Sposoby na meble w idealnej kondycji – czyszczenie weluru

Welurowe meble dawniej stanowiły synonim luksusu, a dzisiaj są modnym elementem wyposażenia wnętrza, na który każdy może sobie pozwolić. Nie warto więc obawiać się trudności związanych z zabrudzeniem tej aksamitnej tkaniny. Tłumaczymy, jak łatwe może być czyszczenie weluru
meble w idealnej kondycji

Jak czyścić welur, czyli o czym musimy pamiętać?

Welur to miękka i aksamitnie gładka tkanina tapicerska o efektownym połysku. Obicia z weluru stosowane są przede wszystkim na krzesłach, sofach i wezgłowiach łóżek. Wszystkie te miejsca bywają narażone na zabrudzenia. Zanim ustawimy w salonie swoją wymarzoną kanapę pokrytą welurem i zanim przysuniemy do blatu stołu w jadalni obite welurem krzesło, dowiedzmy się, jak reagować na zabrudzenia, aby zapewnić meblom nieskazitelny wygląd na lata! 

Czym czyścić welur

Czym czyścić welur?

Czym czyścić welur? Jest to przepiękna, lecz jednocześnie wymagająca tkanina. Warto więc zaopatrzyć się w dedykowane preparaty w formie płynów i pianek. Ich formuły zostały stworzone tak, aby nie niszczyć weluru i dbać o jego fakturę. Co więcej w połączeniu z częstym czesaniem tkaniny przy pomocy miękkiej szczotki, chronimy meble przed tak zwanym efektem wysiedzenia, czyli spłaszczeniem włókien materiału. Należy mieć na uwadze, że nawet gotowe środki czyszczące mogą okazać się zbyt mocne dla delikatnego weluru, dlatego zanim użyjemy ich na całym meblu, warto wykonać test w mało widocznym miejscu. 

Jak czyścić welur domowymi sposobami?

A co w sytuacji, gdy nie mamy pod ręką specjalnego preparatu do prania weluru, a na meblu już pojawiała się plama? Pomocne mogą okazać się domowe sposoby czyszczenia weluru polegające na wykorzystaniu mieszanek z dodatkiem amoniaku!

Aby stworzyć skuteczną i delikatną miksturę, potrzebujemy litr wody i dwie łyżki amoniaku. Płyn mieszamy i przelewamy do wygodnej w użyciu buteleczki, najlepiej z atomizerem, który uniemożliwi przemoczenie tkaniny. W trakcie usuwania plamy należy spryskiwać ją domowym preparatem i czesać miękką szczotką w kierunku z włosem - jest to bardzo ważne dla kondycji materiału. 

Środek warto pozostawić na meblu jeszcze na około godzinę, a po tym czasie wyczesać i wysuszyć suszarką do włosów. Domowy sposób prania weluru jest przystępny cenowo i zaskakująco skuteczny, dlatego pielęgnacja tego wymagającego materiału nie musi powstrzymywać nas przed zakupem wymarzonego mebla do aranżacji w stylu glamour, skandynawskim czy nowojorskim.

Jak czyścić welur domowymi sposobami

Jak czyścić welur z kurzu?

Oczyszczanie welurowych mebli z kurzu to podstawa. W końcu zakurzone krzesło czy kanapa prezentują się nieświeżo i wystarczy zwykłe zachlapanie wodą, aby w połączeniu z pyłem na materiale, wytworzyła się nieestetyczna plama. Aby odświeżyć welurową tkaninę wystarczy delikatnie wyszczotkować ją miękką szczotką - zgodnie z kierunkiem ułożenia jej włókien i nigdy pod włos! Można w tym celu wykorzystać także domowy odkurzacz, o ile jest on wyposażony w końcówkę z miękkimi, delikatnymi włóknami.

Jak czyścić welur z kurzu

Przed przystąpieniem do zabiegu zawsze upewnijmy się jednak, że nakładka jest czysta, aby dodatkowo nie zabrudzić tapicerki mebla. Jeśli w trakcie odświeżania materiału odkryjemy na nim plamy, nie spierajmy ich tradycyjnymi metodami, ponieważ grozi to przemoczeniem tkaniny. Zawsze stosujmy w tym celu dedykowane preparaty lub zwykły roztwór wody z amoniakiem, którym jedynie spryskamy tapicerkę - nie namaczającej jej.