Jakie łóżko wybrać do małej sypialni?

Gdy mieszkamy w małym domu, prędzej czy później stajemy przed wyborem łóżka do sypialni, które będzie naszym głównym miejscem odpoczynku. Niewielka sypialnia stawia przed nami wyzwanie - czy kupić większe łóżko, czy skusić się na inne rozwiązanie, np. kanapę. Jakie łóżko wybrać do małej sypialni? 
łóżko do małej sypialni

Wybór łóżka do małej sypialni - materace i małe łóżka

Wybór łóżka do małej sypialni jest zazwyczaj trudną decyzją do podjęcia, gdyż powinno ono zabierać jak najmniej miejsca w naszej sypialni, a jednocześnie być wygodnym meblem do odpoczynku. Musimy pamiętać, że w zależności od tego, jakie łóżko wybierzemy, zależy jakość naszego snu. Jeśli wybierzemy niewygodny mebel, to z pewnością odbije się to na naszym zdrowiu prędzej czy później. W końcu, jeżeli człowiek nie posiada w domu odpowiedniego i wygodnego łóżka, to nie jest w stanie odpocząć i zregenerować sił, tak, aby kolejnego dnia pracować i mieć dobre samopoczucie. Tutaj musimy podjąć ważną decyzję i określić, co będzie najlepsze dla nas, żeby wydajnie odpocząć.

wybór łóżka do małej sypialni

Najbardziej popularne modele łóżek jednoosobowych przeznaczone są do pokoi dziecięcych, pokoi nastolatków oraz małych kawalerek. Jeśli potrzebujesz łóżka, z którego będzie korzystała tylko jedna osoba to powinieneś skupić się na łóżkach z materacem o szerokości 90 cm. Materace również mają swoje rodzaje. Najbardziej popularnymi rodzajami materacy są:

Materace kieszeniowe, czyli zbudowane na sprężynach, które umieszczone są w oddzielnych materiałowych kieszeniach. Ten rodzaj materacy gwarantuje nam reagowanie jedynie na ciężar naszego ciała, czyli miejsce nacisku na sprężyny. Efektem tego jest idealne dopasowanie do kształtu naszego ciała, bez względu na to, w jakiej pozycji śpimy. Dodatkowo są idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i są polecanym rozwiązaniem przez ortopedów.

Materace piankowe od jakiegoś czasu stały się alternatywa dla sprężyn i zyskały spore grono fanów. Bardzo elastyczne i zapewniające doskonały przepływ powietrza podczas snu, są bardzo miękkie oraz należą do lekkich rodzajów materacy do łóżek.

Przy wyborze materaca musimy pamiętać, żeby sprawdzić czy miękkość i elastyczność, jaką oferuję dany model, nam odpowiada. Jeśli wybierzemy zbyt miękki materac, będziemy się w nim zapadać i nie będziemy zadowoleni z przespanych na nim nocy. Natomiast jeśli wybierzemy materac zbyt twardy, będziemy czuli się tak, jakbyśmy spali na twardej, drewnianej podłodze. Kolejnego dnia może dokuczać nam ból pleców oraz irytacja przez nieprzespaną efektywnie noc.

łóżka do małej sypialni

Jak wybrać odpowiednie łóżko do małej sypialni?

Jeśli planujecie zakup łóżka do sypialni, na którym będą spały 2 osoby, to powinno mieć ono minimum 140 cm szerokości. Jednak im szersze łóżko, tym większa wygoda snu, ale minusem jest fakt, że będzie zabierało więcej miejsca. Często zdarza się, że przy wyborze łóżka do małej sypialni, chcemy mieć wygodne duże łóżko i nie wystarcza nam miejsca w pokoju na stoliki nocne lub szafę na ubrania. Musimy również pamiętać, żeby zostawić miejsce wokół łóżka do swobodnego poruszania się dookoła niego podczas wymiany pościeli lub codziennych porządków. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru łóżka dwuosobowego, to musimy określić, jakie funkcje dodatkowe będą dla nas przydatne. Często w ofercie możemy znaleźć łóżka z pojemnikiem na pościel lub łóżko z eleganckim wezgłowiem, na którym możemy umieścić lampkę nocną czy odłożyć książką przed snem. Takie rozwiązania pomogą w przechowywaniu przedmiotów w małej sypialni.

mała sypialnia w mieszkaniu

Wybór łóżka do małej sypialni - narożniki z funkcją spania

Przy wyborze łóżka do małej sypialni musimy pamiętać, że wybór kompaktowego rozwiązania nie zawsze wróży sukces. Wymiary łóżka muszą być dopasowane do konkretnej przestrzeni oraz do innych mebli, które stoją w pomieszczeniu. Coraz częstszym rozwiązaniem jest wybór wielofunkcyjnego rozwiązania takiego jak narożniki z funkcją spania. Możemy dzięki temu zaoszczędzić miejsce w sypialni i wstawić w miejsce klasycznego łóżka inne meble, jak np. biurko. Narożniki rozkładane są również wygodnymi meblami do spania, jednak nie są to meble przeznaczone do tego w stu procentach. Narożnik w sypialni może okazać się mniej wygodnym rozwiązaniem i efektywność naszego snu może być mniejsza. Zaletą narożnika z funkcją spania jest wbudowany pojemnik na pościel. Jeśli brakuje nam miejsca w szafie na kołdrę, pościel i poduszki, to możemy przeznaczyć skrzynią od narożnika właśnie na ich przechowywanie.

mała sypialnia łóżko

Mała sypialnia w mieszkaniu - jak dopełnić przestrzeń?

Klasycznym wyposażeniem małej sypialni jest przede wszystkim duże, wygodne łóżko. Innymi ważnymi elementami są stoliki nocne, szafa na ubrania oraz komoda. Umieszczenie szafek nocnych po obu stronach łóżka pozwala na swobodny dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy oraz dodaje estetycznego wyglądu całemu wnętrzu. Jeżeli po umieszczeniu wspomnianych wyżej mebli, sypialnia sprawia wrażenie bardzo małego pomieszczenia, warto jest umieścić w niej ścienne lustro lub lustrzane drzwi od szafy. 

mała sypialnia łóżko

Mała sypialnia - jakie łóżko wybrać?

Na rynku mamy do dyspozycji bardzo dużo rozwiązań w zakresie narożników do sypialni. Są to meble wielofunkcyjne, dostępne w wielu odcieniach oraz teksturach. Pięknie prezentują się w zestawie z fotelem o tym samym kolorze lub wtedy, gdy umieścimy na nich dekoracje z poduszek. Natomiast łóżka do sypialni gwarantują nam dobrą jakość snu oraz szerokość do 180 cm. Gdy posiadamy małe dzieci szerokie łóżko jest dla nas zbawieniem, gdyż okazuje się, że pomieści dwie osoby dorosłe oraz dwójkę dzieci i wszyscy mogą bez problemu się wyspać.

Wybór łóżka do małej sypialni jest decyzją, która nie jest łatwa do podjęcia, jednak należy pamiętać, żeby zadbać o swój komfort snu. Dzięki zakupowi wygodnego łóżka będziemy codziennie rano wstawać uśmiechnięci i pełni sił.