Na jakie oświetlenie kuchni warto się zdecydować?

Odpowiednie oświetlenie kuchni jest podstawą i to szczególnie wtedy, gdy często w niej przebywamy. Zimowe popołudnia i wieczory, które spędzamy na gotowaniu pysznych obiadów i kolacji, wymagają odpowiedniego światła, aby przyrządzanie potraw było przyjemne i bezpieczne.  
oświetlenie kuchni

Wyjątkowe oświetlenie w kuchni

Wybór odpowiednich lamp do każdego z pomieszczeń jest niezwykle trudny - ile żarówek powinna mieć lampa? Jak rozmieścić oświetlenie? Wszystko to zależy od rozmiaru pokoju, jak i stylu, w którym jest urządzony. Oświetlenie w kuchni powinno być dostosowane do jej rozmiarów - z uwzględnieniem czy jest tu kuchnia otwarta, czy zamknięta. Lampa sufitowa do kuchni małej sprawdzi się idealnie i będzie wystarczająca. Natomiast do większej przyda się też oświetlenie nad szafkami, aby dobrze oświetlić blaty i ułatwić korzystanie z nich. 

lampy do kuchni

Lampy do kuchni sufitowe to dobre rozwiązanie do każdej kuchni, gdyż występują w wielu wariantach kolorystycznych. Wykonane są z różnych materiałów i w wielu stylach tak, aby każdy odnalazł odpowiednią lampę do kuchni rustykalnej, nowoczesnej czy minimalistycznej. Dużą zaletą tych lamp jest to, że oświetlają całą kuchnię, a nie tylko jej fragment, dzięki czemu korzystanie z niej po zmroku będzie proste i szybkie.

Coraz modniejsze staje się podświetlenie niektórych elementów kuchni małymi lampkami lub taśmami LED. Takie rozwiązania szczególnie sprawdzi się w kuchniach nowoczesnych i zamkniętych, a także w tych z niewielkimi oknami.

Oświetlenie kuchni - inspiracje

Urządzanie domów i mieszkań to nie lada wyzwanie, zarówno jeśli chodzi o meble, jak i sprzęt AGD czy wybór lamp. Oświetlenie w kuchni - inspiracje można znaleźć wszędzie. Lampy warto dopasować do stylu, w jakim urządzamy kuchnię, ale także do kolorów. Kuchnie drewniane warto wyposażyć w lampy wiszące białe lub białe z elementami drewna. To gwarantuje świetne dostosowanie lamp do stylu wnętrza. 

Do białego pomieszczenia świetnie sprawdzą się zarówno czarne, jak i białe lampy wiszące do kuchni, które będą nie tylko klasyczne i minimalistyczne, ale także odpowiednio dopasowane. Natomiast do kuchni urządzonych w ciemnych kolorach najlepiej sprawdzi się jasne oświetlenie w jasnej szarości lub bieli. W każdym z tych wnętrz świetnie będą wyglądać też niezwykle modne ostatnio lampy w kolorze złota, np. lampy stołowe lub lampy podłogowe Jest to nowoczesne rozwiązanie, które nada kuchni szyku, blasku i będzie stanowić ciekawe urozmaicenie stonowanego wnętrza.

Nowoczesna lampa do kuchni to taka, która ma nietypowy kształt lub jest bardzo minimalistyczna. Dopasuje się świetnie do kuchni urządzonej w stylu industrialnym i nowoczesnym. Warto traktować taką lampę jako zwieńczenie kuchni, która ma stanowić jej wzbogacenie i ciekawy dodatek, a przy tym świetnie oświetlać pomieszczenie. 

Lampa sufitowa do kuchni

Uniwersalne lampy do kuchni

Jeśli podczas urządzania domu kierujesz się uniwersalnością, a zakupione wyposażenie ma Ci służyć przez wiele lat, to oświetlenie warto dopasować się do rodzaju i koloru mebli. Warto postawić na lampy minimalistyczne i uniwersalne. Jednak nie należy zapominać, żeby kierować się przede wszystkim funkcjonalnością lampy do kuchni, a nie jej wyglądem. Istotne jest również czy zależy nam na pojedynczej lampie, czy złożonej z kilku elementów.

lampy wiszące do kuchni

Lampy do kuchni sufitowe są najbardziej uniwersalnym wyborem, ponieważ łatwo dobrać takie, które nie są w żaden sposób stylizowane, a co za tym idzie - posłużą przez wiele lat i dopasują się do zmian koloru ścian. Warto wybrać oświetlenie w kolorze bieli czy czerni, bo te odcienie pasują do wszystkiego. Ponadto warto zwrócić uwagę na zasięg lampy - czy oświetli całą kuchnię, czy jedynie jej część. Jeśli kuchnia jest duża, warto dokupić lampę stojącą lub oświetlenie blatów. To zagwarantuje, że kuchnia będzie funkcjonalna po zmroku. Ciekawą opcją są również ozdobne kinkiety.

Bogaty wybór lamp nie ułatwia zadania, jednak jeśli zależy nam na uniwersalności, to warto wybrać lampy, które nie rzucają się w oczy. Pod uwagę warto wziąć również wysokość sufitu w naszej kuchni, aby dostosować rodzaj oświetlenia do odległości od podłogi.