Jaki materac dla niemowlaka?

Na rynku dostępne są różne materace dla niemowląt. Każdy z nich jest inny, a szeroki wybór nie zawsze ułatwia podjęcie decyzji. Jaki materac dla niemowlaka wybrać? W poniższym artykule podpowiadamy, jaki wkład oraz stopień twardości powinien Cię zainteresować. Życzymy miłej lektury!   
jaki materac dla niemowlaka

Materac dla niemowlaka

Wybór materaca dla niemowlaka to niezwykle ważna decyzja. Od niej zależy bowiem nie tylko komfort maluszka w trakcie snu, ale i to, jak kształtuje się jego kręgosłup. Nie podlega również wątpliwości, że inny produkt sprawdzi się dla noworodka, a inny w przypadku starszego niemowlaka czy dziecka z alergiami. Jaki zatem powinien być najlepszy materac dla niemowlaka?

materac dla niemowlaka 120x60

-Nowy i nieużywany – używane materace, nawet te po starszym rodzeństwie, z pewnością nie będą wygodne dla maluszka. Głównie ze względu na odkształcenia, które mogły powstać w trakcie ich wcześniejszego użytkowania.

-Dopasowany do rozmiarów łóżeczka – w przeciwnym razie dziecko może się z niego wyślizgnąć i zrobić sobie krzywdę. Do większości łóżeczek sprawdzi się materac dla niemowlaka 120x60 cm.

-Dobrej jakości – zastosowane do jego produkcji komponenty nie powinny uczulać. Kolejna istotną sprawą jest przepuszczalność pary oraz odpowiednia wentylacja. Dzięki temu bobas nie przepoci się w nocy.

Materac dla niemowlaka - ranking

Na rynku istnieje wiele różnorodnych modeli materacy, które wykonano np. z pianki, lateksu czy kokosa. Który z nich sprawdzi się najlepiej?

Materac dla noworodka

Najmłodsze pociechy powinny spać na twardym materacu, który zapewni dziecku odpowiednie podparcie. Miękki materac może spowodować, że w trakcie snu niemowlę się zapadnie, przez co będzie miało problemy z oddychaniem. A jaki wybrać do niego wkład? Zdaniem wielu pediatrów najlepiej w tej roli sprawdzi się materac kokosowy dla niemowlaka, którego stosowanie zmniejsza ryzyko SIDS (syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej).

materac kokosowy dla niemowlaka

Materac dla niemowlaka

Dla rodziców kilkumiesięcznym niemowląt (powyżej 9 miesiąca życia) polecamy wybór produktów wykonanych ze sprężystej pianki. Taki materac piankowy dla niemowlaka zapewnia dziecku nie tylko komfort, ale i odpowiednią cyrkulację powietrza. W przypadku starszych niemowląt można również śmiało sięgnąć po modele o średniej twardości. Materace piankowe świetnie dopasowują się do kształtów ciała, nie zapadają się, ani nie odkształcają. Ciekawym rozwiązaniem są także produkty dwustronne, które posiadają 2 stopnie twardości. Dzięki temu, gdy dziecko osiągnie wiek 9 miesięcy, materac wystarczy obrócić na druga stronę.

najlepszy materac dla niemowlaka

Materac do łóżeczka dla niemowlaka

Istnieje również grono produktów specjalistycznych, jak np. materace lateksowe, których zakup poleca się rodzicom małych alergików. Materac z lateksu jest nieco bardziej miękki, ale za to świetnie przepuszcza powietrze i dostosowuje się do sylwetki niemowlaka. Tym samym odciąża on stawy, kręgosłup oraz pozwala dziecku wypocząć. Przede wszystkim jednak chroni je przed działaniem szkodliwych alergenów, ponieważ nie kumuluje on w sobie roztoczy ani bakterii.

To jednak jeszcze nie wszystko. Na rynku istnieje bowiem wiele dodatków, których używanie warto rozważyć. Zalicza się do nich m.in. nakładki higieniczne i pokrowce, które pozwalają utrzymać materac w czystości. Warto sięgnąć przede wszystkim po te nieprzemakalne, które przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy dziecko często się moczy. Nie tylko zabezpieczą one materac przed ryzykiem zamoczenia, ale i innymi plamami.