Narożnik czy sofa? Dowiedz się co wybrać

Kiedy stoimy przed wyborem tego, jakże ważnego w naszym domu, mebla, często zastanawiamy się co lepsze: narożnik czy sofa?

WYGODNY I STYLOWY SALON

Śmiało możemy stwierdzić, że sercem każdego salonu jest miejsce wypoczynkowe wyposażone w odpowiednie meble. Kanapy, sofy, narożniki… nie są to zwykłe elementy wyposażenia. Kanapy towarzyszą nam każdego dnia. Dają ukojenie po męczącym dniu, powalają wygodnie się rozłożyć gdy chorujemy, przyjmują naszych gości, umożliwiają oglądanie telewizji, są cierpliwe dla skaczących po nich dzieci. Kiedy stoimy przed wyborem tego, jakże ważnego w naszym domu, mebla, często zastanawiamy się co lepsze: narożnik czy sofa? Wybór zależy od kliku czynników, wszak w niektórych przypadkach bardziej uzasadniona będzie funkcjonalna sofa, w innych z kolei elegancki narożnik.
Aby strefa wypoczynkowa w naszym salonie została odpowiednio zaaranżowana, musimy zastanowić się jakie czynności najczęściej wykonujemy na kanapie. Czy ma ona sprzyjać oglądaniu filmów czy bajek z całą rodziną, a może służyć jako wygodne siedzisko podczas czytania książek lub słuchania muzyki? A może któryś z naszych domowników lubi uciąć sobie w salonie smaczną drzemkę? Pamiętajmy przy wyborze, żeby wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich naszych współlokatorów – salon jest naszą częścią wspólną, a kanapa meblem, którym trzeba się bezsprzecznie dzielić! Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę rozważając, co lepiej sprawdzi się w naszym przypadku: sofa czy narożnik, jest bez wątpienia wielkość pomieszczenia od którego uzależniona jest także wielkość i kształt mebla. Oczywiście powinniśmy wziąć pod uwagę również kolorystykę i styl panujące we wnętrzu – tak aby kanapa czy narożnik były idealnie zharmonizowane z otoczeniem lub odwrotnie – w sposób przemyślany z nim kontrastowały.

SOFY - PRAKTYCZNE I STYLOWE

Czym różni się sofa od narożnika? Przede wszystkim wielkością i kształtem. Sofy z reguły są mniejsze od narożników, składają się z jednego modułu oraz nie posiadają funkcji spania. Ich prostoliniowy kształt sprawia, że są bardziej mobilne i lżejsze w odbiorze wizualnym. Sofy łatwo przestawić w razie planowanych przemeblowań. Zajmują one jedną ścianę, mogą też posłużyć jako mebel wolnostojący, na środku salonu. To meble idealnie sprawdzające się w niewielkich wnętrzach, trudno ustawnych salonach oraz pokojach bez kątów prostych, z wieloma przeszkleniami czy wnękami.
Jeśli zależy nam na dużej przestrzeni wypoczynkowej i dysponujemy przestronnym wnętrzem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować dwie sofy w jednym pokoju lub dopasować do niej dodatkowe fotele lub pufy. Sofę możemy potraktować jako ozdobnik salonu – wybrać oryginalny kształt oparcia, wyrazisty kolor czy atrakcyjny materiał obicia. Możemy także postawić na aspekt praktyczny i poszukać kanapy z funkcją spania, która w dzień posłuży jako wygodne siedzisko dla domowników i gości, w nocy zaś jako dodatkowa powierzchnia do spania. O tym jak wybrać odpowiednią kanapę do spania odpowiadamy w osobnym artykule.

NAROŻNIK - DUŻA WYGODA

Dosłownie duża! Tym przede wszystkim narożnik różni się od sofy. Podczas gdy ta druga może zajmować naprawdę niewiele miejsca i być dedykowana przykładowo tylko dwóm osobom, narożniki potrzebują znacznie większej przestrzeni. Składają się one z dwóch modułów połączonych pod kątem prostym. Meble te projektowane są szczególnie z myślą o przestronnych salonach, w których mogą uzyskać odpowiednią ekspozycję i oprócz swych walorów funkcjonalnych, będą mocnym elementem wizualnym, nadającym wnętrzu określonego charakteru.
Narożniki zapewniają komfort wypoczynku zarówno w pozycji siedzącej, półleżącej jak i leżącej. Duża przestrzeń siedzisk sprawia, że są to meble idealnie sprawdzające się jako centrum spotkań towarzyskich. Co ważne – zdecydowana większość modeli wyposażona jest w funkcję spania i posiada obszerny pojemnik na pościel. Możemy dzięki temu przenocować na nich gości i sami korzystać z nich, jako dodatkowych łóżek.
W małych mieszkaniach narożnik w salonie może nie być tak ustawny jak sofa. Trzeba bardzo skrupulatnie przemyśleć czy nie zagraci on przestrzeni. Należy także dobrze zastanowić się czy powinien być to mebel prawo- czy lewostronny – zajmuje on bowiem dwie ściany w pokoju, a niewiele wolnej przestrzeni sprawia, że należy przemyśleć każdy fragment przed jej zagospodarowaniem. Jeśli jednak wnętrze jest wystarczająco duże, narożnik nie musi stać w rogu pokoju, a może zostać wysunięty na środek. Jego kształt doskonale wytyczy osobną strefę wypoczynkową pokoju i nada osobliwego charakteru całości. Aby narożnik stał się nie tylko wygodnym centrum salonu, a także jego ozdobą, możemy bez ograniczeń dobierać stylowe dodatki i ozdoby. Warto wspomnieć, że przy zakupie narożnika powinniśmy dobierać stonowaną kolorystykę – ze względu na jego duże gabaryty nie powinien przytłaczać a stanowić dobre tło dla wyrazistych tekstyliów.
Podsumowując rozważania na temat tego, co lepiej wybrać: narożnik czy sofę, należy zawsze brać pod uwagę dwie podstawowe kwestie – funkcję, jakiej oczekujemy od mebla oraz wielkość przestrzeni, jaką dysponujemy w mieszkaniu czy domu. W zależności od tych parametrów możemy wybierać spośród szerokiej gamy kompaktowych stylowych sof lub pokaźnych, wygodnych narożników!