Kuchnia w stylu skandynawskim – urządzamy wnętrze!

Kuchnia w stylu skandynawskim to jasne i przytulne wnętrze, w którym chce się nie tylko spożywać posiłki, ale również komponować je w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Podobnie, jak pozostałe pomieszczenia w stylu nordyckim, również kuchnia skąpana jest zwykle w bieli i naturalnym odcieniu drewna. Jak zaprojektować takie wnętrze? 
Kuchnia w stylu skandynawskim

Czym charakteryzuje się kuchnia skandynawska?

Styl skandynawski sprowadza się do przestrzegania kilku podstawowych zasad - prostoty, funkcjonalności i minimalizmu. Wnętrza nordyckie muszą być jasne i przepełnione światłem. W ciągu dnia powinny w maksymalnym stopniu wykorzystywać promienie słoneczne, a po zachodzie odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne. Aranżacje kuchni w stylu skandynawskim utrzymane są w bieli, szarości lub beżach, połączonych z pięknem naturalnego lub bielonego drewna. Monotonię jasnych kolorów przełamują mocniejsze dodatki. Całość dopełniają z kolei miękkie tekstylia

Kuchnia styl skandynawski

Kuchnia styl skandynawski - główne założenia

Jeśli chodzi o pomieszczenie, jakim jest kuchnia, styl skandynawski z reguły wprowadzają do niej jasne ściany i meble oraz charakterystyczne drewniane blaty. Jeśli wnętrze jest przestronne, może znaleźć się w nim wyspa lub duży stół z krzesłami o typowej kubełkowej formie. Biała kuchnia w stylu skandynawskim prezentuje się elegancko, czysto i świeżo, jednak biel to nie jedyny dopuszczalny kolor w takiej aranżacji. Nordyckie wystroje lubią także wszelkie odcienie szarości i beżu. Można wprowadzać je do wnętrza przy pomocy dekoracji i tekstyliów. Dzięki nim styl skandynawski nie jest surowy ani chłodny, lecz ciepły i przytulny. Tekstylia, czyli zasłony, bieżniki czy poduszki na krzesła, powinny zostać wykonane z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna. Z kolei dodatki należy dobierać starannie, przestrzegając zasady "mniej znaczy więcej". Dobrze sprawdzi się ceramika oraz drewno, a także mocniejszy akcent w postaci malowanego na czarno metalu.

Kuchnie w stylu skandynawskim w pomieszczeniach open space

Styl skandynawski to przede wszystkim przestronne, jasne wnętrza, stąd bardzo popularnym i lubianym rozwiązaniem jest połączenie salonu z kuchnią lub salonu z kuchnią i jadalnią. Pomieszczenia typu open space tworzą kilka stref, których nie oddzielają od siebie ściany. Dzięki temu światło wpadające do mieszkania przez okna, może docierać do wszystkich zakątków. Salon z kuchnią w stylu skandynawskim można zaplanować również na niewielkiej przestrzeni. Wystarczy zadbać o optyczne oddzielenie strefy dziennego relaksu od strefy kuchennej. Można zrobić to za pomocą podłużnego stołu, kuchennej lady, czy narożnika lub kanapy. 

kuchnia w stylu skandynawskim szara

Jak wydzielić strefy w salonie z kuchnią w stylu skandynawskim?

Ponieważ salon z kuchnią w stylu skandynawskim nie toleruje podziałów w formie ścian, poszczególne części pomieszczenia należy wydzielić optycznie: przy pomocy kolorów i światła. Wystarczy zastosować zatem różne odcienie farb na ścianach, tapety, inne pokrycia podłóg i odpowiednie punkty oświetleniowe, aby wnętrze było otwarte, ale wydzielało jednocześnie kameralne strefy.

Aranżacje kuchni w stylu skandynawskim często bazują zatem na połączeniach tekstur gładkich i wzorzystych. Możemy więc zdecydować się na zdobione płytki ceramiczne w strefie kuchni oraz gładki, drewniany parkiet w salonie. Ściany salonu warto pomalować zwykłą, jasną farbą, a te w kuchni wyłożyć kafelkami. Niezbędne będą także lampy. Jedna nad kuchenny stół, jedna w strefie rozrywkowej pokoju dziennego, a także dodatkowe - na przykład podświetlenie szafek i blatów w kuchni oraz dekoracyjne lampki na komodę w salonie.

Aranżacje kuchni w stylu skandynawskim

Jak powinna wyglądać kuchnia w stylu skandynawskim szara?

Dlaczego aranżacje kuchni w stylu skandynawskim z wykorzystaniem szarości cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Być może jest to uzasadnione uniwersalnym charakterem tej barwy, bowiem szarość doskonale kamufluje codzienne zabrudzenia, o które nietrudno w tym wnętrzu. Powodem może być także efektowny sposób, w jaki szarości łączą się z drewnem i innymi kolorami. Szara kuchnia w stylu skandynawskim stanowi doskonałą bazę do łączenia elementów różnych stylów aranżacyjnych. Dobrze prezentują się w niej meble i dodatki boho oraz industrialne czy loftowe. Szare ściany i meble tworzą delikatne tło dla bardziej wyrazistych akcentów w postaci stołów z czarnymi, stalowymi nogami oraz spawanych lamp. Dzięki nim spokojny wystrój kuchni w stylu skandynawskim zyskuje pazura, który nadaje mu bardziej nietuzinkowy charakter.