Sypialnia w salonie – jak wygodnie zaaranżować przestrzeń?

Małe mieszkanie bardzo często może być problematyczne. Niekiedy na ograniczonym metrażu musimy połączyć ze sobą kilka pomieszczeń. Bardzo popularna jest aranżacja pokoju dziennego z sypialnią. Jak oddzielić strefę nocnego wypoczynku od strefy dziennej rozrywki, aby całość dobrze wyglądała? 
Sypialnia w salonie

Jak pogodzić salon z sypialnią?

Wynajmując mieszkanie lub posiadając nieduży lokal na własność, często musimy mierzyć się z problemem niedostatecznej ilości wolnej przestrzeni - zwłaszcza, gdy w naszym domu pojawiają się dzieci. Sypialnia w salonie w bloku to niemal standard. Z reguły takie rozwiązanie wymaga wykorzystania kanapy lub narożnika z funkcją spania. Sposób przeobrażenia salonu w sypialnię może sprawdzić się na krótką chwilę, jednak z czasem brak wydzielonej przestrzeni na nocny odpoczynek, wpłynie negatywnie na jakość i higienę snu. Warto zadbać więc o to, aby strefa do spania była w mniejszym lub większym stopniu oddzielona od strefy, w której przyjmujemy gości i spędzamy wolny czas. Jak możemy osiągnąć taki efekt?

Salon i sypialnia w jednym

Salon i sypialnia w jednym - czym je oddzielić?

Oddzielenie części sypialnianej w naszym salonie od części rozrywkowej, w której znajdzie się kanapa i telewizor, to dobry sposób na stworzenie warunków odpowiedniej prywatności w sypialni. Niezależnie od tego, czy znajdzie się w niej pojedyncze łóżko czy łoże małżeńskie - zawsze wskazane jest zachowanie intymnego charakteru miejsca, w którym śpimy. Jak podzielić pokój na sypialnię i salon?

Oddzielenie sypialni od salonu przy pomocy mebli

Aranżacja pokoju dziennego z sypialnią może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem, jeśli wykorzystamy w tym celu ściankę stworzoną z mebli do przechowywania. W zależności od potrzeb może to być duża, pojemna szafa na ubrania, która będzie pełniła rolę garderoby lub rozległa półka na książki, eksponująca domową bibliotekę. Najważniejsze jest jednak estetyczne obicie tylnej ściany mebla. Można pokryć ją na przykład panelami ściennymi lub tapetą pasującą do wystroju salonu. 

Pokój dzienny z sypialnią

Kotara, zasłona, parawan, drzwi przesuwne

Jeśli nie wiemy, jak podzielić pokój na sypialnię i salon, warto wziąć pod uwagę także rozwiązanie bardziej elastyczne, dostosowujące się do aktualnych potrzeb domowników. Decydując się na składany parawan, przesuwne drzwi, zasłonę lub kotarę, możemy otwierać i zamykać przestrzeń sypialni w zależności od pory dnia i okoliczności. Takie rozwiązanie jest uniwersalne i stanowi dobry wybór dla osób, które szukają tymczasowej metody odgrodzenia sypialni od salonu. Warto jednak zdecydować się przesłonę odpowiednio dobraną do wystroju całego wnętrza. Drzwi będą miały charakter neutralny, natomiast zasłona lub kotara może dodać aranżacji przytulności. Z kolei wzorzysty parawan świetnie sprawdzi się w stylizowanych aranżacjach, na przykład boho czy vintage. 

-13%
LEMAS, https://konsimo.pl/kolekcja/lemas/ Szafa styl prowansalski biała biały/ciemny dąb - zdjęcie

KONSIMO

LEMAS

Szafa styl prowansalski biała

2299
PLN
2649
PLN
-10%
LISSO, https://konsimo.pl/kolekcja/lisso/ Szafa ubraniowa trzydrzwiowa sosnowa sosna naturalna - zdjęcie

KONSIMO

LISSO

Szafa ubraniowa trzydrzwiowa sosnowa

2599
PLN
2889
PLN
-8%
LISSO, https://konsimo.pl/kolekcja/lisso/ Szafa ubraniowa duża sosnowa duża cm sosna naturalna - zdjęcie

KONSIMO

LISSO

Szafa ubraniowa duża sosnowa duża cm

4149
PLN
4519
PLN

aranżacja pokoju dziennego z sypialnią

Pokój dzienny z sypialnią - jak zaplanować wystrój?

Wiele osób zastanawia się, jak urządzić pokój dzienny z sypialnią, aby całość prezentowała się elegancko i stylowo. Projektowanie takiego wnętrza należy rozpocząć od odpowiedniego rozstawienia mebli. Łóżko, jako główny element sypialni, powinno zająć jak najmniej miejsca. Można dosunąć je do rogu ściany, ustawić we wnęce lub nawet zabudować wewnątrz szafy. Jeśli pragniemy, aby strefa sypialniana była miejscem widnym, należy zlokalizować ją tuż przy oknie - przy takim rozwiązaniu warto zdecydować się również na przesłonę w formie zasłony, która pozwoli cieszyć się maksymalną ilością światła słonecznego również w salonie. 

Jakie kolory do pokoju dziennego z sypialnią?

Aranżacja pokoju dziennego z sypialnią powinna być jednolita. Całość będzie prezentowała się estetycznie, jeśli zarówno część sypialniana, jak i część wydzielona na pokój dzienny, zostaną utrzymane w jednym stylu dekoratorskim. Warto postawić na jednolitość również w kwestii kolorów. Znacznie bardziej elegancko prezentować się będą różne odcienie tego samego koloru niż barwy, które będą ze sobą zestawione w całkowitym kontraście. Najlepszym wyborem do salonu z sypialnią są barwy jasne, które optycznie powiększają i otwierają przestrzeń. Ze względu na mały metraż należy zadbać bowiem o rozjaśnienie wnętrza i nadanie mu przytulności. Dobrze sprawdzą się więc wszelkie odcienie bieli, beżu i szarości. Istotne w aranżacji będzie także odpowiednio dobrane oświetlenie strefowe - może to być na przykład lampa sufitowa w salonie oraz lampa podłogowa w kąciku sypialni.

Sypialnia w salonie w bloku