Rustykalna jadalnia – zadbaj o odpowiedni klimat!

Rustykalna jadalnia we współczesnych domach to często sposób na powrót do lat dzieciństwa, które spędzaliśmy u dziadków na wsi. Takie wnętrze jest jasne, ciepłe, przytulne i naturalne. Co pomoże nam stworzyć aranżację jadalni w stylu rustykalnym? 
jadalnia w stylu rustykalnym

Jadalnia w stylu rustykalnym - co na podłogę i ściany?

Aranżacje pomieszczenia - również rustykalnej jadalni - zaczynamy zawsze od bazy, jaką są ściany i podłoga. Ten konkretny styl dekoracyjny bazuje na naturalnych materiałach, dlatego spotkamy w nim przede wszystkim drewno lub kamień. Podłoga w rustykalnej jadalni może być zatem podłogą kamienną lub wykonaną z desek. W pierwszym przypadku nada aranżacji nieco surowszy wygląd, zaś w drugim wyraźnie ją ociepli. Na ścianach jadalni rustykalnej może ponownie pojawić się drewno, lecz, aby nie przytłoczyło ono wnętrza, warto zestawić je z uniwersalną bielą. Inną ciekawą opcją będzie czerwona cegła, również w towarzystwie bieli.

krzesła rustykalne do jadalni

Stół i krzesła rustykalne do jadalni - jakie wybrać?

Meble to kolejny istotny, jak nie najważniejszy element, który buduje klimat stylu rustykalnego. Ponownie powinniśmy odwołać się tutaj do tradycyjnego drewna, które może być surowe lub pomalowane, na przykład na biało. Stoły rustykalne do jadalni są zwykle masywne, a ich nóżki mogą posiadać bogate zdobienia, które zgrywają się z frezowaniami na frontach szafek.

Drewniane powinny być także krzesła dostawione do blatu. Tutaj również możemy postawić na naturalność lub jasny kolor, czyli biel, szarość lub beż. Bardzo efektownie prezentują się w takim wnętrzu krzesła malowane na biało z oparciem w formie charakterystycznego krzyżyka. Aby krzesła były wygodne, warto wybierać te z tapicerowanym, miękkim siedziskiem, którego obicie może być kolorowe i wzorzyste.

Pozostałe meble do rustykalnej jadalni

Jeśli w jadalni jest większa ilość miejsca, komplet stołu z siedziskami warto uzupełnić komodą lub witryną, na których zaprezentujemy ozdobną ceramikę, zestaw wzorzystej porcelany czy inne klimatyczne ozdoby. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z jadalnią w salonie typu open space, najlepszym rozwiązaniem będzie utrzymanie rustykalnego stylu aranżacyjnego również w części pokoju dziennego.

Pomocne może okazać się więc wykorzystanie postarzanych, malowanych na biało elementów wyposażenia jak ława czy stolik RTV. W kąciku wypoczynkowym postawmy także klimatyczną kanapę z radosnym, kolorowym wzorem tapicerki, na przykład w kwiatki lub w kratkę. Dobrym wyborem będą także jednolite, ale naturalne kolory obicia, czyli beż lub złamana biel. 

stół do jadalni rustykalny

Stół do jadalni rustykalny - co na nim postawić?

Chociaż stół do jadalni rustykalny to serce pomieszczenia, w przypadku stylu rustykalnego istotne może okazać się także to, co na nim lub nad nim umieścimy. Dodatki nadają wnętrzu charakter, dlatego warto stawiać je na równi z wyposażeniem.

Poszukując idealnych ozdób do rustykalnej kuchni, powinniśmy cofnąć się myślami do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie, czym domy dekorowały nasze babcie i prababcie. Dziergane serwetki, haftowane obrusy, kwieciste tkaniny, zdobione firanki w oknach czy ceramiczne wazony i donice to najpopularniejsze ozdoby w rustykalnej jadalni. Na stole dobrze zaprezentuje się zatem szydełkowy obrus z wazonem pełnym suszonych kwiatów. Z kolei przystawione do niego krzesła dopełnić mogą kwieciste, miękkie poduszki. Nad blatem warto zawiesić natomiast dużą, stylizowaną lampę z metalowym kloszem, dzięki której pomieszczenie spowije wieczorem ciepłe, żółte światło.