Jak zaaranżować minimalistyczny gabinet?

Okres pandemii koronawirusa był trudny. Musieliśmy od nowa zorganizować się nie tylko na płaszczyźnie prywatnej, ale również zawodowej. Zaczęliśmy pracować w domu, a niektóre firmy nadal rekomendują pracę zdalną. W tym artykule odpowiadamy na pytanie - jak zaaranżować minimalistyczny gabinet? 
jak zaaranżować minimalistyczny gabinet

Jaki dobrać kolor do gabinetu?

Chęć do pracy, motywacja, jak również satysfakcja zawodowa, bardzo często łączą się z miejscem, w którym wykonujemy nasze obowiązki. Powinny zostać spełnione określone warunki, aby czuć się w takim gabinecie dobrze i komfortowo. Bazą do aranżacji domowego biura powinna być odpowiednia kolorystyka (nie tylko na ścianach!) Brak nadmiernej ilości kolorów we wnętrzu sprawia, że biuro nabiera ascetycznego charakteru, który dla poziomu koncentracji i uwagi podczas wykonywania zawodowych obowiązków, jest szalenie ważny. Dodatkowo wnętrza monochromatyczne wydają się być stylowe, eleganckie i pełne powagi.

Przy kolorach takich jak biel, szarość czy beż łatwo o dopasowanie stylowych mebli, które będą podkreślały charakter danego gabinetu. Styl minimalistyczny w domowym biurze opiera się przede wszystkiem o jasne, delikatne kolory, które powiększą optycznie pomieszczenie i nadadzą wrażenie otwartej przestrzeni, w której będzie można bez skrępowania pogłówkować.

jak dobrać kolor do gabinetu

Gabinet w domu - minimalistyczny design!

Jak sama nazwa wskazuje, styl minimalistyczny to przede wszystkim brak zbędnych mebli, dodatków i innych przedmiotów. Należy ograniczyć się w tym przypadku do tych, na których najbardziej nam zależy, jak biurka, krzesła obrotowe, lampy biurkowe, regał na książki czy dokumenty oraz zegar na ścianę. Z drugiej strony warto też zwrócić uwagę na to, jakim typem osobowości jesteśmy, ponieważ odpowiednio dobrana aranżacja gabinetu w domu, pozwoli na uzyskanie pożądanych efektów zawodowych. 

Są osoby, które o wiele łatwiej skupiają się w surowych, jasnych warunkach - bez żadnych dodatków, które tylko rozpraszają ich uwagę. To samo dotyczy muzyki - wolą pracować raczej bez niej, aby osiągnąć odpowiedni poziom skupienia. Są i takie osoby, które uwielbiają jak coś się dzieje, czyli lubią pracować mając w biurze ulubione pamiątki, zdjęcia czy kolorowe ścian - słuchając przy tym muzyki. Warto więc dobrać meble do biura i akcesoria dostosowane do swoich potrzeb, bo to my będziemy pracować tam każdego dnia i to my musimy czuć się komfortowo, aby uzyskiwać wyznaczone cele zawodowe.

Styl minimalistyczny w biurze - dodatki!

Urządzenie gabinetu w stylu minimalistycznym nie powinno ograniczać się tylko do kilku podstawowych elementów meblowych. Warto czasami ożywić pomieszczenie lub wpuścić trochę energii za pomocą drobnych dodatków. Mogą to być na przykład dekoracje ścienne w postaci plakatu, obrazu czy lampionu, w którym umieścimy zapachową świeczkę. Wszystkie wyżej wymienione elementy dekoracyjne mogą być dobrane pod kątem kolorystycznym panującym w danym biurze, co pozwoli zachować spójność aranżacyjną. 

gabinet w domu

W nowoczesnym biurze w domu nie powinno zabraknąć roślin, ponieważ mają one zbawienny wpływ na samopoczucie, jednocześnie produkując tlen i relaksując, co w wolnej chwili jest bardzo potrzebne dla naszych oczu i całego organizmu. Poza tym wybór roślin doniczkowych jest ogromny na dzisiejszym rynku i z pewnością można natrafić na takie, które świetnie dopasują się do stylu panującego w naszym gabinecie. Ważną kwestią jest także odpowiednio dopasowane oświetlenie do stylu i warunków pracy. Dlaczego? Oczy męczą się zdecydowanie wolniej, a jeżeli praca polega tylko na pisaniu na komputerze i czytaniu, to dobrze dobrane oświetlenie jest przepisem na sukces.

Sprawdzone meble do domowego gabinetu!

W gabinecie można zapewnić komfortowe warunki do pracy, ale pod warunkiem, że zainwestujemy w odpowiednie umeblowanie. Meble gabinetowe mają ogromne znaczenie, bo służą między innymi do porządkowania dokumentacji i załatwianiu przeróżnych interesów. Meble do gabinetu składają się zazwyczaj z następujących elementów: biurko, szafka, regały na książki i półka. W stylu minimalistycznym jest to wystarczająca ilość. Warto jednak dokładnie zastanowić się nad ich kształtem, kolorem, rozmiarem i designem. Wszystko musi tworzyć zgraną całość.

styl minimalistyczny w biurze

Domowy gabinet może zostać zorganizowany nie tylko w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Czasami nie dysponujemy tak wielką ilością wolnej przestrzeni, dlatego musimy się zadowolić na przykład kuchnią czy salonem. Nie jest to problem, pod warunkiem, że wyraźnie oddzielimy strefę gotowania i wypoczynku z naszym domowym, zawodowym kącikiem. Ważne, aby wywiązywać się ze swoich obowiązków, nie tracąc przy tym motywacji i oczywiście zdrowia!