Okucia meblowe – rodzaje i zastosowanie

Okucia do mebli są ważnym wyposażeniem konstrukcyjnym. Zapewniają stałe lub ruchome połączenie elementów mebli, funkcjonalne używanie ruchomych zespołów i podzespołów, a nade wszystko świadczą o estetyce formy mebla. O tym czym są, jakie mają rodzaje oraz ich zastosowaniu dowiesz się poniżej. 
rodzaje okuć meblowych

Rodzaje okuć meblowych

Rodzajów okuć meblowych jest wiele, każde z nich mają swoje zastosowania. Wyróżniamy między innymi: zawiasy, prowadnice, uchwyty i gałki do drzwi lub szuflad, stabilizatory ścian tylnych, czy obrzeża. Podczas ich wyboru ważne jest sprawdzenie z jakiego tworzywa zostały wykonane oraz jakie jest ich przeznaczenie. 

prowadnice meblowe

Prowadnice w szufladach

Prowadnice służą do ruchomego montowania szuflad i pojemników mebli skrzyniowych. Są dobierane w zależności od obciążenia przenoszonego przez zaprojektowane pojemniki. W kuchniach i łazienkach stosuje się prowadnice o nośności nawet powyżej 750 N (około 75 kg). Dla zapewnienia wysokiego komfortu użytkowania mebli prowadnice szuflad mają budowę rolkową lub lepiej kulkową, co zmniejsza tarcie i ułatwia wysuw nawet najbardziej ciężkich pojemników. Wszystkie szuflady powinny zapewniać użytkownikowi pełen ich wysuw i dostęp do wolnej przestrzeni. Ich otwieranie i zamykanie może być wspomagane przez systemy mechaniczne lub elektryczne. Wśród systemów mechanicznych atrakcyjnymi są prowadnice z funkcją cichego domyku - soft close oraz z funkcją push to open. Zapewniają one łatwy, powolny i cichy ruch dociągający szufladę do korpusu oraz łatwy wysuw szuflady przed korpus mebla po naciśnięciu czoła szuflady. Oba te mechanizmy mogą być zastąpione przez elektryczne servo-drive eliminujące użycie siły użytkownika w celu otwarcia lub domknięcia szuflady. 

Stabilizatory ścian tylnych w meblach

Stabilizator ściany tylnej jest prostym rozwiązaniem umożliwiającym zwiększenie sztywności ściany tylnej korpusu mebla. Stosowany w meblach do samodzielnego montażu umożliwia prosty montaż mebli przez użytkownika końcowego. Polega to na wkręceniu stabilizatora pomiędzy tylną ścianą a korpusem.

zawiasy do mebli

Rodzaje zawiasów

Zawiasy do mebli służą do ruchomego połączenia drzwi z korpusem. Wśród wielu typów zawiasów wyróżniamy te najprostsze wymagające od użytkownika starannego otwierania i domykania skrzydła drzwiowego. Zawiasy z funkcją cichego domyku - soft close oraz z funkcją push to open, zapewniają powolny i cichy ruch dociągający drzwi do korpusu oraz łatwe odsunięcie drzwi przed korpus mebla po naciśnięciu frontu. Te rozwiązania pozwalają, na to aby uchwyty do mebli nie musiały być stosowane. Możemy wyróżnić kilka typów zawiasów. Najczęściej stosowane w meblach skrzyniowych są puszkowe. 

Obrzeża meblowe - ABS i PCV

Obrzeże meblowe stanowi dekoracyjne wykończenie wąskich powierzchni elementów meblowych. Krawędzie mebli są nie tylko dekoracyjne, ale również funkcjonalne, chroniąc elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Dzielą się głównie na obrzeża meblowe abs, obrzeża meblowe pcv oraz wykonane z papieru.

Materiał opracowany przez prof. dr hab. inż. Jerzego Smardzewskiego.