Sofa skandynawska – jaki model wybrać do swojego salonu?

Sofa w salonie pełni najważniejszą funkcję. Stanowi główny mebel w pomieszczeniu i ma zapewnić komfortowy wypoczynek. Sofa do salonu w stylu skandynawskim musi być dopasowana do aranżacji pomieszczenia. Jakie sofy skandynawskie można wziąć pod uwagę do małego, a jakie do dużego pokoju dziennego? 
Sofa skandynawska

Kanapa skandynawska – jaki model będzie odpowiedni do naszego salonu?

Kanapa w salonie to mebel bardzo często użytkowany. Odpoczywamy na nim po ciężkim dniu, organizujemy wspólne seanse filmowe, a w salonie przyjmujemy gości, którzy siadają na kanapie i piją z nami kawę lub herbatę. W niektórych przypadkach służy ona nam także jako łóżko - jest to więc mebel mocno eksploatowany. W związku z tym sofa skandynawska rozkładana do naszego salonu powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów. Pozwoli to na długie użytkowanie mebla.

Sofa skandynawska rozkładana

Ponadto, podczas wyboru mebla wypoczynkowego w stylu skandynawskim, ważna jest przede wszystkim wygoda. O to jednak nie trudno, gdyż kanapy skandynawskie charakteryzują się dużą ilością poduszek, które są nie tylko elementem dekoracyjnym, lecz także pozwalają nam na znalezienie najlepszej pozycji do wspólnego oglądania filmu z całą rodziną.

Jednym z takich modeli jest sofa CODIS, która nie posiada nóżek. W jej wnętrzu znajduje się niezwykle komfortowa sprężysta pianka, a dodatkowo niezwykle wygodne oparcie. Mebel dostępny jest w neutralnych kolorach, dzięki czemu idealnie wpasuje się w stylistykę wnętrza skandynawskiego. 

Sofa skandynawska rozkładana – rozwiązanie nie tylko do małego salonu

Bardzo istotnym aspektem podczas wyboru sofy w stylu skandynawskim jest określenie wielkości mebla. W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami pokaźnego domu z dużym salonem, możemy pozwolić sobie na dużą czteroosobową sofę JUNI, a nawet na ogromny narożnik SORBI w stylu skandynawskim. Ten drugi model jest rozkładany, więc możemy wykorzystać go jako dodatkowe łóżko do spania dla gości.

Kanapa skandynawska rozkładana jest także najlepszym rozwiązaniem, jeśli mieszkamy w bloku, a nasz salon jest zdecydowanie mniejszy. Kanapa w stylu skandynawskim musi bowiem być dopasowana do rozmiaru pokoju dziennego, który niejednokrotnie pełni także funkcję sypialni. Wyżej wymienione modele mogą się nie zmieścić do małego salonu lub wpłynąć niekorzystnie na wygląd całego pomieszczenia. Dlatego w niewielkim pomieszczeniu powinna stanąć mała dwuosobowa sofa skandynawska rozkładana. Posłuży ona nam nie tylko do dziennego wypoczynku, lecz także do spania. Dobrym wyborem będzie trzyosobowa rozkładana kanapa SATEO z pojemnikiem na pościel lub niewielki, również rozkładany narożnik skandynawski ERISO.

Sofa w stylu skandynawskim – jaki kolor wybrać?

Styl skandynawski cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na to, że wykorzystuje się w pomieszczeniu naturalne barwy. Z reguły salon aranżowany w tym stylu jest w jasnych kolorach, które optycznie powiększają pomieszczenie. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli nasz pokój dzienny jest mały. W takim wypadku ściany salonu możemy pomalować na biało lub w jasnych pastelowych odcieniach. Taki kolor ścian daje nam dowolność w wyborze barwy mebla wypoczynkowego. Nasza kanapa skandynawska może bowiem współgrać z resztą barw. Świetnym przykładem jest różowa rozkładana sofa z guzikami HORBI lub beżowa automatyczna kanapa CAVICO.

Sofa w stylu skandynawskim

Jeśli jednak chcemy, aby kanapa w stylu skandynawskim skupiała na sobie uwagę i stanowiła główny element dekoracyjny salonu, powinniśmy postawić na mebel w kontrastujących barwach. Idealnie sprawdzi się ponadczasowa elegancka czerń, butelkowa zieleń, brąz, turkus lub żółty. 

sofa skandynawska rozkładana

Mogłoby się wydawać, że kanapy skandynawskie w takich barwach nie będą współgrać z aranżacją pomieszczenia w tym stylu. To jednak błędne myślenie. Czarna sofa na drewnianych nóżkach z pufą TAGIO, trzyosobowa turkusowa sofa NEBRIS czy żółta welurowa kanapa ERISO to doskonały wybór do salonu w stylu skandynawskim. Musimy tylko pamiętać, że styl ten charakteryzuje się minimalizmem. Dlatego w przypadku, gdy postawimy na mocny akcent w postaci barwnej kanapy skandynawskiej, musimy dobrać do niej delikatne dodatki w stonowanych kolorach oraz o geometrycznych wzorach.

Oczywiście w odwrotnym przypadku, czyli w momencie, gdy stawiamy w salonie pastelową kanapę skandynawską, wybieramy do niej poduchy, koce czy pledy w mocnych kolorach.