zabrudzeniami

Codzienna ochrona materaca przed zabrudzeniami

Aby nasz materac pozostał czysty na dłużej, oprócz pytań jak wyczyścić materac z potu oraz jak wyczyścić materac z plam, powinniśmy zadać sobie inne ważne pytanie - co można zrobić, aby zabezpieczyć go przed plamami? Oprócz regularnego wietrzenia i odkurzania, kluczowe jest także zabezpieczenie go pokrowcem lub prześcieradłem z gumką. Zaleca się także unikanie jedzenia i picia w łóżku, aby nie pozostawiać tam resztek i okruchów.