Sofa z systemem włoskim, a może belgijskim? Poznaj sposoby rozkładania mebli!

Wybierając sofę z funkcją spania ważne jest, aby była komfortowa. Dzięki możliwości rozłożenia mebel nabiera dodatkowej funkcjonalności. Jeśli zależy nam na sofie, która będzie wygodna w użytkowaniu, warto postawić na odpowiedni system rozkładania. Komu najlepiej sprawdzi się sofa z systemem włoskim
Sofa z systemem włoskim

Wygodna sofa, system włoski i jego zalety

Czym różnią się mechanizmy rozkładania sofy i jak wybrać najlepszy? Metod i systemów dostępnych na rynku jest wiele, jednak włoski system rozkładania cieszy się obecnie największą popularnością. Jego wygodę zauważyli producenci mebli, coraz częściej stosując go w kanapach i narożnikach.

Kanapa typu włoskiego jest łatwa i komfortowa w użytkowaniu, a rozłożona zamienia się w naprawdę wygodne łóżko. Z powodzeniem może być użytkowana nie tylko jako łóżko dla gości, ale także do okazjonalnego spania dla domowników.

Stelaż kanapy typu włoskiego można rozłożyć bez użycia siły. Metoda jest lekka i łatwa – pociągając do przodu za odpowiedni uchwyt, cały stelaż wysuwa się i rozkłada. Funkcje spania ma każda sofa rozkładana, system włoski nie wymaga użycia siły, jest bardzo wygodny i stabilny, co daje mu przewagę nad innymi.

sofa system włoski z pojemnikiem

Wielofunkcyjna i pojemna sofa - system włoski z pojemnikiem na pościel

Wybór sofy z funkcją spania nie jest zadaniem najłatwiejszym i to nie tylko ze względu na jej design, ale także system, który pozwala przeobrazić ją w wygodne łóżko. Rozkładając i składając sofę codziennie, ważne jest to, aby mechanizm działał bez zarzutu. Włoski system rozkładania jest bezpieczny, lekki i nie zacina się. Nie ma także ryzyka, że codzienne rozkładanie zarysuje podłogę.

Materac, jaki ma kanapa typu włoskiego, chowa się w skrzyni i jest jednolity, a dzięki temu bardzo wygodny. Sofa rozkładana może zostać wyposażona także w pojemnik na pościel. To rozwiązanie ułatwi codzienne przechowywanie tekstyliów, jak m.in. koce, narzuty czy komplety pościeli. Gdy do okazjonalnego spania wykorzystywana jest sofa, system włoski z pojemnikiem na pościel wydaje się być najwygodniejszym rozwiązaniem.

Przy wyborze rozkładanej sofy warto zwrócić uwagę, aby mechanizm w niej zastosowany, nie wymagał użycia siły. Jeśli rozkładanie i składanie sofy ma się odbywać nie tylko od święta, ale częściej, mechanizm w żadnym wypadku nie może szwankować. Zacinanie się i blokowanie systemu rozkładania jest frustrujące i obniża komfort użytkowania, jaki powinna zapewniać sofa rozkładana. System włoski uznawany jest za stabilny i bezawaryjny i z tego względu polecany jest szczególnie dla osób, które z funkcji spania korzystają często.

Tradycyjna rozkładana sofa, system belgijski i jego charakterystyka

Kanapa z systemem belgijskim nie jest tak popularna, jak kanapa typu włoskiego. Sedak, czyli belgijski system rozkładania, można porównać do tradycyjnych łóżek polowych. Sam stelaż zajmuje dużo miejsca, a to z kolei sprawia, że materac w kanapie tego typu jest zdecydowanie cieńszy niż w przypadku kanapy typu włoskiego.

Rozkłada się prosto, poprzez wyciągnięcie do przodu złożonej konstrukcji, która znajduje się w schowku pod siedziskiem. Rozkładają się nóżki, a prostuje konstrukcja ze składanym stelażem i materacem. Zdarza się także, że kanapa z systemem belgijskim posiada systemem sprężynowy w miejscu stelaża.

Materac w kanapach tego typu jest stosunkowo cienki, ale nadal może być wygodny. Sam system rozkładania jest na tyle uciążliwy, że nie jest polecany do codziennego stosowania. Tego typu sofy z powodzeniem mogą służyć do okazjonalnego nocowania gości.

sofa system belgijski

Inne sposoby rozkładania kanapy

System włoski i belgijski to nie jedyne metody rozkładania kanap. Jednym z nich jest mechanizm DL, który wykorzystuje się często w przypadku mebli do niewielkich pomieszczeń. Mechanizm takiej sofy jest prosty – siedzisko przesuwa się, a oparcie kładzie, tworząc powierzchnię do spania. Tego typu sofy najczęściej mają także pojemniki na pościel.

sposoby rozkładania kanapy

System włoski i belgijski to nie jedyne metody rozkładania kanap. Jednym z nich jest mechanizm DL, który wykorzystuje się często w przypadku mebli do niewielkich pomieszczeń. Mechanizm takiej sofy jest prosty – siedzisko przesuwa się, a oparcie kładzie, tworząc powierzchnię do spania. Tego typu sofy najczęściej mają także pojemniki na pościel.

Innym popularnym systemem jest delfin. Najczęściej możemy się z nim spotkać w narożnikach. Rozkłada się go prosto, spod siedziska wysuwając wózek i podciągając element uzupełniający powierzchnię spania. W narożnikach także stosuje się system puma, czyli easy-lift, który działa poprzez uniesienie siedziska w górę i pociągnięcie do przodu, dzięki czemu siedzisko wysuwa się i wyrównuje z materacem.

W przypadku niewielkich sof, które rzadko wykorzystywane są do spania, sprawdzi się także system Sedalift, polegający na wysunięciu wózka spod dolnej części sofy, podparciu go i wyciągnięciu rozkładanego materaca. W przypadku okazjonalnego spania dobrym rozwiązaniem jest również się opisany powyżej system belgijski. Dla osób, które planują często korzystać z funkcji spania, poleca się najczęściej kanapy typu włoskiego. Niezależnie od tego, na jaką sofę i na jakim systemem rozkładania się zdecydujemy, ważne, aby był to produkt dobrej jakości umożliwiający wygodne korzystanie z sofy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.