Szafa na ubrania – wybieramy idealny model!

Piękne kreacje, przyjemne w dotyku tkaniny, a to wszystko zamknięte w jednym miejscu – szafa na ubrania to prawdziwe serce osobistego wystroju. Dobranie odpowiedniego modelu jest kluczem do jej funkcjonalności i estetycznego wyglądu. Jak wybrać szafę idealną? Podpowiadamy. 
szafa na ubrania

Szafa metalowa na ubrania, a może drewniana?

Na początku warto zastanowić się nad tym, jaki materiał będzie najkorzystniejszy, jeśli chodzi o przechowywanie ubrań. Tutaj zdania są podzielone, a każda z opcji ma swoich zwolenników.

Szafa metalowa na ubrania jest niezwykle odporna na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, jednak bardzo rzadko się zdarza, że jest to aspekt, który szczególnie powinniśmy brać pod uwagę. Sama funkcjonalność nie będzie się tutaj różnić od klasycznych szaf, np. wykonanych z drewna, jednak walory estetyczne grają już pierwszoplanową rolę.

Myśląc o metalowej szafie, często przed naszymi oczami ukazują się wnętrza surowe i industrialne, co niekoniecznie jest dziś prawdą. Meble z tego materiału mogą być różnokolorowe, a do tego pięknie zdobione. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo dobrze sprawdzą się w loftowych wystrojach, które są dziś modne.

Meble drewniane są ciepłą alternatywą, która pozwala na wkomponowanie ich w style klasyczne, jak i skandynawskie. Jest to świetna opcja dla każdego, kto pragnie klasycznej szafy, zapraszającej do swojej zawartości.

szafa na ubrania z lustrem

Szafy na ubrania wiszące – jak duże powinny być?

Gdy już wybraliśmy materiał, z którego będzie wykonana nasza szafa, pora na znalezienie odpowiedniej wielkości mebla. Tutaj najczęściej należy brać pod uwagę głębokość szafy na ubrania.

Ten parametr nie może być mniejszy niż 60 cm, gdyż zwykle wieszaki mają szerokość około 40 cm. Te dodatkowe centymetry są niezbędne, aby nie zatrzaskiwać rękawów ubrań, co mogłoby skończyć się ich pognieceniem, a nawet zniszczeniem. Nie można też przesadzać z głębokością, gdyż szafa na ubrania wiszące będzie wtedy zbyt obszerna i może nie wyglądać estetycznie.

Jakie wymiary ma klasyczna szafa? Zwykle przyjmuje się wysokość 210 cm za standard. Jeśli chodzi o szerokość, to około 140 cm powinno wystarczyć na ubrania dla jednej osoby, choć to zależy jeszcze od wielu innych aspektów szafy - w tym funkcjonalnych szuflad. Czasem wąska szafa na ubrania może nam w zupełności wystarczyć. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego użytkownika oraz ilości posiadanej przez niego garderoby. 

Szafa na ubrania wiszące – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest, aby szafa zawierała wydzielone strefy, które będzie można wykorzystać według własnych upodobań. Segregowanie ubrań jest niezwykle ważne i pozwala zapanować nad chaosem nadmiaru kreacji.

Nie można zapomnieć również o tym, że szafa na ubrania z lustrem będzie znacznie praktyczniejsza niż ta, która tego lustra nie posiada. Przymierzanie, próbowanie i łączenie ubrań nie będzie możliwe, jeśli nie będziemy widzieli całej naszej sylwetki. Tutaj warto postawić na duże lustra, które pozwalają obejrzeć się od stóp do głowy, dzięki czemu będziemy pewni swojej kreacji na dany dzień. Takie rozwiązanie oferuje szafa na ubrania wiszące Konsimo APERA, która przyciąga swoimi klasycznymi lustrzanymi drzwiami przesuwnymi.

szafa na ubrania wiszące

Jak dobrać szafę do wnętrza?

Jest to niezwykle ważny aspekt, gdyż nawet najpiękniejsza szafa może nie prezentować się tak dobrze w dwóch różnych wnętrzach. Przede wszystkim warto spojrzeć na to, co już jest w pomieszczeniu. Kolorystyka powinna albo się ze sobą zgadzać, albo działać na zasadzie kontrastu i równowagi.

Każdy styl można zaliczyć do czegoś spośród znanych aranżacji – warto pomyśleć, czy dane pomieszczenie przypomina bardziej klasyczny wystrój, czy może nowoczesny i industrialny. W ten sposób z pewnością wybierzemy mebel idealny.