Pomysły na mały, wąski przedpokój – podpowiadamy!

Przedpokój to wizytówka domu, jednak przy ograniczonym metrażu trudno jest urządzić to wnętrze funkcjonalnie i estetycznie. Jakie rozwiązania mogą pomóc efektownie zagospodarować mały, wąski przedpokój
mały wąski przedpokój

Mały przedpokój z szafą - sposób na porządek

Nawet w małym przedpokoju należy zadbać o to, aby wszystkie przedmioty miały swoje miejsce. Bałagan to ostatnie, czego nam trzeba w niewielkim pomieszczeniu. Idealnym rozwiązaniem będzie więc szafa, która pomieści wszystkie elementy wierzchniej garderoby, a także dodatki i akcesoria. Ukryte przed wzrokiem nie będą stwarzały efektu nagromadzenia przedmiotów, dodatkowo obciążającego aranżację. Mały przedpokój należy wyposażyć w szafę wąską z drzwiami przesuwnymi, aby nie zablokować dostępu do jej wnętrza. Doskonałym rozwiązaniem będzie wybór mebla z lustrzanymi frontami, które pełnią w tym przypadku podwójną rolę - zwykłego lustra i powierzchni, która optycznie powiększa i rozjaśnia pomieszczenie.

Mały przedpokój z miejscem na zmianę obuwia

Mały przedpokój z miejscem na zmianę obuwia

Bardzo mały przedpokój w bloku może wykluczać możliwość wstawienia do niego jakiejkolwiek szafy czy innego mebla do przechowywania. Kiedy wolna powierzchnia podłogowa jest na wagę złota, należy większość garderoby przenieść w inne miejsce, a w przedpokoju zamontować jedynie kilka wieszaków ściennych lub ozdobny wieszak stojący. To, z czego nie możemy rezygnować nawet w najwęższym korytarzu, to miejsce do wygodnej zmiany obuwia. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku kwadratowy puf, który wsuniemy w kąt pomieszczenia. Taki mebel w połączeniu z wieszakiem ściennym powinien zmieścić się nawet na kilku metrach kwadratowych powierzchni.

Mały przedpokój inspiracje

Jeśli w grę wchodzi mały przedpokój, aranżacje często wykorzystują liczne sztuczki, które mają na celu optyczne powiększenie i rozjaśnienie wnętrza. Meble wybierane do takiego korytarza powinny być z reguły jasne, najlepiej białe, ponieważ biel dobrze odbija światło. Inną metodą jest zestawienie na zasadzie kontrastu, czyli jasne ściany i ciemne meble, dzięki którym aranżacja małego przedpokoju nabiera eleganckiego charakteru. Jakie meble warto "upchnąć" w ciasnym korytarzu?

Obowiązkowe meble do przedpokoju

W miarę możliwości, mały nowoczesny przedpokój należy wyposażyć w miejsce do zmiany butów, a także w meble do przechowywania odzieży, obuwia i dodatków. Jeśli we wnętrzu nie zmieści się nawet wąska szafa, być może znajdzie się w nim odpowiednia ilość przestrzeni na komodę, która pełni jednocześnie rolę dekoracyjną, ponieważ na jej blacie możemy ustawić wazon z kwiatami czy ozdobną lampę. W bardzo ciasnym przedpokoju sprawdzi się natomiast mebel dwa w jednym, czyli wieszak z szafką na buty, dzięki której obuwie nie będzie zagracać przestrzeni. Jeśli nawet taki element wyposażenia nie wchodzi w grę, pozostaje jedynie połączenie wieszaków ściennych oraz pufy, na przykład otwieranej, czyli ze schowkiem do przechowywania. 

Mały przedpokój inspiracje

Jak powiększyć i rozjaśnić wąski, ciasny przedpokój?

Aby przedpokój wydawał się jaśniejszy i większy, warto wykorzystać grę świateł i kolorów. Meble, ściany, futryny czy nawet drzwi takiego korytarza powinny być jasne i wykończone w połysku lub satynie. Korzystne jest wykorzystanie powierzchni lustrzanych, które dodatkowo odbijają obraz i światło. Kluczowe jest także właściwe oświetlenie, czyli duża ilość różnych źródeł światła, w tym nawet podświetlane wnętrza przeszklonych mebli. Sekretem do sukcesu będzie też minimalizm, czyli ograniczenie ilości elementów wyposażenia i dodatków, a także wybór prostych, eleganckich brył bez zbędnych ozdobników.