Styl minimalistyczny – jak urządzić salon?

Mówi się, że od przybytku głowa nie boli, lecz nadmiar rzeczy w domu w postaci mebli i dekoracji z pewnością nie służy odpoczynkowi. Styl minimalistyczny w salonie jest rozwiązaniem tego problemu! Jak zaaranżować wystrój tego pomieszczenia, aby cieszyć się spokojem i poczuciem przestronności? 
styl minimalistyczny salon

Styl minimalistyczny. Jaki to styl?

Styl minimalistyczny najlepiej pasuje tym osobom, które cenią sobie spokój i harmonię - bez zbędnych rozpraszaczy jak: figurki, wazony, zdjęcia, obrazy. Tego typu rzeczy nie spotka się w salonie urządzonym w stylu minimalistycznym. Wszystkie przedmioty, muszą być do siebie dopasowane pod względem kolorystyki, stylu oraz formy. Meble będą cechowały się prostotą (jeżeli chodzi o samą konstrukcję), natomiast wykorzystywane kolory w stylu minimalistycznym to najczęściej biel, beż, szarość oraz czerń.

kolor styl minimalistyczny

Jaki kolor pasuje do stylu minimalistycznego?

W stylu minimalistycznym dominują dosyć chłodne odcienie takich kolorów jak brąz, czerń, biel, szary. Są to barwy, które zdecydowanie optycznie powiększają przestrzeń. Ten styl jest dość monotonny i bardzo uporządkowany, dlatego dla tych, którzy lubią przełamywać kolory w pomieszczeniach, poleca się wybrać intensywną barwę jak na przykład: bordowy, granatowy, fioletowy czy butelkowa zieleń i sprytnie połączyć to z już istniejącymi kolorami w salonie. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich ilością. Najczęściej liczba kolorów, które spotykamy w salonie urządzonym w stylu minimalistycznym, to dwa lub trzy oraz kolory dodatków, które zazwyczaj są ich odcieniami.

Jakie wybrać meble do salonu w stylu minimalistycznym?

Salon w stylu minimalistycznym to tylko kilka podstawowych mebli takich jak: sofa do salonu lub duży narożnik do salonu, fotel wypoczynkowy, stolik kawowy, lampa podłogowa i kilka puf dla gości. Wszystkie wyżej wymienione meble powinny być w zbliżonych barwach oraz o prostej, geometrycznej konstrukcji. Nie bez znaczenia są także materiały, z których je wykonano. Najczęściej wybieranym jest naturalne drewno, ponieważ bardzo elegancko komponuje się ono z jasnymi kolorami i pasuje do wnętrz gładkich i bardzo czystych. Idealnie też sprawdzają się meble laminowane na wysoki połysk lub takie, które mają matowe fronty. Meble na metalowych, czarnych nóżkach są również często wybieranym wariantem meblowym do wnętrz w stylu minimalistycznym.

jaki kolor pasuje do stylu minimalistycznego
meble do salonu w stylu minimalistycznym

Oświetlenie w salonie w stylu minimalistycznym. Jakie powinno być?

Żadne pomieszczenie, obojętnie w jakim stylu ono będzie zaaranżowane, nie może obejść się bez poprawnie dobranego oświetlenia. Oprócz tego, że oświetlenie pełni bardzo istotną funkcję użytkową, to w salonie w stylu minimalistycznym jest niezmiernie istotnym akcentem dekoracyjnym - dopasowanym do wystroju tego wnętrza. Bardziej nowoczesny design stawia na lampy stojące, które posiadają bardzo długie wysięgniki. Kolejną propozycją dotyczącą wariantu nowoczesnego są sufitowe plafony led w różnych wzorach. Jeżeli chodzi o bardziej konwencjonalny design w takim salonie to można zastanowić się nad lampą z jednokolorowym kloszem. Z kolei jeżeli zależy nam na takim elemencie jak żyrandol - tutaj trzeba wybrać wariant z najprostszą możliwą formą. Bardzo popularnymi kloszami w takim żyrandolu są kule, kwadraty jak i prostokąty. 

Dekoracje w salonie minimalistycznym - czy warto?

W salonie w stylu minimalistycznym zazwyczaj dekoracji się nie widuje. Są jednak wyjątki od tej reguły dotyczące zasady, że warto w takim wnętrzu postawić na jeden prosty, ale wyrazisty detal. Może być to na przykład metalowy, czarny stojak na kwiatka, postawiony w kącie, stolik z przeszklonym lampionem albo okrągle lustro w złotej ramie. Są to subtelne dodatki, które z pewnością nadadzą klasy, szyku i wprowadza stylowy element dopełniający wystrój danego wnętrza.

oświetlenie w salonie w stylu minimalistycznym