Jaka szafka pod wiszący telewizor? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Telewizory - niegdyś sporych rozmiarów i o dużej wadze, stwarzały zapotrzebowanie na dobór odpowiedniej szafki, która nie tylko będzie wystarczająco wytrzymała, ale także posłuży jako dodatkowy schowek. Obecnie jednak często decydujemy się na telewizor wiszący. Jak zatem dobrać do niego szafkę? 
szafka pod wiszący telewizor

Szafka pod wiszący telewizor - czym się kierować w wyborze?

Choć obecnie nie ma już dużego zapotrzebowania na wytrzymałą szafkę, a zawieszony na ścianie telewizor wisi samodzielnie, wciąż utrzymuje się moda na różnego rodzaju meble ustawione bezpośrednio pod nim. Dzieje się tak ze względu na to, że taka szafka może także spełniać funkcje dekoracyjne, które wypełniają pustą przestrzeń pod urządzeniem, a w dodatku umożliwiają przechowywanie drobnych elementów. 

wysoka szafka pod telewizor

W trakcie projektowania wystroju wnętrza, często pojawiają się pytania takie jak - "jaka szafka pod telewizor 55 cali?" bądź "jak dobrać rozmiar szafki do urządzenia?". Przy doborze odpowiedniego mebla, warto rozważyć przede wszystkim ilość przestrzeni do zagospodarowania. Zbyt duży mebel może być pewnego rodzaju zbędną przeszkodą w naszym salonie, a nie taki efekt przecież chcemy uzyskać. W dodatku warto zastanowić się, z jakiego materiału szafka sprawdzi się najlepiej. Standardowe rozwiązania wykorzystują materiały takie jak drewno lub sklejka o zabarwieniu naturalnym bądź malowanym na różnorodne kolory. Istnieje jednak możliwość kupna szafki ze szkła, co stworzy niecodzienne i nowoczesne wrażenie. 

Jaka szerokość szafki pod telewizor będzie najlepsza?

Pytanie o to, jaka szerokość szafki pod telewizor sprawdzi się najlepiej w naszym salonie, jest częstym dylematem osób planujących umeblowanie pokoju. Odpowiednio dobrana szerokość i długość szafki RTV to bardzo istotna kwestia - w przypadku zbyt pokaźnych rozmiarów istnieje ryzyko nadmiernego przytłoczenia pomieszczenia i utrata wolnej ściany. Szafka o optymalnej szerokości powinna bardzo dobrze wpasowywać się w pomieszczenie i nie stwarzać wrażenia przeszkody. Optymalna szerokość nie przekracza metra, długość natomiast jest uzależniona od wielkości pokoju. Warto jednak przyjąć zasadę, aby nie była ona znacznie dłuższa od telewizora, co mogłoby zaburzyć proporcje. 

Jaka wysoka szafka pod telewizor, czyli często zadawane pytanie w przypadku doboru odpowiedniego umeblowania

Głównym kryterium jest przede wszystkim wysokość zawieszenia telewizora - urządzenia zamontowane wyżej umożliwiają wykorzystanie większej powierzchni ściany. Będzie to zatem okazja do wyboru wyższej i bardziej pojemnej szafki, na przykład do około metra wysokości. Szafka pod wiszący telewizor może być jednak dużo niższa - obecnie panujące trendy kładą nacisk na dość niskie szafki i gabloty, które nie zajmują zbyt dużo powierzchni użytkowej i nie przytłaczają swoimi rozmiarami. Zatem jaka wysoka szafka pod telewizor będzie optymalnym rozwiązaniem? Dobrym pomysłem jest wybór szafek o wysokości od 30 do 60 centymetrów - pozwoli to na zachowanie proporcji otoczenia telewizora, przy jednoczesnej oszczędności miejsca. Ciekawym rozwiązaniem jest także komoda pod telewizor

jak urozmaicić szafkę pod telewizorem
szafka pod telewizor 55 cali

Na co jeszcze zwracać uwagę i jak urozmaicić szafkę pod telewizorem?

To, jaka wysokość szafki pod telewizor będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku naszego wnętrza, nie jest jedynym problemem w planowaniu wystroju wnętrza. Sama aranżacja również wymaga zaplanowania. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na samą budowę szafki - z racji pełnionej roli, powinna ona posiadać odpowiednie miejsca na umieszczenie dodatkowych urządzeń takich jak dekodery, modemy bądź głośniki lub przedłużacz. Aby jednak sprzęt ten nie zaburzał atmosfery pokoju, warto go ukryć lub przysłonić.

Możemy w tym celu wykorzystać rozmaite świeczniki - szczególnie w formie niewielkich kominków na świeczki zapachowe, bądź postawić na wazony z kwiatami. Jeśli interesuje nas jeszcze większe urozmaicenie, możemy wykorzystać sprytne rozwiązanie, jak połączenie szafki RTV z regałem, który spełni się w roli biblioteczki lub miejsca do przechowywania płyt. Warto jednak dopilnować, aby tego typu szafki nie były zbytnio przytłoczone nadmierną ilością elementów i ozdób - utrudnia to bowiem sprzątanie i może sprawiać wrażenie nieestetycznego nieładu.