Mały stół do kuchni – jak zaaranżować niewielką przestrzeń?

Niewielka ilość miejsca w kuchni wcale nie musi oznaczać dyskomfortu! Postaw na praktykę, nie odejmując sobie wygody. Zaoszczędź dodatkowe miejsce i kup mały stół do kuchni, na którym będziesz wykonywać codzienne czynności o wiele wygodniej, jednocześnie nie zajmując zbyt wiele przestrzeni. 
mały stół do kuchni

Praktyczny stół do małej kuchni

Bardzo często pierwszym skojarzeniem z kuchennym stołem jest ogromny blat, który bez przeszkód pomieści całą rodzinę na niedzielny obiad. Takie skojarzenie oczywiście jest jak najbardziej trafne, choć nie każdemu zależy na dużym stole, a inni nawet nie są w stanie go mieć ze względu na bardzo ograniczone miejsce w kuchni. Co zrobić w takim przypadku? Z pomocą przyjdzie mały stół do kuchni... rozkładany! Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie zaoszczędzone miejsce, jak i wysoką praktyczność. Decyduj o wielkości swojego stołu na bieżąco, gdy tylko tego potrzebujesz!

małe stoły do kuchni

Małe stoły do kuchni

Jaki stół do małej kuchni wybrać? Wybór stolika powinien być dobrze przemyślany. Najczęściej zmusza nas do tego niewielka ilość miejsca, jaką mamy do zagospodarowania w danym pomieszczeniu. Tak, jak to ma na przykład miejsce w kawalerkach. Oczywiście zdecydowanie lepiej byłoby jeść obiad na stole, nawet małym, niż na kolanach, nieprawdaż? A jest to decyzja, którą należy rozważyć z prostej przyczyny: stolik stolikowi nie równy, a słowo "mały" nie dla każdego oznacza te same wymiary. Powinien on zajmować jak najmniejszą ilość miejsca, jednocześnie dając jak największą ilość przestrzeni "roboczej". Choć brzmi to sprzecznie, wcale nie musi być dalekie od prawdy. Właśnie dlatego stoły rozkładane są świetnym rozwiązaniem.

Dobrym przykładem jest wybór między stolikiem kwadratowym, a okrągłym. Nawet jeśli średnica blatu okrągłego stolika jest taka sama, jak krawędź boku kwadratowego, to zastosowanie tych stolików drastyczne się zmienia. Kwadratowy wygrywa tym, że można go wcisnąć w któryś z kątów w kuchni, gdzie będzie zajmować małą ilość miejsca. Stół okrągły sprawdziłby się zdecydowanie lepiej, kiedy stałby przy jednej ze ścian. Wtedy zaokrąglone rogi nie będą aż tak "inwazyjne" i zyskamy poczucie większej swobody, jednocześnie wcale nie tracąc miejsca przy stole.

Stół do małej kuchni

Tam, gdzie miejsce użytkowe jest ściśle ograniczone, kończy się miejsce na swobodę, lecz zaczyna na pomysłowość. W tym momencie rodzi się pytanie, jakie stoły do małej kuchni będą najlepsze?

Zacznijmy od absolutnego klasyka, czyli "kwadratu". Gdy w grę wchodzi mała ilość osób, które będą przy owym stole zasiadać, można skusić się na zakup klasycznego, małego stołu, którego blat jest w kształcie kwadratu, a krawędzie zaczynają się od 80cm. Wybór takiego stołu łączy praktyczność z wygodą, pozwalając na swobodne zaaranżowanie go w niemal dowolnym miejscu w kuchni.

stół do małej kuchni

Okrągły stół do małej kuchni? Dlaczego nie! Zaletami takiego rozwiązania jest większa swoboda rozmieszczenia osób, jeśli jest ich więcej niż dwie. Nie ma potrzeby ściskać się lub odsuwać stół od ściany, aby kolejna osoba mogła usiąść. Można natomiast bez problemu się przesunąć, robiąc dodatkowe miejsce, mając pewność, że nikt nie będzie siedział w rogu stołu, co zdecydowanie nie jest komfortowe.

Stół owalny to swoiste połączenie dwóch powyższych typów i bardzo dobrze się sprawdzi, gdy chcielibyśmy zdecydować się na coś ciut większego, ale jednak zachować jak największą praktyczność. Brak kantów jest dodatkowym atutem w małej kuchni. Kiedy przestrzeni nie ma zbyt wiele, każdy ostry róg mebla to nasz największy wróg!